Ako opraviť scvrknuté oblečenie? Objavte 4 overené rady na upevnenie po praní!

Oživte svoje oblečenie: Ako vrátiť pôvodnú veľkosť scvrknutým kúskom pomocou týchto jednoduchých trikov!

Zistite ako obnoviť odev scvrknutý pri praní vďaka našim tipom, pretože je vždy sklamaním vidieť, že náš obľúbený sveter po vložení do stroja stratil niekoľko veľkostí. Našťastie existuje niekoľko techník, ako tento problém vyriešiť a získať tak späť svoj pôvodný odev. V tomto článku vám ponúkame 4 spoľahlivé tipy na zafixovanie oblečenia, ktoré sa pri praní scvrklo.

1. Použite vlažnú vodu a detský šampón

Jedným z najjednoduchších a najefektívnejších riešení na obnovu odevu, ktorý sa pri praní scvrkol, je použitie vlažnej vody a detského šampónu. Tu sú kroky k úspechu:

 • Najprv naplňte umývadlo vlažnou vodou a pridajte niekoľko kvapiek detského šampónu. Detský šampón zmäkčí vlákna oblečenia bez rizika ďalšieho poškodenia.
 • Potom ponorte oblečenie do umývadla a nechajte ho namočené asi 30 minút. Potom ho vyberte a jemne stlačte, aby ste odstránili prebytočnú vodu. Látku nekrútite, môže sa tým ešte viac natiahnuť.
 • Po 30 minútach vyberte odev z umývadla a položte ho na čistý uterák. Otočte ho okolo odevu a jemne stlačte, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne bojovať proti slimákom doma: alternatíva k pelietam

Po týchto krokoch je dôležité skontrolovať, či je látka dostatočne uvoľnená, aby sa vrátila do pôvodnej veľkosti. Ak nie, opakujte predchádzajúce kroky, kým nedosiahnete požadovaný výsledok.

2. Použite fén a hydratujte

Ďalším veľmi účinným tipom na obnovu odevu, ktorý sa pri praní zrazil, je použitie fénu a zvlhčovača:

 1. Oblečenie zľahka navlhčite vodou a potom ho zabaľte do čistého froté uteráka, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť..
 2. Potom položte odev na rovný povrch a pomocou rúk jemne natiahnite vlákna, aby sa vrátil do pôvodného tvaru a veľkosti.
 3. Potom spustite fén (na nízkej teplote) po celom odeve, pričom dávajte pozor najmä na miesta, kde sú vlákna viac stiahnuté. Fén zahreje vlákna a tým uľahčí ich predlžovanie.
 4. Potom nechajte odev uschnúť naplocho, bez toho, aby ste ho vešali. Tým sa zachová tvar získaný počas operácie a zachová sa požadovaná veľkosť.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne bojovať proti slimákom doma: alternatíva k pelietam

3. Použite studenú vodu a biely ocot

Ak je váš odev vyrobený z bavlny alebo syntetického materiálu, ďalšou metódou je použitie studenej vody zmiešanej s bielym octom na obnovenie odevu, ktorý sa pri praní zrazil:

 1. Naplňte nádobu studenou vodou a pridajte asi pol pohára bieleho octupotom dobre premiešajte.
 2. Potom namočte svoj scvrknutý odev do tejto zmesi a nechajte asi hodinu odležať. Biely ocot pomôže uvoľniť vlákna stiahnuté počas prania.
 3. Po hodine vyberte kus oblečenia z umývadla a položte ho na čistý uterák. Jemne ju s tým vyžmýkajte, vyhýbajte sa skrúteniu látky.
 4. Nakoniec odev položte na rovný povrch, aby vyschol na vzduchu, pričom dbajte na to, aby ste ho rukami vrátili do pôvodného tvaru. Na udržanie požadovanej veľkosti počas sušenia môžete použiť aj štipce.
Prečítajte si tiež:   Odstráňte penu z vašej terasy pomocou tohto triku založeného na populárnom nápoji

4. Na zmäkčenie vlákien použite horúcu vodnú paru

Ďalším veľmi účinným tipom na obnovenie oblečenia, ktoré sa pri praní scvrklo, je použitie horúcej vodnej pary uvoľnenej žehličkou alebo naparovačom:

 1. Zľahka navlhčite svoj odev a položte ho na rovný povrch alebo žehliacu dosku.
 2. Potom spustite žehličku (alebo naparovačku) v režime „para“ po odeve bez toho, aby ste sa priamo dotkli vlákien žehliacej plochy. Vodná para postupne zohrieva a uvoľňuje stiahnuté vlákna.
 3. Pri aplikácii pary jemne naťahujte vlákna odevu rukami, aby sa vrátili do pôvodnej veľkosti.
 4. Rovnako ako pri iných metódach je dôležité nechať odev uschnúť naplocho a v prípade potreby použiť štipce na udržanie požadovaného tvaru počas sušenia.

Vďaka týmto 4 spoľahlivým tipom ste teraz lepšie pripravení na obnovu odevu, ktorý sa pri praní zrazil. Odteraz sa svojich obľúbených svetrov netreba vzdávať ani po nehode v práčke!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako opraviť scvrknuté oblečenie? Objavte 4 overené rady na upevnenie po praní!