Ako prilákať sýkorky do vašej záhrady: 4 užitočné a praktické rady

Využite tieto jednoduché stratégie a pritiahnite do vašej záhrady rozmanitý svet vtákov. Od jednoduchých kŕmidel až po prívetivé prostredie, objavte, ako premeniť váš vonkajší priestor na raj pre sýkorky.

Chickadees sú malé, farebné, spevavé vtáky, ktoré môžu priniesť veľa života do vašej záhrady. Okrem toho, že sú príjemné na pozorovanie, sú veľmi užitočné v boji proti parazitom, ako sú vošky alebo húsenice. Aby ste prilákali týchto záhradkárskych spojencov, tu sú 4 praktické tipy:

1. Usporiadajte vhodné kŕmidlá

Ak chcete prilákať sýkorky do vašej záhrady, nainštalujte podávače kde sa môžu úplne bezpečne nakŕmiť. Pre sýkorky je vhodných niekoľko typov kŕmidiel:

 • Podávače zásobníkov: Umožňujú vtákom ľahko pristáť a zároveň mať prístup k potrave.
 • Rúrkové podávače: Chickadees milujú tento typ kŕmidla, pretože môžu sedieť na malých okrajoch a klovať.
 • Podávače tukových loptičiek: Rastlinný tuk je u sýkoriek veľmi obľúbený, najmä v zime, keď je zdrojov málo.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Vo všetkých prípadoch vyberajte modely so závesným systémom tak, aby boli mimo dosahu predátorov (mačky, veveričky a pod.) a dbajte na ich pravidelné dopĺňanie vhodné potraviny ako sú slnečnicové semienka, nesolené arašidy alebo rastlinný tuk.

Kedy a ako kŕmiť sýkorky?

Potravu je vhodné začať záhradným vtákom ponúkať na jeseň a potom pokračovať počas celej zimy. Dbajte na pravidelné čistenie podávačov, aby ste predišli chorobám.

2. Ponúknite im miesta na hniezdenie

Ak chcete povzbudiť sýkorky, aby prišli a usadili sa vo vašej záhrade, inštalovať hniezdne búdky na listnatých stromoch alebo v živých plotoch. Tu je niekoľko tipov na výber a umiestnenie hniezdnych búdok:

 • Veľkosť a tvar: Sýkorky sú malé a ocenia hniezdne búdky s letovým otvorom s priemerom približne 28 mm. Uprednostnite model z neošetreného dreva a so šikmou strechou pre uľahčenie odtoku vody.
 • Orientácia: Hniezdnu búdku umiestnite do výšky 2 až 4 metre a vchod orientujte na juhovýchod, aby mali mláďatá dostatok tepla na vývoj.
 • vzdialenosť: Chickadees sú teritoriálne, takže je najlepšie neinštalovať niekoľko hniezdnych búdok príliš blízko seba (minimálne 10 metrov).
Prečítajte si tiež:   Prekvapivé dôvody, prečo by ste mali pri umývaní jahôd používať jedlú sódu: odborný názor

Nezabudnite každý rok koncom zimy vyčistiť hniezdne búdky, aby ste povzbudili nových obyvateľov, aby sa v nich usadili.

3. Vytvorte vodné body

Sýkorky, ako všetky vtáky, potrebujú vodu, aby uhasili smäd a okúpali sa. Poskytnite im zásoby vody vo forme malých fontán, umývadiel alebo jednoduchých plytkých pohárov:

 • Čistá voda: Vodu pravidelne vymieňajte, najmä v období vysokých horúčav, aby bola čerstvá a čistá.
 • Bezpečné prostredie: Vyberte si modely s okrajmi, kde môžu vtáky bezpečne odpočívať, ďaleko od potenciálnych predátorov.
 • Udržiavanie vody v pohybe: Ak je to možné, voľte zariadenia, ktoré udržujú mierny pohyb vody, aby ste sa vyhli premnoženiu rias a prilákali viac sýkoriek hlukom.

Problém s vodou v zime

V zime dbajte na to, aby voda nezamrzla: môžete napríklad nainštalovať vykurovací kábel jazierka alebo použiť izolovanú nádobu.

Prečítajte si tiež:   Prekvapivé dôvody, prečo by ste mali pri umývaní jahôd používať jedlú sódu: odborný názor

4. Rozmnožte výsadby

Chickadees majú radi hmyz, ich hlavný zdroj potravy. Aby ste ich prilákali do vašej záhrady, vytvoriť priaznivé prostredie :

 • Rôzne živé ploty: Uprednostňujte výsadbu živých plotov z miestnych druhov (hloh, lieska, drieň atď.), ktoré poskytujú úkryt a úkryt vtákom a ich koristi.
 • Medové kvety: Kvety bohaté na nektár lákajú hmyz, ktorý sýkorky milujú (levanduľa, šalvia, slnečnica atď.).
 • Ovocné stromy : Ovocné stromy sú miestami oddychu a potravy, ktoré ocenia sýkorky, ktoré si pochutnávajú na ich ovocí a hmyze, ktorý ukrývajú.

Dodržiavaním týchto praktických rád výrazne zlepšíte svoje šance na prilákanie sýkoriek do vašej záhrady. Tieto očarujúce vtáčiky potešia malých aj veľkých a zároveň vám pomôžu bojovať proti niektorým škodcom. Tak už viac neváhajte: vytvorte príjemný priestor pre našich priateľov sýkoriek už dnes!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako prilákať sýkorky do vašej záhrady: 4 užitočné a praktické rady