Ako odhaliť manipulatívneho partnera, ktorý je zamilovaný: 7 účinných tipov pre vás

Odhalenie manipulatívneho partnera je prvým krokom k slobode: 7 účinných tipov, ktoré vám pomôžu získať kontrolu

V sentimentálnej oblasti nie je nezvyčajné stretnúť ľudí so zlými úmyslami. Manipulátorov je často ťažké spozorovať a v romantickom vzťahu často spôsobujú zbytočné utrpenie. Aby ste sa neocitli uväznení v sieti manipulátora, tu je sedem tipov, ako ich rýchlo rozpoznať.

1. Nedostatok autentickej komunikácie

Keď ste v prítomnosti manipulátora, bude pre vás ťažké diskutovať o hlbokých alebo vážnych témach. V skutočnosti bude radšej hovoriť o sebe, svojich úspechoch a kvalitách bez toho, aby skutočne venoval pozornosť tomu, čo hovoríte. Buďte ostražití, ak si všimnete túto tendenciu u svojho partnera. Dôverujte svojim inštinktom a možno spochybňujte pravosť vzťahu.

Časté, ale nezmyselné spúšťače konverzácií

Môže aj manipulátor používanie zvodných a sacharóznych slov na maskovanie nedostatku empatie. V skutočnosti nechce poznať vaše pocity, ale chce od vás niečo. Môže klásť mierne intímne otázky a potom pokračovať bez čakania na odpoveď, čo je znak povrchného rozhovoru.

Prečítajte si tiež:   Zistite, čo prvý dojem o vás hovorí o vašej osobnosti - Skutočne sa poznáte?
Ako demaskovať zamilovaného manipulátora: 7 tipov, ktoré vám uľahčia prácu
Ako demaskovať zamilovaného manipulátora: 7 tipov, ktoré vám uľahčia prácu

2. Viktimizácia ako stratégia

Manipulátor sa často vydáva za obeť, aby ospravedlnil svoje správanie alebo nad vami získal kontrolu. On nebude váhať diskutovať o svojich minulých komplikovaných vzťahoch, o ich dôsledkoch na jeho súčasný život, ako aj o zášti, ktorú k nim pociťuje. Buďte opatrní pri tejto metóde; často sa používa na to, aby vás obmäkčil a získal váš súcit, čo uľahčuje manipuláciu.

Obviniteľný, ale nikdy vinný

Všimnite si tiež, že manipulátor len zriedka prevezme zodpovednosť za svoje chyby. Namiesto toho sa radšej vyvalí na ostatných a obviňuje svoje okolie, než by priznal svoje chyby.

3. Devalvácia ako nástroj dominancie

Manipulátor môže použiť devalváciu na manipuláciu s vami. Naozaj, toxický partner by mohol spochybniť vaše schopnosti, vaše voľby alebo dokonca váš vkus, aby vo vás vyvolal pochybnosti. Toto bude mať za cieľ stratiť dôveru v seba, aby ste sa mohli lepšie ovládať. Opakujúca sa kritika, či už jemná alebo priama, je znakom manipulatívneho správania.

Prečítajte si tiež:   Vybavení výberom stromu: Zaujímavý test osobnosti, ktorý odhalí váš stupeň sebavedomia

Keď komplimenty skrývajú kritiku

Stáva sa tiež, že komplimenty sa používajú kruhovo, aby vás položili. Manipulátor môže napríklad vyjadriť obdiv k vášmu profesionálnemu úspechu a zároveň zdôrazniť priepasť medzi vami a ním a naznačiť, že váš úspech je nezaslúžený.

4. Emocionálna závislosť

V zdravom romantickom vzťahu sú partneri vo všeobecnosti nezávislí a každý môže slobodne viesť svoj vlastný život. Ale u manipulátora môže byť bežné, že sa snaží vytvoriť emocionálnu závislosť. Manipulátor môže skutočne ovládať osobu, o ktorej tvrdí, že ju miluje.

Vytvorenie nerovného vzťahu

Táto nadmerná kontrola môže zájsť tak ďaleko, že vás odradí od stretávania sa so svojimi priateľmi alebo rodinou, ešte viac vás izoluje od vonkajšieho sveta a posilní túto závislosť.

5. Citové vydieranie

Typickou taktikou manipulátorov je citové vydieranie. Presne vedia, na čom vám záleží a použijú to proti vám. Snažia sa vás tak prinútiť zohnúť sa pod hrozbou rozchodu, pomsty či dokonca vylúčenia.. Buďte ostražití voči tomuto typu správania, pretože je veľmi škodlivé pre vyvážený a rešpektujúci vzťah.

Prečítajte si tiež:   Ako rozpoznať znaky poškodeného priateľstva? Poznajte tajomstvá!

Láska za podmienok

Manipulátor často ponúka lásku a podporu iba vtedy, ak sa riadite jeho očakávaniami. Niekedy sa vyslovene vyjadrí, že ak vás miluje, je to preto, že robíte to či ono pre neho a nie kvôli vašej osobnosti.

6. Klamstvo a zatajovanie

V zdravom vzťahu musia byť partneri k sebe úprimní. zlato, manipulátor vám často rád klame, dobrovoľne alebo opomenutím. Je teda pravdepodobné, že objavíte skryté stránky jeho života, či už ide o pohnutú minulosť, dvojitý život alebo dokonca sentimentálny podvod.

Nedodržanie sľubov

Manipulatívne správanie tiež často zahŕňa nedodržiavanie spoločne prijatých záväzkov, čo zvýrazňuje vlastnú nespoľahlivosť.

7. Projekcia a popieranie

Napokon, výpovedným znakom manipulatívneho partnera je jeho tendencia premietať na vás svoje vlastné nedostatky. Ak si všimnete, že vás vaša polovička obviňuje z vecí, ktoré sú viac v súlade s jej vlastným správaním, môže to byť preto, že sa cíti ohrozená a snaží sa na vás premietnuť tento negatívny obraz, aby sa ochránila.

Pretrvávajúca dezorientácia

Výsledok tejto projekcie a tohto neustáleho popierania: keď ste v prítomnosti manipulátora, budete často pociťovať zmätok. Už nedokážete rozlišovať medzi realitou a tým, čo si okolo seba konštruuje.

Pozornosť k týmto rôznym znakom vám umožní rozpoznať milujúceho manipulátora a vyhnúť sa tak vzniku toxického vzťahu. Nebojte sa postarať sa o seba a stanovte si hranice už v ranom štádiu vzťahu. Zdravý vzťah je založený na rovnováhe, vzájomnej ohľaduplnosti a rešpekte k individualitám.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Ako odhaliť manipulatívneho partnera, ktorý je zamilovaný: 7 účinných tipov pre vás