Podmienky prijatia
Profil absolventa
Odborná prax
Úspechy žiakov
Kontakty školy
Organizácia školského roka
Fotogaléria
Stravovanie
Ubytovanie
Krúžky
Predmety

Mozaika kultúr, (štvrtok) 23. - 25.10.2008

Mnohokultúrny festival sa konal v Nitre pod heslom „Spoločne v rozmanitosti" ako ďalšie zo série podujatí pri príležitosti Európskeho roku medzikultúrneho dialógu.
Festival organizovala Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku, Úradom vlády SR – Euro Info centrum, Ministerstvom kultúry SR a v spolupráci s asociáciou Cesta na východ.

Na organizácii sa aktívne podielala aj Hotelová akadémia v Nitre a to prostredníctvom našich študentiek z V.A, ktoré spolupracovali ako organizátorky a samozrejme ďalšími študentmi, či už druhákmi, tretiakmi alebo štvrtákmi, ktorí pomáhali ako mohli.

Cieľom festivalu bolo priblížiť bohatstvo iných kultúr a zároveň prispieť k tomu, aby sme sa naučili ceniť si rozličné kultúry a rešpektovať ich odlišnosti. Festival bol jedinečnou príležitosťou, ako vidieť v Nitre netradičnú kultúru.Otvorením bol koncert marockej speváčky Françoise Atlan v Evanjelickom kostole, ktorá spieva tradičné kresťanské, židovské, moslimské piesne. Má židovsko-berberský pôvod, ktorý ju predurčil na to, aby sa venovala tradičným piesňam najmä v oblasti Stredozemného mora.

Na druhý deň festivalu bol v programe koncert súboru z juhu Francúzska - Swing of gospel - v Piaristickom kostole. Jeho repertoár je zložený z tradičných náboženských piesní, ktoré vychádzajú z afrických a amerických rytmov.


Kúsok slnečného Španielska v sobotu večer prinesol slovenský hudobník Martin Bies do Divadla Andreja Bagara, predstavil sa andalúzskou hudbou a temperamentným flamencom.
Súčasťou festivalu boli tri debaty na tému: Európa - Cesty dialógu, Európa - Cesty života a nádeje a Cesta Európy, na ktorých sa zúčastnili členovia slovenskej vlády, Európskeho parlamentu a Európskej komisie.


Nechýbalo ani čítanie poézie a tvorivé dielne.

Výtvarná dielňa vyvrcholila sobotňajším happeningom Nebo pre všetkých, na ktorom účastníci vypustili 27 euro-šarkanov, teda šarkanov 27 členských krajín Európskej únie.