6 klamlivých fráz, ktoré vám váš partner často hovorí a ovplyvňujú vás: Odhalme ich!

Ako odhaliť nepravdivosti: Pozor na týchto 6 typických výhovoriek od vášho partnera, ktoré môžu ovplyvniť váš vzťah

Ak ste niekedy boli v romantickom vzťahu, je pravdepodobné, že ste boli vystavení pokusom o ovplyvňovanie zo strany vášho partnera. Tieto pokusy môžu mať mnoho podôb a niekedy ostanú nepovšimnuté. V tomto článku preskúmame šesť typických zavádzajúcich viet ktoré by váš partner mohol použiť na to, aby na vás pôsobil psychologicky alebo emocionálne.

1. „Ste príliš citlivý/emocionálny“

Táto fráza sa často používa na devalváciu emócií druhej osoby a vyvoláva v nej pocit viny za to, že sa cíti tak, ako sa cíti. Týmto sa manipulatívny partner snaží vyhnúť prevzatiu zodpovednosti a zvaľovaniu viny na toho druhého. Môže tak ospravedlniť svoje správanie tým, že naznačí, že emocionálna reakcia je prehnaná a iracionálna, čo spôsobuje, že obeť minimalizuje svoje vlastné pocity.

Prečítajte si tiež:   Prečo ľudia, ktorí vás priťahujú, odrážajú vaše vnútorné rany? Objavte príčiny!

2. „Keby si ma naozaj miloval, urobil by si toto…“

Citové vydieranie je bežnou manipulačnou technikou vo vzťahu. Používaním tejto frázy sa partner snaží niečo dosiahnuť apelovaním na pocity a hodnoty toho druhého. Tento výraz vnáša do hry aj pojem súťaživosť, pretože naznačuje, že ak ten druhý odmietne vyhovieť požiadavke, nestaral by sa dostatočne o vzťah alebo by bol menej angažovaný ako manipulatívny partner.

Ako na túto situáciu reagovať?

  • Vyjadrite svoje pocity a vysvetlite, prečo je vám táto požiadavka nepríjemná
  • Pamätajte, že láska by sa nemala merať činmi alebo obetami
  • Ak je to možné, navrhnite kompromisné alebo alternatívne riešenie

3. „Každý si myslí…“

V tomto prípade sa partner snaží posilniť svoju argumentáciu apelovaním na väčšinu alebo na ľudí, ktorých názor je pre toho druhého dôležitý. Táto manipulačná technika spočíva v spoliehaní sa na pojem sociálnej adhézie, aby presvedčili toho druhého, že by mal prijať potvrdenie alebo sa prispôsobiť vôli partnera. Môže byť ťažké odolať tejto forme psychického nátlaku, najmä ak manipulovanej osobe záleží na obraze, ktorý premietajú na ostatných.

Prečítajte si tiež:   7 prekvapivých charakteristík žien, ktoré vyrástli bez otca - objavte ich!

4. „Hovorím ti to pre tvoje dobro“

Tu partner používa paternalistický prístup na ospravedlnenie svojej kritiky alebo zásahov do života toho druhého. Tým, že to vydáva za benevolentné gesto alebo starosť o záujmy toho druhého, dúfa, že získa ich súhlas a vyhne sa akémukoľvek sporu. Je však dôležité rozlíšiť skutočné úmysly za týmito slovami a vziať do úvahy svoj vlastný názor a pocity z danej situácie.

5. „Nemohli by ste žiť bezo mňa“

Táto fráza má v tom druhom vzbudiť strach a neistotu, čím vzniká pocit závislosti na partnerovi. Cieľom je udržať si kontrolu nad vzťahom a odradiť akékoľvek pokusy o odlúčenie alebo osobné tvrdenie. Táto emocionálna manipulácia môže byť obzvlášť škodlivá pre sebaúctu a sebadôveru obete.

Prečítajte si tiež:   Prečo ľudia, ktorí vás priťahujú, odrážajú vaše vnútorné rany? Objavte príčiny!

Niekoľko tipov na posilnenie samostatnosti a sebavedomia:

  1. Rozvíjať osobné a profesionálne zručnosti
  2. Udržujte priateľské a rodinné vzťahy mimo páru
  3. Cvičenie činností, ktoré prinášajú pohodu a prispievajú k osobnému rozvoju (šport, voľný čas, záľuby atď.)

6. „Ak sa ti to nebude páčiť, nájdem si niekoho iného.“

Tento výraz sa používa na priame ohrozenie stability vzťahu a vyvolávanie pocitov neistoty, žiarlivosti či súťaživosti v druhom človeku. Partner sa tu snaží získať výhodu tým, že toho druhého postaví do slabej pozície a núti ho podriadiť sa jeho túžbam, aby sa vyhli rozchodu či nevere. Je dôležité urobiť krok späť od tohto druhu hrozieb a nepodľahnúť tlaku.

Manipulácia v romantickom vzťahu môže mať mnoho podôb a prejavovať sa prostredníctvom zdanlivo neškodných prejavov. Pri týchto pokusoch o psychologické alebo emocionálne ovplyvňovanie je nevyhnutné zostať ostražitý a neváhať vyjadriť svoje limity a potreby s rešpektom k sebe a ostatným.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » 6 klamlivých fráz, ktoré vám váš partner často hovorí a ovplyvňujú vás: Odhalme ich!