7 prírodných a super efektívnych spôsobov, ako sa zbaviť chrápania a zlepšiť kvalitu spánku

Zbavte sa chrápania raz a navždy: Objavte sedem prírodných a vedecky overených metód, ktoré vám prinesú pokojný a hlboký spánok.

Chrápanie je bežný problém, ktorý môže ovplyvniť kvalitu spánku. Tento nočný jav pochádza z vibrácií mäkkých tkanív v hrdle v dôsledku vzduchu vdychovaného a vydychovaného počas spánku. Ak hľadáte prirodzené a efektívne riešenie, ako zastaviť chrápanie, tu je 7 metód, ktoré by mohli zmeniť váš každodenný život.

1. Zaujmite správnu polohu na spánok

Jednou z hlavných príčin chrápania je zlé držanie tela počas spánku. Spánok na chrbte totiž často vedie k uvoľneniu svalov jazyka a hrdla, čo má za následok upchatie dýchacích ciest a vytvára nepríjemný zvuk chrápania. Aby ste to napravili, je vhodné rozhodnúť sa pre bočná poloha.

Technika tenisovej loptičky

Na povzbudenie ľudí, aby prijali túto novú nočnú polohu, jedna technika pozostáva z prišitia vrecka na zadnej strane pyžama vo výške lopatiek a vsunutia tenisovej loptičky do neho. Takže zakaždým, keď sa pokúsite otočiť na chrbát, nepohodlie, ktoré cítite, vás inštinktívne prinúti presunúť sa späť na bok. Tento tip má tú výhodu, že je jednoduchý, lacný a úplne prirodzený.

Prečítajte si tiež:   Odhalili sme: Ktorá časť vášho sedadla v MHD je pravým rajom pre bacily?

2. Znížte príčiny alergií

Alergia môže upchať a opuchnúť dýchacie cesty, čo spôsobí chrápanie. Je preto nevyhnutné, aby znížiť prítomnosť alergénov vo vašom prostredía to najmä pravidelným praním obliečok, perín a vankúšov, častým vysávaním podláh a každodenným vetraním miestnosti.

Používajte esenciálne oleje

Niektoré éterické oleje majú antialergické vlastnosti a pomáhajú pri prekrvení nosových ciest, ako napríklad eukalyptový alebo levanduľový esenciálny olej. Rozptýlenie niekoľkých kvapiek týchto olejov vo vašej spálni pred spaním môže výrazne zlepšiť vaše dýchanie počas spánku.

3. Udržujte si vyváženú váhu

Nadváha, najmä okolo krku, môže stláčať dýchacie cesty a zvyšovať riziko chrápania. Je preto dôležité, aby udržiavať zdravú váhu na zníženie chrápania. Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava sú vašimi spojencami pri dosahovaní tohto cieľa.

Prečítajte si tiež:   Ako dosiahnuť zdravé nechty: 9 chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť

4. Vyhnite sa zneužívaniu alkoholu a tabaku

Konzumácia alkoholu pred spaním spôsobuje uvoľnenie svalov hrdla a ospalosť, dva faktory, ktoré zvyšujú riziko chrápania. Okrem toho fajčenie spôsobuje podráždenie a opuch dýchacích ciest, čo sťažuje dýchanie počas spánku. Preto sa odporúča obmedziť alkohol a úplne prestať fajčiť na zlepšenie kvality spánku.

5. Dostatočne hydratujte

Dobrá hydratácia organizmu pomáha predchádzať vysychaniu a zahusťovaniu nosových a ústnych sekrétov, zdrojom upchatia dýchacích ciest. Nezabudnite teda piť dostatok vody počas dňa a v prípade potreby sa rozhodnite pre zvlhčovač vzduchu.

6. Uprednostňujte používanie ergonomického vankúša

Výber správneho vankúša môže znamenať veľký rozdiel v prevencii chrápania. V skutočnosti niektoré modely umožňujú správne zarovnanie hlavy a chrbtice, čím sa zabráni upchatiu dýchacích ciest. Neváhajte vyskúšať viacero druhov vankúšov, aby ste našli ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Prečítajte si tiež:   Ako dosiahnuť zdravé nechty: 9 chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Upravte výšku vankúša

Ďalším dôležitým bodom je výber vhodnej výšky vankúša: príliš vysoký alebo príliš nízky môže stláčať dýchacie cesty a spúšťať chrápanie. Dobrým usmernením je zabezpečiť to vaša hlava zostáva zarovnaná s chrbticou.

7. Použite hlinený obklad

Na podporu dýchania a uvoľnenie nosových ciest sa môžete rozhodnúť pre a hlinený obklad priložený na hrudník. Vďaka svojim absorpčným a protizápalovým vlastnostiam íl pomáha odstraňovať toxíny a redukovať chrápanie.

  • Pripravte pastu zmiešaním superjemného zeleného ílu s vodou, kým nezískate homogénnu a hustú konzistenciu.
  • Túto pastu naneste v hrubej vrstve (približne 1 cm) na tenkú handričku alebo priamo na kožu na hrudi, potom prikryte ďalšou látkou, aby obklad držal na mieste.
  • Nechajte pôsobiť cez noc, potom odstráňte a po prebudení umyte v sprche.

Existuje niekoľko prirodzených riešení, ako sa vyhnúť chrápaniu a zlepšiť tak kvalitu spánku. Osvojenie si lepších životných návykov, používanie jednoduchých techník a spoznanie svojho tela môže pomôcť zastaviť tieto nepríjemnosti, ktorými trpia spiaci aj ich partneri.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » 7 prírodných a super efektívnych spôsobov, ako sa zbaviť chrápania a zlepšiť kvalitu spánku