Ako môže sťažovanie viesť k šťastiu? Poznáte tú jednu podmienku?

Ako premeniť sťažovanie na pozitívnu silu, ktorá môže viesť k šťastiu, ak splníte jednu dôležitú podmienku.

Vo svete, kde sú večné úsmevy kráľom, sa myšlienka, že dobrý smiech môže byť synonymom šťastia, môže zdať kontraintuitívna. Nedávna vedecká štúdia však vrhá nové svetlo na naše prejavy nespokojnosti. Prezrádza, že za určitých podmienok môže byť poloprázdny pohár nielen očistný, ale môže prispieť aj k nášmu šťastiu. Takže namiesto nemilosrdného zaháňania všetkých negatívnych myšlienok je možno načase rozpoznať netušený potenciál našich spoločných frustrácií. Poďme spoločne preskúmať prekvapivé kontúry tejto terapie nespokojnosti.

Spolurozhodovanie s milovanou osobou, kľúč k šťastiu?

Kto by si myslel, že jednoduchý akt zdieľania našich frustrácií môže byť pákou šťastie ? Na základe údajov zozbieraných od viac ako 2 600 študentov stredných škôl výskumníci zdôraznili koreláciu medzi nimi ruminácia a pocit šťastia v našich životoch, čím je v rozpore s ideológiou prílišného pozitivizmu. Tieto výsledky jasne naznačujú, že zdieľanie našich sklamaní a trápení s a blízky priateľ alebo naše manžela spôsobuje nielen prchavý pocit ľahkosti: môže skutočne vyživovať naše životná spokojnosť. Sťažovanie sa potom stáva vektorom pohody za predpokladu, že si starostlivo vyberieme ucho, ktoré nás počúva.

Prečítajte si tiež:   8 správaní, ktoré nevedomky prejavujú hlboko nešťastní ľudia: Ste medzi nimi?

Obsedantné náreky, ktoré treba odlíšiť od priznaní

Nie všetko je však vo svete krívd. Tam stonanie sa môže rýchlo obrátiť ruminácia obsedantné správanie, zvyk, ktorý výskum naznačuje, že súvisí s výrazným poklesom životná spokojnosť. Nekonečné lamentovanie a bez konkrétneho cieľa môže podkopať našu morálku a zmeniť naše sociálne vzťahy. Na druhej strane, rozhodnúť sa zdôveriť sa a diskutovať o našich problémoch s empatickými a dôveryhodnými ľuďmi je úplne iný príbeh. Táto emocionálna podpora sa ukazuje ako silný liek pre nás Mentálne zdravieprináša pokoj a pohodlie vo chvíľach pochybností.

Povedz to stonanie môže byť synonymom šťastia, by sa mohlo zdať provokatívne, no napriek tomu je to realita zvýraznená potrebou robiť to striedmo a vo selektívnom kruhu. Paradoxne nejde o množiace sa sťažnosti, ale skôr o to, aby sme v nich našli formu emocionálneho spoločenstva s blízkymi, ktorí sú schopní porozumieť našim pocitom a zdieľať ich. Keď nabudúce pocítite nutkanie sťažovať sa, pamätajte, že kúzlo sa deje, keď máte dobrú spoločnosť!

Prečítajte si tiež:   Čo o vás a vašom stave stresu prezradí váš výber hodiniek? Zistite to teraz!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Ako môže sťažovanie viesť k šťastiu? Poznáte tú jednu podmienku?