7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali dávať do umývačky riadu!

Umývačka riadu je základným vybavením, ktoré nám uľahčí každodenné úlohy. Pri umývaní v umývačke riadu sa však niektoré predmety môžu poškodiť alebo poškodiť váš spotrebič. V tomto článku vám predstavujeme 7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali dávať do umývačky riadu.

1. Drevený kuchynský riad

Dosky na krájanie, špachtle, lyžice a iné príslušenstvo vyrobené z dreva by sa malo umývať ručne. Horúca voda a čistiace prostriedky do umývačky riadu môžu spôsobiť napučiavanie, skrútenie a praskanie dreva. Intenzívne sušiace cykly môžu navyše oslabiť a prípadne zlomiť vlákna dreva.

Prečítajte si tiež:   Prekvapujúci trik na odstránenie škvŕn z okna rúry, ktorý očarí aj celý váš dom!
čo by sa nikdy nemalo dávať do umývačky riadu
čo by sa nikdy nemalo dávať do umývačky riadu?

Poradenstvo pri starostlivosti:

Drevený riad umyte vlhkou špongiou a trochou tekutého mydla. Dôkladne ich opláchnite a ihneď osušte čistou utierkou.

2. Ostré nože a profesionálne nože

Kuchárske nože, nože na chlieb a iné ostré čepele sa môžu pri umývaní v umývačke riadu rýchlo otupiť. Kontakt s inými predmetmi počas umývacieho cyklu môže spôsobiť odštiepenie alebo poškriabanie čepele. Nože môžu navyše poškodiť aj vnútro vašej umývačky riadu.

Poradenstvo pri starostlivosti:

Ostré nože umyte ručne mydlom a teplou vodou. Čepeľ jemne utrite, aby ste sa neporezali, a nôž ihneď osušte čistou handričkou.

3. Liatinové hrnce a panvice

Liatina je pevný a odolný materiál, ale neznáša dobre umývanie v umývačke riadu. V skutočnosti to môže spôsobiť vzhľad hrdze a poškodiť ochranný povlak povrchu.

Poradenstvo pri starostlivosti:

Liatinový riad umývajte ručne mäkkou kefou a trochou mydla. Dôkladne opláchnite a ihneď osušte čistým uterákom. Aby ste predišli hrdzaveniu, potom pred uložením hrnca alebo panvice naneste tenkú vrstvu rastlinného oleja.

Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť komárov natrvalo? Potrebujete len jeden drink!
špinavý riad v umývačke riadu
špinavý riad v umývačke riadu

4. Plastové úložné boxy

Aj keď sú niektoré plastové úložné boxy určené na umývanie v umývačke riadu, je lepšie to neumývať. Teplo a čistiaci prostriedok môžu v niektorých prípadoch zmeniť plast a viesť k tvorbe potenciálne škodlivých látok. Navyše, ľahké boxy sa môžu počas umývacieho cyklu prevrhnúť, čím sa obmedzí ich účinnosť čistenia.

Poradenstvo pri starostlivosti:

Plastové škatule umyte ručne špongiou a tekutým mydlom. Pred uložením ich dôkladne opláchnite a osušte čistým uterákom.

5. Kryštálové predmety

Poháre a iné krištáľové predmety sú príliš krehké na umývanie v umývačke riadu. Teplo a silné prúdy vody môžu spôsobiť, že tieto jemné predmety prasknú alebo sa dokonca úplne rozbijú.

Poradenstvo pri starostlivosti:

Krištáľové predmety umývajte ručne mäkkou špongiou a tekutým mydlom. Opláchnite ich teplou vodou a potom ich osušte handričkou nepúšťajúcou vlákna, aby ste predišli šmuhám.

Prečítajte si tiež:   Prekvapujúci trik na odstránenie škvŕn z okna rúry, ktorý očarí aj celý váš dom!
funkčná umývačka riadu
funkčná umývačka riadu

6. Hliníkový riad

Niektoré hliníkové nádoby, ako sú panvice, panvice a formy na koláče, by sa nemali umývať v umývačke riadu. Chemická reakcia medzi hliníkom a čistiacimi prostriedkami môže totiž viesť k strate ich ochranného povlaku a spôsobiť ich oxidáciu.

Poradenstvo pri starostlivosti:

Hliníkové časti umyte mäkkou špongiou a tekutým mydlom. Dôkladne ich opláchnite a ihneď osušte čistou utierkou.

7. Maľované alebo pozlátené ozdobné predmety

Taniere, šálky a iný riad s ručne maľovanými vzormi alebo zlatými detailmi môžu pri umývaní v umývačke riadu stratiť lesk. V skutočnosti chemikálie a teplo môžu zhoršiť farby a povrchovú úpravu.

Poradenstvo pri starostlivosti:

Jemné dekoratívne predmety umývajte ručne mäkkou špongiou a tekutým mydlom. Dôkladne ich opláchnite a osušte handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, aby sa zachoval ich vzhľad.

Starostlivým umývaním týchto predmetov ručne a dodržiavaním našich rád o údržbe predĺžite životnosť vášho kuchynského náradia a vyhnete sa poškodeniu vašej umývačky riadu. Neváhajte a pozrite si používateľskú príručku svojho zariadenia, aby ste sa dozvedeli, aké dodatočné opatrenia je potrebné prijať.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » 7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali dávať do umývačky riadu!