Ako bojovať proti plesni paradajok prirodzeným a ekonomickým spôsobom?

Mildiou des tomates : Comment combattre le champignon avec des traitements naturels

Sneť rajčiaková je ochorenie spôsobené hubou tzv Phytophthora infestans. Toto ochorenie postihuje najmä plodiny paradajok, ale môže postihnúť aj iné druhy zeleniny. Prejavuje sa tým hnedé alebo čierne škvrny na listoch a plodoch a môže spôsobiť úplnú stratu úrody, ak sa nelieči včas. Našťastie existuje niekoľko prírodných spôsobov liečby bojujte proti plesni paradajok a chráňte svoje rastliny.

Prevencia, aby sa zabránilo plesniam

Najlepším spôsobom, ako bojovať proti plesni rajčiakov, je prijať určité opatrenia, aby ste zabránili rastu huby na vašich rastlinách:

Pleseň na paradajkách: Ako bojovať proti plesni prírodnou liečbou
Pleseň na paradajkách: Ako bojovať proti plesni prírodnou liečbou
  1. Rotácia orezania: Paradajky nesaďte každý rok na to isté miesto, znížite tým výskyt plesne v pôde a zabránite jej šíreniu.
  2. Dostatočne rozmiestnite svoje rastliny: Medzi jednotlivými rastlinami rajčiaka ponechajte dostatočný priestor, aby ste umožnili dobrú cirkuláciu vzduchu a zabránili tak premnoženiu plesne.
  3. Správne nasaďte svoje rastliny: Udržiavaním stoniek a listov rastlín mimo zeme obmedzíte kontakt s hubami prítomnými v pôde.
  4. Zbierajte mŕtve listy: Pravidelne odstraňujte odumreté listy a poškodené plody, aby ste zabránili vzniku plesní na týchto rastlinných úlomkoch.
Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť komárov natrvalo? Potrebujete len jeden drink!

Rôzne prírodné liečby proti plesni v paradajkách

Ak sú aj napriek týmto opatreniam vaše rastliny paradajky napadnuté plesňou, existuje niekoľko prírodných spôsobov liečby, ktoré môžete použiť na boj proti tejto chorobe:

  1. Žihľavový hnoj: Posypte svoje paradajkové rastliny 10% zriedeným žihľavovým hnojom, pričom dbajte na to, aby ste listy dôkladne namočili. Operáciu opakujte každý týždeň, kým príznaky nezmiznú.
  2. Prášok na pečenie : Zmiešajte lyžicu jedlej sódy v litri vody a nastriekajte túto zmes na rastliny paradajok. Na zvýšenie účinnosti kúry môžete pridať aj lyžičku rastlinného oleja a lyžičku tekutého čierneho mydla.
  3. Fermentované mlieko: Zrieďte fermentované mlieko (jogurt alebo kefír) vodou v pomere 1:5 (jeden diel mlieka na päť dielov vody) a nastriekajte tento roztok na vaše infikované rastliny. Fermentované mlieko obsahuje baktérie, ktoré pomáhajú v boji proti plesniam.
  4. Cesnakový odvar: Asi desať strúčikov cesnaku povarte v litri vody 10 minút, odvar sceďte a nastriekajte na postihnuté rastliny. Cesnak má prirodzené protiplesňové vlastnosti, ktoré bojujú proti plesniam.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Je dôležité pravidelne ošetrovať rastliny rajčiakov týmito prírodnými ošetreniami, aby ste predišli alebo odstránili pleseň. Pre maximálnu účinnosť a zabránenie vzniku rezistencie huby na špecifickú liečbu neváhajte striedať rôzne liečby.

Pleseň rajčiakov je bežným problémom v zeleninových záhradách, ale je možné túto chorobu kontrolovať osvojením si dobrých kultúrnych postupov a používaním prírodných liečebných postupov. Prevencia zostáva najlepšou metódou na ochranu rastlín rajčiakov pred plesňou, ale v prípade infekcie neváhajte vyskúšať rôzne prírodné riešenia, ktoré vám ponúkajú hubu a ušetríte tak svoju úrodu.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako bojovať proti plesni paradajok prirodzeným a ekonomickým spôsobom?