6 šokujúcich dôvodov, prečo sa zamilujete do nesprávnej osoby: Uveríte, čo je jedným z nich!

Objavte tajomstvo nešťastných romantických vzťahov a naučte sa, ako ich predísť: Prečo sa často zamilujeme do nesprávnej osoby a ako to môže ovplyvniť naše budúce vzťahy.

Často sa stáva, že sa ocitneme vo vzťahu s nesprávnou osobou bez toho, aby sme skutočne pochopili, ako sa to mohlo stať. Je dôležité rozpoznať nevedomé faktory, ktoré nás môžu viesť k zlým rozhodnutiam v láske, aby sme lepšie pochopili svoje chyby a vyhli sa ich opakovaniu. Tu je šesť nevedomých dôvodov, ktoré môžu spôsobiť, že sa zamilujete do nesprávnej osoby:

1. Vplyv vášho detstva

Skúsenosti, ktoré máme počas detstva, majú značný vplyv na naše rozhodnutia v dospelosti, a to aj v oblasti lásky. Rodinné a vzťahové vzorce pozorované v tomto období sú v nás ukotvené a ovplyvní naše atrakcie a výber partnerov.

Afektívny odtlačok

Afektívny imprinting sa týka spôsobu, akým sme zažili naše prvé intímne vzťahy s našimi rodičmi alebo inými pripútanými postavami. Ak boli tieto vzťahy poznačené zanedbávaním, odmietnutím alebo dokonca opustením, je možné, že vás priťahujú ľudia s podobným správaním, pretože tento typ väzby sa vám zdá známy.

Prečítajte si tiež:   7 prekvapivých charakteristík žien, ktoré vyrástli bez otca - objavte ich!

Potreba napraviť minulosť

Často, keď naše emocionálne potreby neboli naplnené počas nášho detstva, hľadáme partnerov, ktorí nám umožnia vyplniť tieto nedostatky.. To nás môže viesť k tomu, že si vyberieme ľudí, ktorí sú nezlučiteľní s našimi skutočnými očakávaniami a potrebami.

2. Strach zo záväzkov

Strach zo záväzku je častou prekážkou v romantických vzťahoch. Často vás to môže prinútiť vybrať si ľudí, ktorí nie sú pre vás vhodní, jednoducho preto, že sú „bezpeční“ alebo pre vás nepredstavujú skutočný problém.
Tento strach môže byť spôsobený strachom zo sklamania, zrady alebo opustenia. ale aj stratou nezávislosti a slobody.

Vzťahy na diaľku

Vybrať si niekoho, kto žije ďaleko od vás, je nepriamy spôsob, ako sa vyhnúť záväzkom, pretože to prirodzene obmedzuje čas, ktorý spolu trávite, a zabraňuje nejakému splynutiu.

Nemožné vzťahy

Zamilovať sa do vydatej osoby, už v oddanom vzťahu alebo do niekoho, kto je veľmi nezlučiteľný s našimi hodnotami, môže tiež zodpovedať úteku od záväzkov.pretože poskytuje záruku neúspechu ešte pred začiatkom vzťahu.

Prečítajte si tiež:   Prečo ľudia, ktorí vás priťahujú, odrážajú vaše vnútorné rany? Objavte príčiny!

3. Vplyv pohlavia

Pri výbere partnera by sme nemali podceňovať dôležitosť sexuálnej túžby. To nás môže oklamať, aby sme uverili, že sme zamilovaní, keď je to jednoducho fyzická príťažlivosť a nie emocionálna. Navyše silná sexuálna príťažlivosť môže niekedy maskovať základné problémy. ktoré je napriek tomu potrebné vyriešiť, aby sa vybudoval stabilný a harmonický vzťah.

4. Syndróm sestry (alebo záchrancu).

Mnoho ľudí priťahuje „zlomených“ alebo „zachrániteľných“ partnerov. Táto tendencia môže byť znakom nevedomej túžby hrať sa na spasiteľa a/alebo cítiť sa nepostrádateľným pre druhú osobu. To však môže viesť k nevyváženému vzťahu, v ktorom môžete niesť všetku emocionálnu záťaž a nedostanete toľko, koľko dávate.

5. Strach zo samoty

Pre mnohých je zamilovať sa do nesprávneho človeka lepšie ako byť sám. Túto myšlienku možno vysvetliť strachom z osamelosti a negatívnym obrazom seba samého. Môžete si teda vybrať nevhodného partnera výlučne zo strachu, že skončíte svoje dni osamote a bez lásky.

Prečítajte si tiež:   7 prekvapivých charakteristík žien, ktoré vyrástli bez otca - objavte ich!

Vzťahy „bandáž“.

V tejto súvislosti niektorí ľudia po rozchode rýchlo skočia do nového vzťahu, pričom si nového partnera vyberajú predovšetkým preto, aby zaplnili prázdnotu po ich bývalom. Tieto „nálepkové“ vzťahy sú často odsúdené na neúspech pretože nie sú založené na skutočnej príťažlivosti a kompatibilite.

6. Opakujúce sa vzťahové vzorce

Všetci máme osobné vzory, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutia o láske. Niektoré z týchto vzorov môžu spôsobiť, že si neustále vyberáme ľudí, ktorí sa nehodia alebo sú podobní našim bývalým partnerom.

Identifikácia s rodičmi a ich vzťah

Hoci je prirodzené hľadať partnera s určitými podobnosťami s otcom alebo mamou, táto príťažlivosť môže niekedy zájsť príliš ďaleko. Ak ste napríklad vyrastali v rodine, kde sa neustále hádali, možno vás priťahujú konfrontační ľudia, pretože sa vám opakuje známy vzorec.

Teraz, keď poznáte tieto nevedomé dôvody, kvôli ktorým sa zamilujete do nesprávnej osoby, je čas popracovať na týchto aspektoch, aby ste mohli naplno prežívať svoje romantické vzťahy bez prekážok. Uvedomenie si týchto faktorov je prvým krokom k pozitívnej zmene vo vašom milostnom živote.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » 6 šokujúcich dôvodov, prečo sa zamilujete do nesprávnej osoby: Uveríte, čo je jedným z nich!