Ako vás môžu ovplyvniť štyri formy zanedbávania z detstva v dospelom veku?

Rozoberáme štyri typy zanedbávania v detstve a ich dlhodobé následky na dospelý život: Ako minulosť ovplyvňuje našu súčasnosť.

V tomto článku sa budeme venovať téme, ktorá je často tabu, ale zásadná pre našu psychickú pohodu počas celého nášho života: zanedbávanie v detstve. Existuje niekoľko foriem zanedbávania, ktorých následky sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivca a skúseností, ktoré má. Následné účinky môžu trvať až do dospelosti a ovplyvniť náš spôsob interakcie s ostatnými a naše vnímanie seba samých.

Emocionálne zanedbávanie

Emocionálne zanedbávanie sa týka nedostatku náklonnosti, podpory alebo komunikácie rodičov s ich deťmi. Tento typ zanedbávania vedie k emocionálnym a vzťahovým nedostatkom, ktoré môžu narušiť vývoj dieťaťa. Tu je niekoľko príkladov situácií, keď je dieťa obeťou emocionálneho zanedbávania:

  • Neprítomní rodičia, ktorí si nenájdu čas na počúvanie alebo zdieľanie chvíľ so svojím dieťaťom
  • Nedostatok emocionálnej validácie, t. j. dieťa nedostáva pozitívnu spätnú väzbu, keď vyjadruje svoje emócie alebo potreby
  • Napätá alebo konfliktná rodinná klíma, v ktorej sa dieťa nemá kde prejaviť
  • Neprimerané očakávania od rodičov, ktoré na dieťa príliš tlačia a znehodnocujú jeho úspechy
Prečítajte si tiež:   Zistite, čo o vás prezrádza vaše obľúbené číslo - výsledky vás prekvapia!

Keď dospelí, ktorí sa stali obeťami emocionálneho zanedbávania, vyrastú, môže sa u nich vyvinúť nízka sebaúcta, problémy vo vzťahoch a pocit emocionálnej neistoty.

Fyzické zanedbávanie

Fyzické zanedbávanie sa týka nedostatku starostlivosti a ochrany zo strany rodičov voči svojim deťom. To môže mať za následok nedostatok dostatočnej a vyváženej výživy, oblečenie nevhodné do počasia, nehygienické bývanie či dokonca nedostatok lekárskej starostlivosti v prípade úrazov alebo chorôb. Táto forma zanedbávania ohrozuje zdravie a bezpečnosť dieťaťa a môže mať vážne následky na jeho kognitívny a fyzický vývoj.

Dospelí z rodín, kde dochádzalo k fyzickému zanedbávaniu, sa môžu stretávať s problémami pri starostlivosti o vlastné telo (hygiena, strava, zdravie) a zažívať pocity hanby alebo devalvácie súvisiace s ich fyzickým vzhľadom.

Prečítajte si tiež:   Objavte, čo prvý pohľad na túto krajinu prezrádza o vašej tajnej osobnosti

Zanedbávanie výchovy

Zanedbávanie vzdelávania je charakterizované nezáujmom rodičov o intelektuálne, akademické a sociálne potreby ich dieťaťa. Patrí sem napríklad:

  • Nedostatok dohľadu nad domácimi úlohami a akademickým pokrokom
  • Absencia intelektuálnej stimulácie prostredníctvom zábavných a informatívnych aktivít
  • Absencia učenia sa sociálnych kódexov a pravidiel na podporu harmonickej integrácie do spoločnosti

Táto forma zanedbávania môže spôsobiť problémy v kognitívnom vývoji dieťaťa a brániť jeho akademickému a profesionálnemu úspechu. V dospelosti sa ľudia, ktorí boli výchovne zanedbávaní, môžu cítiť menej kompetentní ako ostatní a rozvíjať pocit zlyhania a neschopnosti.

Morálna nedbalosť

Napokon, morálna nedbanlivosť je definovaná absenciou prenosu základných morálnych hodnôt a princípov, ktoré umožňujú jednotlivcovi nájsť si svoje miesto v spoločnosti. Rodičia zohrávajú kľúčovú úlohu v tomto učení tým, že učia svoje deti rozdielu medzi správnym a nesprávnym, ako aj vhodnému alebo odsúdeniahodnému správaniu v závislosti od situácie.

Dospelí, ktorí v detstve zažili morálne zanedbávanie, môžu mať problém určiť, čo je správne a konať v súlade s ich zásadami a hodnotami, alebo sa dokonca môžu zapojiť do antisociálneho alebo násilného správania.

Prečítajte si tiež:   Objavte, čo prvý pohľad na túto krajinu prezrádza o vašej tajnej osobnosti

Dlhodobé následky zanedbania

Hoci existujú štyri odlišné typy zanedbávania, je dôležité poznamenať, že tieto formy sa navzájom nevylučujú a môžu koexistovať v rámci jednej rodiny. Okrem toho každé dieťa reaguje na zanedbávanie inak v závislosti od jeho temperamentu, jeho silných a slabých stránok a podpory, ktorú môže dostať mimo svojej rodinnej jednotky.

Niektoré dlhodobé následky zanedbávania v detstve môžu zahŕňať:

  • Ťažkosti s nadväzovaním a udržiavaním zdravých medziľudských vzťahov
  • Problémy so sebaúctou a pocity emocionálnej neistoty
  • Depresia, úzkosť či dokonca sebadeštruktívne sklony
  • Problémy so sociálnou a profesionálnou adaptáciou
  • Zapojenie sa do rizikového správania (užívanie návykových látok, poruchy príjmu potravy atď.) ako mechanizmy zvládania

Je nevyhnutné rozpoznať príznaky zanedbávania u detí, aby bolo možné zaviesť vhodné systémy pomoci a podpory, ktoré im umožnia vybudovať si zdravý a vyvážený život napriek týmto ťažkým skúsenostiam.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Ako vás môžu ovplyvniť štyri formy zanedbávania z detstva v dospelom veku?