6 správaní vášho partnera, ktoré dokazujú, že ste v toxickom vzťahu

Romantický vzťah má byť prístavom pokoja, výmeny a podpory. Bohužiaľ, niektoré vzťahy môžu byť toxické pre jedného alebo oboch partnerov. Je nevyhnutné rozpoznať škodlivé správanie svojho partnera, aby ukončil klesajúcu špirálu, a tak znovu získal kontrolu nad svojím životom. V tomto článku sa pozrieme na 6 bežných spôsobov správania, ktoré dokazujú, že ste v toxickom vzťahu.

1. Nedostatok komunikácie

Komunikácia je nevyhnutný v každom zdravom vzťahu. Keď to chýba, je veľmi ťažké pochopiť jeden druhého a vyriešiť problémy. Toxický partner môže odmietnuť diskusiu, negatívne interpretovať všetko, čo hovoríte, alebo byť dokonca agresívny vo svojich komentároch. Toto nezdravé správanie môže skutočne poškodiť vašu osobnú pohodu a spôsobiť emocionálnu izoláciu.

Prečítajte si tiež:   Ako prekonať 7 emocionálnych blokád pre dosiahnutie skutočného osobného rozvoja?

Mrzúce ticho

Toto správanie spočíva v tom, že manipulatívny partner už s tým druhým nehovorí celé hodiny alebo dokonca dni bez toho, aby mu dal jasné vysvetlenie. Často sa používajú ako trest po hádke alebo ako odpoveď na nenaplnenú potrebu v nádeji, že dostanú niečo na oplátku.

2. Prílišná žiarlivosť

Je normálne cítiť určitú úroveň žiarlivosti v romantickom vzťahu. To sa však stáva problematické a toxické, keď je to prehnané a neopodstatnené. Prílišná žiarlivosť môže mať rôzne podoby: kontrola kontaktov vášho partnera, sledovanie ich správ na sociálnych sieťach alebo dokonca robenie scén na verejnosti.

6 správaní vášho partnera, ktoré dokazujú, že ste v toxickom vzťahu
6 správaní vášho partnera, ktoré dokazujú, že ste v toxickom vzťahu

Špehovanie rozhovorov

V tejto súvislosti nie je nezvyčajné, že sa toxický partner pokúša získať prístup k telefónu alebo online účtom toho druhého, aby si overil, s kým komunikuje. Narúšanie súkromia a zvýšený dohľad sú alarmujúce príznaky nezdravého vzťahu.

3. Mentálna manipulácia

Manipulatívny partner sa vie pohrať s pocitmi a vinou toho druhého, aby dostal to, čo chce. Výsmech, ponižujúce poznámky a neustála kritika sú súčasťou každodenného života v toxickom vzťahu a môžu postupne zničiť sebaúctu manipulovanej osoby.

Prečítajte si tiež:   Zistite svoj dominantný uhol pohľadu: Prvý element, ktorý uvidíte v tomto teste vizuálnej osobnosti, vám ho odhalí

Citové vydieranie

Toto toxické správanie pozostáva z vyhrážania sa, dokonca aj jemným spôsobom, druhej osobe, aby ukončila vzťah, ak nesplní požiadavky. Citové vydieranie dostáva partnera pod tlak a núti ho neustále ustupovať, aby sa vyhli rozchodu.

4. Verbálne a fyzické násilie

Žiadna forma násilia nemá v zdravom vzťahu miesto. THE slovné napádanie, vo forme urážok, posmechu alebo kriku, sú často bagatelizované, ale majú škodlivé dôsledky na sebavedomie a duševné zdravie. Fyzické násilie by sa za žiadnych okolností nemalo tolerovať: ak ste obeťou, je nevyhnutné opustiť vzťah a vyhľadať pomoc.

Cyklus násilia

V toxickom vzťahu sa hrubé správanie môže zdať nepredvídateľné a izolované, ale často sleduje špecifický cyklus: napätie, výbuch, ospravedlnenie a zmierenie. Tento cyklus môže vyvolať ilúziu, že sa veci zmenia k lepšiemu, pričom v skutočnosti sa toxický partner vždy vráti do starých koľají.

Prečítajte si tiež:   Zistite svoj dominantný uhol pohľadu: Prvý element, ktorý uvidíte v tomto teste vizuálnej osobnosti, vám ho odhalí

5. Uložený harmonogram

Kontrolujúci partner sa bude neustále snažiť ovplyvňovať alebo rozhodovať o tom, čo robíte, s kým a kedy. Môže vás teda prinútiť usporiadať si rozvrh podľa jeho želaní a potrieb na úkor vašich vlastných záujmov.

Strata autonómie

Takýto partner sa spravidla snaží oslabiť manipulovanú osobu tým, že postupne stráca svoju autonómiu. Môže to sabotovať ich priateľské vzťahy, brániť ich profesionálnemu postupu alebo dokonca odrádzať od akejkoľvek nezávislej iniciatívy.

6. Klamstvo

Úprimnosť a dôvera sú nevyhnutné v trvalom a naplnenom vzťahu. Toxický partner môže pravidelne klamať o dôležitých veciach, úmyselne zadržiavať určité informácie alebo vytvárať príbehy, aby tým druhým manipuloval.

Opakované klamstvá

Aj keď je možné stretnúť sa s občasným klamstvom aj v zdravom vzťahu, opakovanie klamstva treba brať vážne. Vo všeobecnosti to ukazuje nedostatok rešpektu a ohľadu na vašu emocionálnu pohodu.

Byť konfrontovaný s týmto toxickým správaním vo vašom romantickom vzťahu nie je zdravé ani prijateľné. Je dôležité uvedomiť si tieto nezdravé postoje a vyhľadať potrebnú pomoc, aby ste opäť získali harmonický a vyrovnaný život.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » 6 správaní vášho partnera, ktoré dokazujú, že ste v toxickom vzťahu