3 prekvapivé dôvody, prečo si psy hrabú na vašom dvore

3 prekvapivé dôvody, prečo vaši psi hrabú na dvore a ako im pomôcť

Nie je nezvyčajné nájsť svojho verného štvornohého spoločníka v akcii, ako nadšene kope jamu na záhrade. Ale našli ste si niekedy čas, aby ste pochopili skryté dôvody tohto správania? Viac než len psí koníček dokáže kopanie odhaliť netušené aspekty psychiky a prirodzených potrieb našich psích kamarátov.

Inštinkt predkov psa

U mnohých psovitých druhov je kopanie činnosťou, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Či už loviť, chrániť sa alebo skladovať jedlo, psy zdedili tento inštinkt od svojich divokých predkov.

Honba za podzemnými pokladmi

Drobné hlodavce alebo hmyz, ktoré obývajú našu pôdu, sú často hlavným cieľom hrabavých psov. Vaša záhrada môže obsahovať pachy, ktoré sú pre vášho domáceho maznáčika atraktívne, čo spôsobuje, že horúčkovito kope, aby našiel svoju korisť. Táto aktivita je pre neho ako skutočná hra, kde je každý ťah labkou synonymom dobrodružstva a objavovania.

Prečítajte si tiež:   Ako účinne bojovať proti slimákom doma: alternatíva k pelietam

Bezpečný a pohodlný prístrešok

Aj keď sa váš pes zdá byť úplne spokojný so svojou útulnou posteľou, jeho inštinkty ho môžu viesť k tomu, aby hľadal bezpečnejšie útočisko. V prírode diera predstavuje výborný úkryt pred nepriazňou počasia či predátormi. Preto sa nečudujte, ak počas horúcich letných dní alebo veterných období nájdete svojho chlpatého kamaráta uhniezdeného v čerstvo vykopanej jame.

Tu sú 3 prekvapivé dôvody, prečo sa psy hrabú na vašom dvore
Tu sú 3 prekvapivé dôvody, prečo sa psy hrabú na vašom dvore

Špajza pre psov

V minulosti sa prebytočná potrava zahrabávala, aby bola chladná a bezpečná pred inými predátormi. Hoci vášmu psovi doma pravdepodobne nič nechýba, môže si schovávať žuvaciu kosť alebo maškrty ako cennú rezervu na neskôr.

Vyjadrenie nepokoja alebo nudy

Život domáceho psa má niekedy svoj podiel osamelosti a nečinnosti. Kopanie by sa potom mohlo považovať za odbytisko alebo spôsob boja proti nude.

Prečítajte si tiež:   Odstráňte penu z vašej terasy pomocou tohto triku založeného na populárnom nápoji

Frustrácia a zadržiavaná energia

Psy, najmä keď sú mladé a živé, sú plné energie. Bez pravidelných, stimulujúcich aktivít môžu ľahko vyvolať pocity frustráciečo má často za následok deštruktívne správanie, ako je kopanie dier po celej záhrade.

Výzva na pozornosť

Zakaždým, keď váš pes začne kopať, vždy upúta vašu pozornosť. Pozitívna alebo negatívna, táto okamžitá spätná väzba od vás môže posilniť jeho hĺbavý postoj. Pre psa, ktorý trávi dlhé hodiny sám, je akákoľvek interakcia, dokonca aj napomenutie, lepšia ako ticho a ignorácia.

Faktory súvisiace s rasou a prostredím

  • Rasové predispozície: Niektoré plemená, ako napríklad teriéry, boli špeciálne vybrané pre ich schopnosť vyhrabávať zver. Ak vlastníte psa z tejto línie, jeho sklony k kopaniu môžu byť vtlačené do jeho DNA.
  • Stimulujúce prostredie: Záhrada, ktorá sa neustále mení, napríklad sezónnou výsadbou alebo upraviteľnými štruktúrami, prebúdza zvedavosť vášho domáceho maznáčika a povzbudzuje ho k objavovaniu…a kopaniu!
Prečítajte si tiež:   Ako účinne bojovať proti slimákom doma: alternatíva k pelietam

Keď poveternostné podmienky ovplyvňujú správanie

Ak si všimnete, že váš pes má tendenciu kopať viac v závislosti od ročného obdobia alebo klimatických zmien, pravdepodobne to nie je náhoda. Mokrá pôda po jarnom daždi alebo potreba ochladiť sa počas horúčav môže veľmi dobre vysvetliť, prečo váš pes interaguje s vašou záhradou inak.

Medzi primárnymi inštinktmi, hľadaním pozornosti a vlastnosťami špecifickými pre ich plemeno, dôvody, ktoré nútia psov kopať, sú viaceré a fascinujúce. Starostlivým pozorovaním ich prostredia a správania môžeme často odvodiť motiváciu týchto záhadných psích vykopávok.

Keďže sme len na povrchu tak hlbokej témy, pochopíme, že uspokojenie základných potrieb našich obľúbených zvierat si vyžaduje predovšetkým pozorovanie a empatiu. A hoci neodsudzujeme tieto chlpaté stvorenia za to, že nasledujú svoju povahu, určite existujú stratégie a riešenia, ktoré treba zvážiť, ako zachovať naše záhrady nedotknuté a zároveň rešpektovať prirodzené sklony našich spoločníkov.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » 3 prekvapivé dôvody, prečo si psy hrabú na vašom dvore