5 prekvapivých a málo známych spôsobov využitia vody na varenie zemiakov

Voda na varenie zemiakov sa často vyhodí bez toho, aby sme na to mysleli. Táto voda však môže byť veľmi užitočná v rôznych situáciách. Tu je 5 úžasných a ekologických spôsobov použitia vody na varenie zemiakov.

1. Nakŕmte rastliny v záhrade

Živiny prítomné v zemiakoch sa čiastočne nachádzajú vo vode na varenie. Bola by preto škoda nevyužiť túto výhodu na kŕmenie vašich rastlín! Zachyťte vychladnutú vodu z varenia a použite ju na polievanie kvetov, zeleniny a iných rastlín. Táto metóda nielen šetrí vodu, ale tiež poskytuje vašim plantážam základné živiny pre ich rast.

Prečítajte si tiež:   TikTok šíri techniku odbúravania tuku, ale odborník upozorňuje na jej riziká. Existuje iný spôsob, ako schudnúť bez tukov?
5 prekvapivých a málo známych spôsobov využitia vody na varenie zemiakov
5 prekvapivých a málo známych spôsobov využitia vody na varenie zemiakov

Pozor na prebytok

Dávajte však pozor, aby ste rastliny touto vodou nepreliali, pretože môže obsahovať trochu soli pridanej počas varenia. Okrem toho je najlepšie nepoužívať tento trik na krehké rastliny alebo rastliny citlivé na soľ, ako sú niektoré kvety alebo mladé výhonky.

2. Vyčistite škvrny na dlaždiciach

Voda na varenie zemiakov má odmasťovacie vlastnosti, ktoré možno použiť na efektívne čistenie škvŕn na obkladačkách. Škvrny jednoducho pretrite handričkou namočenou vo vlažnej vode na varenie, potom opláchnite čistou vodou. Na zvýšenie účinnosti tohto prírodného čistiaceho prostriedku môžete pridať aj niekoľko kvapiek bieleho octu.

Pred použitím otestujte

Vždy z dôvodu opatrnosti sa odporúča túto metódu pred aplikáciou na celý obklad vyskúšať na malej nenápadnej ploche. Zabezpečíte tak, že voda na varenie nespôsobí zmenu farby alebo iné poškodenie vašej podlahy.

Prečítajte si tiež:   Ako amazonskí Indiáni využívali maslo Murumuru: Výnimočný prírodný prostriedok proti komárom!
ako recyklovať vodu na varenie zemiakov
ako recyklovať vodu na varenie zemiakov?

3. Prineste lesk strieborným príborom

Ak máte strieborný príbor, ktorý sa časom a používaním zakalil, voda na varenie zemiakov vám môže pomôcť obnoviť jeho lesk. Jednoducho namočte strieborný riad do vlažnej vody na varenie asi hodinu, potom ho utrite mäkkou handričkou, aby ste odstránili sčernený film. Nakoniec dôkladne opláchnite čistou vodou a utrite ďalšou čistou suchou handričkou.

Prečo to funguje?

Škrob uvoľnený zemiakmi počas varenia má schopnosť absorbovať sulfidy zodpovedné za blednutie striebra. Voda na varenie preto pôsobí ako prírodný čistiaci a dezoxidačný prostriedok, vďaka čomu je možné vašim strieborným predmetom prinavrátiť lesk a lesk.

4. Pripravte vývar na polievky a omáčky

Namiesto použitia vody z vodovodu alebo vývarových kociek, ktoré majú často vysoký obsah soli, môžete na prípravu vlastných polievok a omáčok použiť vodu zo zemiakov na varenie. Už horúca voda bohatá na živiny dodá vášmu vareniu extra chuť.

Prečítajte si tiež:   Ako bojovať proti vráskam a únave? Doprajte si viac vitamínu Q!

Rôzne recepty

Túto vodu použite ako základ na prípravu zeleninovej polievky, domácej paradajkovej omáčky alebo aj vývaru na varenie cestovín alebo ryže. Nebojte sa experimentovať s rôznymi receptami a upravte množstvo vody tak, aby vyhovovalo vašej chuti a požadovanej konzistencii.

Tipy na recykláciu vody na varenie zemiakov
Tipy na recykláciu vody na varenie zemiakov

5. Zmiernite podráždenie pokožky

A na záver, vedeli ste, že voda na varenie zo zemiakov sa dá použiť aj na zmiernenie niektorých kožných ochorení? Vďaka svojim protizápalovým a zmäkčujúcim vlastnostiam dokáže upokojiť podráždenie, svrbenie a začervenanie spôsobené uštipnutím hmyzom, spálením od slnka alebo vyrážkami.

Ako postupovať ?

Jednoducho priložte vatu namočenú vo vychladnutej vode z varenia na postihnuté miesto a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Operáciu môžete v prípade potreby opakovať niekoľkokrát denne, kým príznaky neustúpia.

Stručne povedané, voda na varenie zemiakov má mnoho praktických a ekologických použití, či už na záhradkárčenie, čistenie, varenie alebo starostlivosť o pleť. Takže keď budete nabudúce variť zemiaky, zvážte šetrenie tejto vzácnej vody!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » 5 prekvapivých a málo známych spôsobov využitia vody na varenie zemiakov