Ako rozpoznať klamára? Poznajte tieto 4 typické spôsoby reči!

Odhalte pravdu: Spoznajte štyri typické znaky reči, ktoré odhalia klamárov a pomôžu vám rozlíšiť pravdu od lži.

Milí čitatelia, všetci sme občas pochybovali o pravdivosti niečích slov. Či už v osobnom, pracovnom živote alebo aj pri náhodných stretnutiach, klamstvá môžu skĺznuť do výmeny názorov. Ako však môžeme rozlíšiť úprimné vyhlásenie od falošného? Isté jazykové vzorce sú vernými spojencami v tomto hľadaní pravdy. Preto dnes odhalíme štyri spôsoby reči, ktoré bežne používajú klamári. Pripravte sa na to, aby ste sa stali horlivým pozorovateľom slov!

Zložitosť jazyka

Jednou z prvých taktík, ktoré môže klamár použiť, je použitie zložitý alebo trvalý jazyk. Skutočne, začlenením technického žargónu alebo spletitých viet sa jednotlivec snaží zakryť stopy. Tieto slovné zvraty majú za cieľ nielen zapôsobiť na poslucháča, ale aj vytvoriť dymovú clonu okolo pravdy. Dávajte si preto pozor na tých, ktorí bez zjavného dôvodu volia na vyjadrenie tie najkomplikovanejšie slová alebo najbyzantskejšie výrazy. Mohla by to byť zámerná stratégia, ako sa vyhnúť dôkladnej analýze ich vyhlásení.

Prečítajte si tiež:   Ktoré zviera na obrázku prvýkrát uvidíte? To vypovedá o vašej osobnosti viac, ako si myslíte!

Nedostatok konkrétnych detailov

Keď sa hovorí lož, démon sa často skrýva bez podrobností. THE Klamári majú tendenciu vyhýbať sa konkrétnym informáciám, ktorí sa rozhodnú pre vyhýbavé odpovede alebo všeobecné informácie. Dôvod ? Čím viac ste vágni, tým je menej pravdepodobné, že sa zamotáte do siete nezrovnalostí. Ako poslucháč je to červená vlajka. Skutočný príbeh je vo všeobecnosti sprevádzaný skutočnými a presnými fragmentmi, ktoré dávajú príbehu podstatu. Ak tieto fragmenty chýbajú, je stávka na istotu, že rozprávač má čo skrývať.

Používanie negatívnych viet

Lingvistika nás učí, že negácia je často priateľom klamára. Radšej negatívne vety je trik, ako sa vyhnúť tvrdeniu faktov, ktoré by sa dali overiť, a teda vyvrátiť. „Nikdy som to nepovedal“, „Neurobil som to“ sú typické príklady vyhýbania sa. Klamár sa takýmto vyjadrením dokáže dištancovať od výrokov, ktoré by mohli byť kompromitujúce. Zostaňte teda ostražití zoči-voči nadbytku negácií; mohli dobre maskovať úplne inú realitu.

Prečítajte si tiež:   Ako zvádzať: Tieto vlastnosti mužov sú pre ženy neodolateľné

Variácie v rýchlosti reči

Nakoniec ďalšia stopa, ktorá vás môže upozorniť, je spojená s rýchlosť reči. Dávajte pozor na nezvyčajné variácie: náhle zrýchlenie môže prezradiť nervozitu alebo netrpezlivosť skoncovať s klamstvom. Naopak, spomalenie môže naznačovať snahu získať čas na vytvorenie odpovede alebo vysvetlenia. Tieto zmeny tempa nie sú presvedčivým dôkazom klamstva, ale zaslúžia si vašu pozornosť, pretože môžu doplniť obraz potenciálne klamlivej komunikácie.

Vyzbrojení týmito znalosťami niet pochýb o tom, že sa na budúce diskusie pozriete svieži a ostro. Nespadnite do pasce paranoje, no majte na pamäti, že slová niekedy prezradia viac ako len zámery. Vedieť čítať medzi riadkami je cenným prínosom pre rozoznanie úprimnosti alebo odhalenie klamstva.

Prečítajte si tiež:   Ktoré zviera na obrázku prvýkrát uvidíte? To vypovedá o vašej osobnosti viac, ako si myslíte!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Ako rozpoznať klamára? Poznajte tieto 4 typické spôsoby reči!