5 nezameniteľných znakov, že váš dom je infikovaný plošticami

5 dôležitých príznakov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak máte plošticami napadnutý dom

Ploštice sú malý parazitický hmyz, ktorý sa živí krvou teplokrvných živočíchov vrátane ľudí. Môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy a poškodiť kvalitu života tých, ktorí s nimi žijú. Ako teda zistíte, či je váš domov zamorený týmto škodlivým hmyzom? tu sú päť hlavných znakov ktoré poukazujú na možné napadnutie plošticami.

Svrbiaca a pľuzgierovitá koža

Prvým príznakom napadnutia ploštice domácej je často prítomnosť svrbenie na tele. Toto svrbenie je zvyčajne spôsobené uhryznutím ploštice a môže byť extrémne svrbivé. Okrem toho môžu tieto uhryznutia viesť aj k červené pľuzgiere, podobné tým, ktoré spôsobujú uštipnutie komárom. Je však dôležité poznamenať, že niektorí ľudia nereagujú na uhryznutie ploštice, a preto nepociťujú svrbenie ani pľuzgiere.

Prečítajte si tiež:   Ako účinne bojovať proti slimákom doma: alternatíva k pelietam

Lokalizácia uhryznutí

Na rozdiel od komárov, ploštice majú tendenciu uhryznúť svoje obete v presne vymedzených oblastiach. Medzi najčastejšie bodavé časti tela patria: ramenoTHE nohy a späť. Je tiež bežné nájsť sústa zoskupené online alebo v malých skupinách. Ak spozorujete na svojom tele tento typ svrbenia, je veľká šanca, že máte dočinenia s plošticami.

5 hlavných príznakov, že váš dom je zamorený plošticami
5 hlavných príznakov, že váš dom je zamorený plošticami

Čierne škvrny na plachtách a matracoch

Ploštice často zanechávajú za sebou čierne škvrny na povrchoch, kde sa živia a rozmnožujú. Tieto škvrny sú tvorené ich výkalmi a majú zvyčajne čiernu alebo tmavohnedú farbu. Medzi najčastejšie miesta, kde nájdete tieto škvrny, patria posteľné plachty, matrace a v širšom zmysle akýkoľvek iný nábytok, v ktorom sa počas dňa ukrýva hmyz.

Ďalšie viditeľné stopy

Dôkladnou kontrolou podstielky a okolitých priestorov môžete naraziť aj vy molts od ploštice domácej a prípadne aj na samotnom hmyze. Tieto zvyčajne merajú medzi 4 a 5 milimetrami a majú sploštený oválny tvar. Okrem toho nie je nezvyčajné objaviť červené alebo hnedasté škvrny ktoré zodpovedajú krvi strávenej plošticami po jedle.

Prečítajte si tiež:   Odstráňte penu z vašej terasy pomocou tohto triku založeného na populárnom nápoji

Nepríjemný zápach v miestnosti

Ploštice vyžarujú feromóny komunikovať medzi sebou. Tieto feromóny majú charakteristický zápach, ktorý niektorí ľudia opisujú ako podobný zápachu plesnivec alebohorké mandle. Ak cítite tento zvláštny zápach vo vašej spálni, môže to byť znakom prítomnosti ploštice.

Stopy uhryznutia na domácich miláčikoch

Ploštice sa neživia len ľudskou krvou; môžu aj zaútočiť domáce zvieratá, najmä psov a mačiek. Preto je dôležité, aby ste svojich domácich miláčikov pravidelne kontrolovali, či nemajú možné stopy po uhryznutí. Hoci sa kožné reakcie medzi jednotlivcami líšia, uhryznutie od ploštice u domácich zvierat vo všeobecnosti spôsobuje začervenanie a svrbenie podobné tým, ktoré sa vyskytujú u ich majiteľov.

Správanie napadnutých zvierat

Ak máte podozrenie na napadnutie zvieraťa plošticou, venujte pozornosť jeho správaniu: v skutočnosti budú mať napadnuté zvieratá tendenciu sa horúčkovito škriabať a byť viac rozrušený než zvyčajne. Môžu sa tiež snažiť vyhnúť sa určitým oblastiam domu, kde sa vyskytujú ploštice, vrátane vlastnej podstielky.

Prečítajte si tiež:   Ako účinne bojovať proti slimákom doma: alternatíva k pelietam

Objavovanie hniezd alebo skupín ploštice domácej

Nakoniec ďalším znakom zamorenia je prítomnosť hniezda alebo zhluky ploštice domácej. Hniezda sú vo všeobecnosti malé a pozostávajú z ploštice domácej v rôznom štádiu vývoja (vajíčka, larvy, nymfy a dospelí jedinci). Často sa nachádzajú v záhyboch a švíkoch matracov, prasklinách v stenách, rámoch postelí, drevenom nábytku a na iných tmavých miestach, kde sa hmyz môže cítiť chránený.

Skontrolujte rizikové oblasti

Na zistenie hniezd ploštice domácej sa odporúča vykonať a starostlivá kontrola miesta uvedené vyššie. Neváhajte použiť baterku na osvetlenie tmavých priestorov a jemný nástroj na sondovanie neprístupných rohov. Ak hniezdo nájdete, ihneď kontaktujte odborníka, aby posúdil rozsah problému a nasadil účinnú liečbu.

Ak si všimnete jeden alebo viac príznakov uvedených v tomto článku, je nevyhnutné nezanedbať ich dôležitosť. Zamorenie plošticou môže mať vážne následky pre vaše zdravie a pohodu, nehovoriac o prehnaných nákladoch, ktoré môže spôsobiť, ak sa nelieči rýchlo. Neváhajte sa poradiť odborníkov špecializovaných na vyhladzovanie aby ste zabezpečili úplné odstránenie týchto škodcov z vášho domova.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » 5 nezameniteľných znakov, že váš dom je infikovaný plošticami