4 neuveriteľné a ekologické spôsoby, ako využiť pomarančové šupky, ktoré ste doteraz vyhadzovali!

Získajte maximum z vašich citrusov: štyri úžasné a ekologické spôsoby, ako opätovne využiť pomarančové šupky, ktoré by ste inak vyhodili.

Pomarančové šupky sú často považované za odpad, no v skutočnosti majú mnohé prospešné využitie pre naše zdravie, pohodu a životné prostredie. V tomto článku preskúmame štyri neuveriteľné, ekologické spôsoby použitia pomarančovej kôry.

1. Zdravá a chutná prísada do vašich jedál a nápojov

Príprava džemu z pomarančovej kôry

Vedeli ste, že z pomarančových šupiek sa dá pripraviť lahodný džem? Tento džem je nielen chutný, ale je aj bohatý na živiny ako vitamín C, vlákninu a antioxidanty. Ak chcete pripraviť džem, postupujte takto:

 1. Pomarančové šupky dôkladne umyte a osušte.
 2. Nakrájajte ich nadrobno a vložte do hrnca s vodou.
 3. Priveďte do varu, potom znížte teplotu a varte 30 minút.
 4. Pridajte cukor a pokračujte vo varení, kým zmes nebude mať požadovanú konzistenciu.
 5. Ešte horúci džem vložte do sterilizovaných pohárov a pevne zatvorte viečkami.
Prečítajte si tiež:   Ako chrániť vašu mikroflóru v horúcom počasí: Prečo je hydratácia kľúčová pre vaše zdravie

Pridajte pomarančové šupky do nápojov a nálevov

Sušené pomarančové šupky sú tiež výbornou ingredienciou na dochutenie vašich teplých či studených nápojov. Môžete si ich pridať do čaju, kávy alebo bylinkového čaju pre príjemnú citrusovú príchuť. Navyše, Pomarančová kôra obsahuje zdraviu prospešné zlúčeniny, ako sú antioxidanty a flavonoidyčo môže pomôcť znížiť zápal a oxidačný stres v tele.

Nevyhadzujte svoje pomarančové šupky: objavte 4 neuveriteľné, ekologické využitie
4 neuveriteľné a ekologické využitie pre pomarančové šupky, šupky, pomaranče, zdravie

2. Ekologický čistič na rôzne povrchy

Výroba viacúčelového čističa s použitím pomarančových šupiek

Pomarančová kôra obsahuje esenciálny olej nazývaný limonén, ktorý má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Ich maceráciou v bielom octe získate účinný a prírodný viacúčelový čistič, ideálny na odstraňovanie stôp vodného kameňa, odmasťovanie či dezodoráciu povrchov.

 1. Vložte pomarančové šupky do vzduchotesnej nádoby.
 2. Zalejte ich bielym octom a zatvorte nádobu.
 3. Nechajte macerovať aspoň dva týždne, z času na čas nádobou potraste.
 4. Zmes preceďte a tekutinu nalejte do rozprašovača.
 5. Ak sa vám zdá čistiaci prostriedok príliš koncentrovaný, pridajte trochu vody a potom ho použite na čistenie povrchov.
Prečítajte si tiež:   Ako prilákať komáre? Konzumáciou týchto potravín to dosiahnete veľmi pravdepodobne!

3. Prírodný a ekologický podpaľovač

Sušené pomarančové šupky sú tiež skvelým ekologickým a ekonomickým spôsobom založenia ohňa, či už pri krbe, grile alebo pri kempovaní. Ich esenciálny olej, limonén, je horľavý a umožňuje peelingom ľahko horieť.

 1. Nechajte pomarančové kôry sušiť niekoľko dní na vzduchu alebo pomocou sušičky potravín, až kým nie sú úplne suché a krehké.
 2. Na založenie ohňa ich používajte samostatne alebo s inými prírodnými horľavými materiálmi, ako sú suché konáre alebo noviny.

4. Prírodné hnojivo a repelent pre vaše rastliny

Použitie pomarančovej kôry ako hnojiva

Pomarančová kôra je bohatá na živiny, ako je dusík, fosfor a draslík, ktoré prispievajú k rozvoju a rastu rastlín. Zabezpečíte ich tým, že ich pridáte do kompostu alebo ich zahrabete priamo do pôdy okolo vašich rastlín prírodné a ekologické hnojivo.

Prečítajte si tiež:   Ako chrániť vašu mikroflóru v horúcom počasí: Prečo je hydratácia kľúčová pre vaše zdravie

Prírodný repelent proti škodcom

Horkú vôňu a chuť pomarančovej kôry možno použiť aj na to, aby sa určité škodlivé zvieratá a hmyz nedostali do vašej záhrady alebo izbových rastlín. Napríklad ich umiestnením okolo rastlín môžete účinne odpudzovať slimáky, slimáky a dokonca aj mačky.

Na záver, nevyhadzujte pomarančové šupky! Majú mnoho neuveriteľných použití, ktoré môžu byť prospešné pre naše zdravie, pohodu a životné prostredie. Vďaka týmto jednoduchým a ekologickým tipom vyťažíte z pomarančov maximum a zároveň znížite množstvo odpadu.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » 4 neuveriteľné a ekologické spôsoby, ako využiť pomarančové šupky, ktoré ste doteraz vyhadzovali!