Ako sa vyhnúť 4 fatálnym chybám, ktoré váš domov zmenia na raj pre šváby

"Odhaľte a odstraňte základné úskalia, ktoré môžu vašu domácnosť zmeniť na raj pre šváby: 4 kroky k čistote a bezpečnosti"

Šváby sú škodcovia, ktorí môžu v našich domácnostiach spôsobiť mnohé problémy, najmä čo sa týka čistoty a hygieny. Sú tiež prenášačmi mikróbov a prenášačmi chorôb, čo znamená, že napadnutie švábmi môže negatívne ovplyvniť zdravie vás a vašich blízkych. Poznaním bežných chýb, ktoré priťahujú tieto nechcené stvorenia, budete schopní prijať vhodné správanie, aby ste zachovali pokoj svojho domova. Zistite nižšie 4 fatálne chyby, ktorým sa treba vyhnúť aby k vám domov neprilákali šváby.

Chyba č. 1: nechávať jedlo vonku

Šváby priťahujú predovšetkým zdroje potravy. Jedným z hlavných dôvodov, prečo tento hmyz napadne váš domov, je to, že tam ľahko nájde jedlo. Ponechanie jedla pod holým nebom, či už ide o zvyšky alebo nedojedené jedlo, preto predstavuje fatálnu chybu, ktorá podporuje ich množenie. Aby ste tomu zabránili:

 • Potraviny skladujte systematicky vo vzduchotesných nádobách alebo škatuliach špeciálne navrhnutých na ich skladovanie.
 • Okamžite očistite omrvinky a iné zvyšky jedla z pracovných plôch, podláh a nábytku.
 • Nenechávajte odpadkové koše s organickým odpadom ležať vo vnútri vášho domova.
Prečítajte si tiež:   Odhalili sme: Ktorá časť vášho sedadla v MHD je pravým rajom pre bacily?

Chyba #2: Nečistíte pravidelne

Šváby priťahujú špinavé a neupravené prostredie, pretože nachádzajú ideálne úkryty a potravu. Vynechávanie upratovania je preto veľkou chybou, ktorej následky môžu byť pre váš interiér katastrofálne. Aby ste sa vyhli prilákaniu týchto škodcov:

 • Dbajte na to, aby ste svoj domov upratali pravidelne, aspoň raz týždenne, a ak je to možné, dôkladne.
 • Nezabudnite oprášiť ťažko dostupné kúty ako napríklad pod nábytkom alebo soklmi, kde sa šváby radi schovávajú.
 • Nezanedbávajte vlhké a teplé miestnosti, najmä kuchyňu a kúpeľňu, ktoré sú priaznivé pre ich rozvoj.

Ďalší tip: Nenechávajte špinavý riad povaľovaný

Voda láka aj šváby, preto je nevyhnutné, aby sa v dreze nehromadil špinavý riad. Uistite sa, že ste urýchlene umyli všetky pomôcky používané počas prípravy a podávania jedla, aby ste týmto škodcom neposkytli kráľovské jedlo.

Prečítajte si tiež:   Ako dosiahnuť zdravé nechty: 9 chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť

3. chyba: Zanedbávanie opráv a údržby domu

Šváby majú neuveriteľnú schopnosť vtesnať sa aj do tých najmenších zákutí. Štrukturálne problémy, ako sú praskliny na stenách alebo poškodené spoje, môžu uľahčiť ich infiltráciu a poskytnúť útočisko pre tento hmyz. Takže:

 • Rýchlo vykonajte potrebné opravy na vyplnenie trhlín na stenách a dier pozorovaných vo vašom interiéri.
 • Pravidelne kontrolujte stav tesnení na oknách, dverách a soklových lištách a v prípade potreby ich vymeňte.
 • Všetky diery, ktoré sa môžu vyskytnúť vo vašich stenách alebo v blízkosti potrubia, zalepte tmelom, živicou alebo iným vhodným produktom.

Význam izolácie

Dobre izolované ubytovanie vás ochráni aj pred vonkajšími vplyvmi a vyhnete sa tak invázii bufetov. Uistite sa teda, že vaša izolácia je v dobrom stave, najmä okolo dverí a okien. Použitie hrubých závesov a stierok na dvere môže tiež pomôcť zabrániť týmto votrelcom získať prístup do vášho domova.

Prečítajte si tiež:   Odhalili sme: Ktorá časť vášho sedadla v MHD je pravým rajom pre bacily?

Chyba č. 4: Nechať stojacu vodu voľne ležať

Uvedomte si, že šváby nielen priťahujú vodné zdroje, ale potrebujú ich aj na prežitie a rozmnožovanie. Ponechanie stojatej vody, dokonca aj v malom množstve, môže preto podporiť prítomnosť tohto hmyzu vo vašej domácnosti. Aby ste tomu zabránili:

 • Starostlivo utrite všetky vlhké miesta a zabráňte úniku alebo kondenzácii vo vašej domácnosti.
 • Poháre pod kvetináčmi pravidelne vyprázdňujte a čistite, pretože sú obľúbeným miestom pre množenie švábov.
 • Udržiavajte svoje potrubia a vodovodné potrubia, aby ste sa vyhli akejkoľvek stagnácii v nich.

Dodržiavaním týchto rád a vyhýbaním sa chybám uvedeným vyššie výrazne znížite riziko napadnutia švábmi. Upozorňujeme však, že ak spozorujete pokročilé zamorenie, je kľúčové zavolať odborníka, ktorý týchto škodcov z vášho domova rýchlo a účinne vyhubí.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako sa vyhnúť 4 fatálnym chybám, ktoré váš domov zmenia na raj pre šváby