Ako efektívne vyčistiť látkovú pohovku pomocou sódy bikarbóny? Ekologický a ekonomický trik

utiliser du bicarbonate de soude pour nettoyer un canapé en tissu

Sedačka je často stredobodom našej obývačky, kde radi trávime čas s rodinou či priateľmi. Je preto potrebné udržiavať ho čistý a dobre udržiavaný, aby si zachoval svoj pôvodný vzhľad. V tomto článku uvidíme ako efektívne vyčistiť látkovú pohovku pomocou sódy bikarbóny.

Prečo používať sódu bikarbónu?

Jedlá sóda, známa aj ako hydrogénuhličitan sodnýje prírodná chemická zlúčenina, ktorá má niekoľko výhod na čistenie pohovky:

Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť much a komárov: overené domáce rady pre domácnosť bez škodcov
pomocou sódy bikarbóny na čistenie látkovej pohovky
pomocou sódy bikarbóny na čistenie látkovej pohovky
 • Ekonomický : Jedlá sóda je lacné a ľahko dostupné riešenie vo väčšine obchodov.
 • Ekologické : Na rozdiel od priemyselných chemikálií je sóda bikarbóna netoxická, biologicky odbúrateľná a šetrná k životnému prostrediu.
 • Multifunkčný : Jedlá sóda sa dá použiť na čistenie rôznych povrchov a materiálov vrátane textílií, ako sú tie na vašom gauči.
 • Deodorant : Sóda bikarbóna okrem odstraňovania škvŕn neutralizuje aj nepríjemné pachy.

Materiály potrebné na čistenie látkovej pohovky so sódou bikarbónou

Pred začatím čistenia sa uistite, že máte nasledujúce položky:

 1. Jedlá sóda (vo forme prášku)
 2. Voda
 3. Vaporizér alebo rozprašovač
 4. Kefka s mäkkými štetinami
 5. Čistá, suchá handrička
 6. Vákuum

Kroky na čistenie látkovej pohovky pomocou sódy bikarbóny

1. Príprava pohovky

Najprv odstráňte vankúše, sedadlá a akékoľvek ďalšie príslušenstvo, ktoré sa nachádza na vašej pohovke. Potom povysávajte všetky oblasti pohovky, aby ste odstránili prach, omrvinky a iné nečistoty.

Prečítajte si tiež:   Ako odstrániť žltkasté stopy od opaľovacieho krému a chlóru na bielych plavkách? Objavte spoľahlivý trik na obnovenie ich pôvodnej belosti!
Ako vyčistiť látkovú pohovku pomocou sódy bikarbóny
Ako vyčistiť látkovú pohovku pomocou sódy bikarbóny?

2. Príprava čistiaceho roztoku

Zmiešajte jeden diel sódy bikarbóny s dvoma dielmi teplej vody v rozprašovači. Zmes dobre pretrepte, aby sa sóda bikarbóna rozpustila vo vode. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek esenciálnych olejov, ktoré pohovku jemne prevoňajú.

3. Aplikácia čistiaceho roztoku

Nastriekajte čistiaci roztok na celý povrch pohovky, pričom osobitnú pozornosť venujte znečisteným oblastiam. Nechajte roztok pôsobiť asi 10 až 15 minút, aby sa sóda bikarbóna mohla vsiaknuť do vlákien látky a odstrániť škvrny.

4. Kefovanie a utieranie

Pomocou kefky s mäkkými štetinami jemne vydrhnite ošetrené miesta, aby ste pomohli uvoľniť škvrny. Dávajte pozor, aby ste nestlačili príliš silno, aby ste látku nepoškodili. Potom pomocou čistej a suchej handričky odstráňte prebytočnú vlhkosť a odhaľte výsledky čistenia.

Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť much a komárov: overené domáce rady pre domácnosť bez škodcov

Ďalšie tipy na čistenie látkovej pohovky pomocou sódy bikarbóny

 • Najprv si vždy urobte test : Pred nanesením čistiaceho roztoku na celú pohovku sa odporúča vyskúšať jeho pôsobenie na malej nenápadnej ploche, aby ste skontrolovali, či nespôsobuje zmenu farby alebo iné poškodenie.
 • buď trpezlivý : V prípade odolnejších škvŕn môže byť potrebné ošetrenie niekoľkokrát zopakovať, kým sa dosiahnu uspokojivé výsledky. Medzi jednotlivými aplikáciami nechajte pohovku úplne vyschnúť.
 • Pravidelná údržba : Aj keď vaša pohovka nemá žiadne viditeľné škvrny, pravidelné vysávanie a nanášanie čistiaceho roztoku sódy bikarbóny zabráni nepríjemným zápachom a zostane ako nová.

Dodržiavaním týchto krokov a tipov môžete jednoducho a efektívne vyčistiť svoju látkovú pohovku pomocou sódy bikarbóny bez použitia chemikálií, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie alebo vaše zdravie. Užite si čistú a príjemnú pohovku vo svojej obývačke!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako efektívne vyčistiť látkovú pohovku pomocou sódy bikarbóny? Ekologický a ekonomický trik