Podmienky prijatia
Profil absolventa
Odborná prax
Úspechy žiakov
Kontakty školy
Organizácia školského roka
Fotogaléria
Stravovanie
Ubytovanie
Krúžky
Predmety

Študentská kvapka krvi - pondelok 4.11.2013

Školský život v Slančíkove začal po jesenných prázdninách netradične – študenti Športového gymnázia, Hotelovej akadémie a Strednej priemyselnej školy potravinárskej v Nitre (a to najmä maturanti), sa rozhodli stať prvodarcami krvi. Na pôde školy pracovníci Národnej transfúznej stanice Nitra vykonali odber 55-im študentom a zamestnancom školy. Každý z nich poskytol takmer pol litra vzácnej tekutiny a pomohol tak niekomu zachrániť život.

    Na otázku, prečo sa rozhodli stať darcami krvi, odpovedali 2 prvodarcovia:
  • Chcel som spraviť dobrý skutok. Možnosť darovať krv bola super vec a navyše je to aj súčasť regenerácie tela. Mal som stres, pretože som bol prvodarca a nevedel som, čo ma čaká. Po darovaní som mal dobrý pocit na duši, pretože som vykonal skutok, ktorý môže inému zachrániť život.
  • Vždy som obdivovala darcov krvi. Prišli mi ako statoční ľudia. Môj ocino chodí darovať krv a dlho som sa odhodlávala, že pôjdem s ním. Potom prišla pani profesorka, že krv môžeme darovať v škole, tak som to riskla a odhodlala sa, aj keď som sa bála a mala motýle v bruchu. Bolo mi zima a potili sa mi ruky – bol to adrenalín. Po všetkom sa mi trochu točila hlava, ale mala som z toho veľmi dobrý pocit. V budúcnosti určite pôjdem znova darovať krv.
darujeme krv maturanti zachraňujeme životy darcovia s pracovníkmi transfúznej stanice prvodarkyňa

V škole sa tak začne písať nová tradícia. Každoročne v novembri a vo februári budú študenti Spojenej školy Slančíkovej 2 v Nitre mať možnosť stať sa darcami krvi a zapojiť sa do Študentskej a Valentínskej kvapky krvi - tvrdí PhDr. Jana Šimková, pedagóg Spojenej školy, prvodarca.