Ako udržať vajíčka dlhšie čerstvé? Najlepší šéfkuchár odhaľuje svoje ideálne miesto!

Ako udržať vajíčka čerstvé dlhšie? Najlepší šéfkuchár odhaluje svoje tajomstvo!

Pýtate sa, kde uskladniť vajíčka, aby vydržali čo najdlhšie čerstvé? Nie si sám. Mnoho ľudí nevie, ako a kde správne skladovať vajcia, aby sa vyhli plytvaniu a maximalizovali ich trvanlivosť. Našťastie máme odpoveď! Špičkový šéfkuchár zdieľa svoje tipy, ako nájsť ideálne miesto na uskladnenie vajec a zabezpečiť ich čerstvosť na niekoľko týždňov.

Správne miesto pre vajíčka: v chladničke

Chlad je najlepším spojencom na konzervovanie potravín a vajcia nie sú výnimkou. Prvá rada šéfkuchára teda znie uchovávajte vajcia v chladničkepri teplote od 0 do 4 stupňov Celzia. Táto nízka teplota spomaľuje rast baktérií a tým zachováva kvalitu vajec. Netreba zabúdať, že chlad obmedzuje aj stratu vlhkosti, ktorá zabraňuje vysychaniu vajec a strate čerstvosti.

Prečítajte si tiež:   Ako prilákať komáre? Konzumáciou týchto potravín to dosiahnete veľmi pravdepodobne!

Pozor na teplotné výkyvy

Nestačí však len umiestniť vajíčka kamkoľvek do chladničky. V niektorých oblastiach sú skutočne vystavené teplotným zmenám, ktoré môžu poškodiť konzerváciu vajec a skrátiť ich životnosť. Ak napríklad umiestnite vajíčka blízko dvierok chladničky, budú vystavené teplotným výkyvom v dôsledku častého otvárania a zatvárania dvierok. Rovnako sa vyvarujte ich skladovaniu v rohu príliš blízko mrazničky alebo ventilátora.

Ideálne umiestnenie: na centrálnej polici

Veľký náčelník nám preto radí vajcia skladujte na centrálnej polici v chladničke, kde je teplota najstabilnejšia a optimálna na udržanie ich čerstvosti. Táto poloha je tiež najlepšia, aby sa zabránilo priamemu kontaktu s inými potravinami, čím sa obmedzí riziko krížovej kontaminácie a prípadných nežiaducich pachov, ktoré by vajcia mohli absorbovať. A nebojte sa, aj v tých najmenších chladničkách je dosť miesta na kartóny na vajíčka!

Prečítajte si tiež:   Ako chrániť vašu mikroflóru v horúcom počasí: Prečo je hydratácia kľúčová pre vaše zdravie

Vajíčka uchovávajte v pôvodnom obale

nezabudni uchovávajte vajcia v pôvodnom obale. Balenie špeciálne navrhnuté pre vajcia má za cieľ chrániť krehké škrupiny pred náhodnými nárazmi a zlomeninami. Pomáhajú tiež udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti okolo vajec, čo pomáha zachovať ich kvalitu a čerstvosť.

Vykonajte test na rozpoznanie čerstvého vajíčka

Aby ste sa uistili, že vaše vajcia sú stále čerstvé a dobré na konzumáciu aj po niekoľkých týždňoch v chladničke, šéfkuchár vám navrhuje vykonať tento jednoduchý test:

  1. Naplňte nádobu studenou vodou;
  2. Jemne ponorte vajíčko do vody;
  3. Sledujte správanie vajíčka vo vode.

Ak vajíčko klesne na dno nádoby a zostane vo vodorovnej polohe, je stále čerstvé. Na druhej strane, ak sa mierne narovná smerom k vertikále, znamená to, že sa vo vnútri vytvorila vzduchová kapsa a vajíčko začína starnúť. Nakoniec, ak vajíčko úplne vypláva na povrch, je príliš staré a nemalo by sa jesť.

Prečítajte si tiež:   Ako chrániť vašu mikroflóru v horúcom počasí: Prečo je hydratácia kľúčová pre vaše zdravie

Rešpektujte dátum spotreby

Aj keď prijmete všetky potrebné opatrenia na optimalizáciu konzervácie vašich vajec, je nevyhnutné dodržať dátum spotreby uvedený výrobcom alebo predajcom. Tento dátum predstavuje obdobie, počas ktorého si vajíčko zachováva svoju optimálnu chuť a nutričné ​​vlastnosti.

Starostlivosť o vajcia pred skladovaním

Pamätajte, že starostlivosť o vajcia od momentu nákupu je kľúčová pre zabezpečenie ich čerstvosti a kvality. Aby ste čo najlepšie zachovali životnosť svojich vajec, postupujte podľa týchto tipov:

  • Skontrolujte vajcia pred ich nákupom sa uistite, že nemajú žiadne praskliny alebo deformácie;
  • Kúpte si vajíčka v dôveryhodnom obchode, ktorý spĺňa hygienické normy a normy na uchovávanie potravín;
  • Noste vajcia opatrne, vyhýbajte sa ich umiestneniu do horúceho priestoru vášho auta a zabezpečte, aby počas prepravy neutrpeli otrasy;
  • Vždy si umyte ruky pred manipuláciou s vajcami, aby sa znížilo riziko kontaminácie.

Pomocou týchto tipov budete môcť udržať svoje vajcia dlhšie čerstvé, vyhnúť sa plytvaniu potravinami a predovšetkým naplno využiť ich jemné chute a nutričné ​​výhody.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ako udržať vajíčka dlhšie čerstvé? Najlepší šéfkuchár odhaľuje svoje ideálne miesto!