Ako chrániť vaše ružové kríky počas zimy? 4 esenciálne tipy od našich bábik!

Odborné tipy, ako sa postarať o vaše ruže počas zimy: Udržujte vaše kríky zdravé a pripravené na jar s týmito štyrmi babskými radami.

Zima je často náročným obdobím pre rastliny, najmä ružové kríky. Chlad, mráz a sneh môžu ohroziť tieto nádherné rastliny a ich budúce kvitnutie. Dodržiavanie niekoľkých tipov našich babičiek pomôže zachovať vaše ružové kríky počas tohto drsného obdobia. Tu sú štyri zásadné babské rady, ako ochrániť ružové kríky počas zimy.

1. Chráňte svoje ružové kríky kolíkmi a pytlovinou:

Veľmi účinný spôsob ochrany vašich ružových kríkov pred mrazivým vetrom a nízkymi teplotami je použitie stávky a pytlovina. Ak to chcete urobiť, postupujte takto:

 1. Vyberte si kolík vhodnej výšky ku kríku ruží, ktorý chcete zakryť. Po orezaní alebo odrezaní konárov by mala byť o niečo dlhšia, ako je jej maximálna výška.
 2. Zatlačte ho do zeme, dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene ružového kríka. Veľmi blízko k nohe zasaďte aspoň tri kolíky, usporiadajte okolo chodidla.
 3. Omotajte vrecovinu okolo ružového kríka a kolíkovaby vytvorili akýsi stan, ktorý ochráni konáre a lístie pred nepriaznivým počasím.
 4. Zaistite pytlovinu pomocou a reťazecčím sa zabezpečí, že plátno zostane dobre natiahnuté po celom svojom povrchu, aby sa zabránilo stojatej vode alebo zachyteniu vetrom.
 5. Nezabudnite odstrániť plátno hneď, ako sa na jar objavia prvé výhonky, aby ružové kríky mohli bez obáv obnoviť svoj rast.
Prečítajte si tiež:   Ako odstrániť žltkasté stopy od opaľovacieho krému a chlóru na bielych plavkách? Objavte spoľahlivý trik na obnovenie ich pôvodnej belosti!

2. Na ochranu koreňov ružových kríkov použite organický mulč:

Na ochranu koreňov vašich ružových kríkov pred zimným chladom pozostáva technika predkov z použitia a organický mulč. Hlavnými výhodami posledne menovaného sú izolácia koreňov, obohatenie pôdy o organickú hmotu a obmedzenie premnoženia buriny. Postup:

 • Vyberte si mulč, ktorý vyhovuje vašim potrebám: môže to byť kompost, borovicová kôra, slama, drevené hobliny, odumreté lístie alebo aj vysušená pokosená tráva.
 • Rozložte vrstvu mulča 5 až 10 centimetrov okolo základne každého ružového kríka, pričom dávajte pozor, aby ste neudusili korene alebo nezakryli hlavné stonky.
 • Obnovte mulč v prípade potreby počas sezóny, aby sa zachovala dostatočne hrubá izolačná vrstva na ochranu koreňov pred chladom.
 • Na jar sa zamyslite prevzdušňovať pôdu a odstrániť prebytočný mulč okolo ružových kríkov, aby sa podporila dobrá výmena vzduchu a pôdy.
Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť much a komárov: overené domáce rady pre domácnosť bez škodcov

3. Osvojte si správne postupy prerezávania a čistenia

V zime je nevyhnutné vykonať nejaké údržbárske práce na vašich ružových kríkoch, aby ste podporili ich prežitie napriek niekedy agresívnym poveternostným podmienkam. Tu je niekoľko tipov:

Ostrihajte poškodené alebo krehké konáre

Odstráňte všetky zlomené, slabé alebo choré konáre pomocou čistých, ostrých záhradných nožníc. Tento krok pomôže zabrániť šíreniu chorôb a zabezpečí lepšie zotavenie na jar.

Čistenie základne ružového kríka

Odstráňte všetky odumreté listy a iné rastlinné zvyšky zo spodnej časti ružového kríka. Predídete tak vzniku hubových chorôb, ako je múčnatka alebo hrdza.

Zložte hlavné vetvy

Miernym skrátením hlavných konárov ružových kríkov sa zlepší ich odolnosť voči chladu pri zachovaní ich tvaru a vitality. K tomu vždy používajte čisté záhradnícke nožnice, aby ste zabránili šíreniu chorôb.

Prečítajte si tiež:   Ako odstrániť žltkasté stopy od opaľovacieho krému a chlóru na bielych plavkách? Objavte spoľahlivý trik na obnovenie ich pôvodnej belosti!

4. Chráňte svoje popínavé ruže alebo stonky:

Na zimné počasie sú citlivé najmä popínavé alebo stonkové ruže. Tu je niekoľko tipov na účinnú ochranu týchto špecifických odrôd:

 • Udržujte hlavné vetvy popínavých ruží dobre pripevnené k podpere (mreža, stena, obruč atď.) pomocou pružných pások, ktoré nepoškodia kôru. To pomáha znižovať odpor vetra a obmedzuje škody spôsobené búrkami alebo prudkými nárazmi.
 • Omotajte kmeň a veľké konáre pytlovinové rolky chrániť ich pred teplotnými výkyvmi, ako aj otrasmi spôsobenými padajúcim snehom alebo mrznúcim dažďom.
 • Rovnako vyššie uvedený organický mulč na ochranu koreňov je použiteľný aj pre popínavé a stonkové ruže, túto ochrannú vrstvu neváhajte umiestniť okolo základne.

Je preto kľúčové starať sa o svoje ružové kríky počas zimy s týmito vzácnymi radami, ktoré priniesli naše staré mamy, a tak vám zaručia zachovanie ich krásy a radosti z ich nádherných kvetov, len čo sa vrátia slnečné dni.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako chrániť vaše ružové kríky počas zimy? 4 esenciálne tipy od našich bábik!