Ako zvýšiť svoje šťastie? Vyskúšajte túto každodennú rutinu odporúčanú prestížnou Harvardovou univerzitou!

"Ako zlepšiť svoju každodennú rutinu a zvýšiť svoje šťastie podľa rád expertov z Harvardu"

Hľadanie šťastia je univerzálnou túžbou, no cesta k jeho dosiahnutiu sa často zdá byť posiata nástrahami. Je možné, že jednoduchý každodenný zvyk nás môže priblížiť k tejto honbe za najvyšším blahom? Podľa štúdie uskutočnenej Harvardom je táto myšlienka nielen atraktívna, ale aj vedecky dokázaná. V nasledujúcich odsekoch sa ponoríme do fascinujúcich detailov tohto výskumu šťastia a emocionálnej spokojnosti a zároveň objavíme túto odporúčanú prax, ktorá má potenciálnu silu zmeniť naše životy a naše medziľudské vzťahy.

Ponorte sa do historického výskumu

Len málo štúdií má tú česť zmeniť naše chápanie šťastia a emocionálnej spokojnosti v priebehu času. Štúdia, ktorú vykonáva Harvard od roku 1938, je presne jedným z týchto veľkých projektov. Nielenže poskytuje cennú pozdĺžnu perspektívu, ale je to aj jedna z najdlhších štúdií vývoja dospelých, aké sa kedy uskutočnili. Sledovaním stoviek jednotlivcov počas ich života, od mladosti až po súmrak ich života, štúdia zhromaždila množstvo údajov o fyzickom a emocionálnom zdraví.

Prečítajte si tiež:   8 správaní, ktoré nevedomky prejavujú hlboko nešťastní ľudia: Ste medzi nimi?

Študovaná mozaika životov

THE účastníkov z tohto výskumu, ktorý spočiatku tvorili muži z rôznych prostredí, sa stali oknami, cez ktoré bolo možné pozorovať faktory ovplyvňujúce ľudské šťastie. Prostredníctvom hĺbkových dotazníkov, pravidelných rozhovorov a dokonca aj lekárskych vyšetrení sa vedcom podarilo zostaviť podrobný obraz o živote týchto jedincov. A ak bola študovaná populácia na začiatku homogénna, kohorty následne zahrnuté prispeli k diverzifikácii výsledkov a možných lekcií.

Ústredná úloha sociálnej štruktúry

A hlavné odhalenie z tejto štúdie vyplýva: blahobyt je neoddeliteľne spojený s kvalitou našich sociálnych vzťahov. Tieto láskyplné putá, či už rodinné alebo kamarátske, sa ukázali ako oveľa spoľahlivejšie ukazovatele dlhodobého šťastia a zdravia ako sociálne postavenie, bohatstvo či dokonca úroveň inteligencie. V podstate by udržiavanie harmonických a pozitívnych vzťahov výrazne prispelo k radostnému a zdravému životu.

Prečítajte si tiež:   Čo o vás a vašom stave stresu prezradí váš výber hodiniek? Zistite to teraz!

Keď osamelosť ovplyvňuje telo

Môže osamelosť zanechať fyzickú stopu? Zozbierané údaje naznačujú, že áno. Ľudia, ktorí žijú v izolácii alebo ktorí pociťujú chronickú osamelosť, majú tendenciu prezentovať sa škodlivé fyzikálne účinky, ako je zvýšený zápal alebo poškodenie imunitného systému. Tieto informácie sa zhodujú s inou prácou na celom svete, čo potvrdzuje spojenie medzi osamelosťou a fyzickým úpadkom.

Sebareflexia a meditácia: dvaja spojenci

Štúdia robí ďalší krok propagáciou výhodsebareflexia a nejaké meditácia. Tieto praktiky pozývajú k vnútornému dialógu, ktorý nám umožňuje uvedomiť si stav našich vzťahov a stimulovať ich zlepšovanie. Najmä meditácia slúži ako útočisko na opätovné zameranie a pestovanie starostlivého a otvoreného prístupu k sebe a ostatným, čo je podľa Harvarda faktorom šťastia a pevných sociálnych vzťahov.

Prečítajte si tiež:   Čo o vás a vašom stave stresu prezradí váš výber hodiniek? Zistite to teraz!

Nebezpečenstvo osamelosti pre myseľ a telo

Aj keď samota môže niekedy poskytnúť potrebný moment pokoja, jej vytrvalosť je žieravá. Dielo Harvardu abritská štúdia o osamelosti odhaľujú existenciu korelácie medzi osamelosťou a radom problémov duševného zdravia vrátane depresie a úzkosti. Častá osamelosť by mohla dokonca urýchliť kognitívny úpadok, čo zdôrazňuje naliehavosť riešenia tohto zložitého fenoménu.

Udržiavanie záhrady našich vzťahov

Osobné vzťahy sú ako záhrada, ktorá si vyžaduje starostlivosť a pozornosť. Strávte kvalitný čas s priatelia a rodina je nevyhnutné, rovnako ako odvaha skúmať vzťahy, ktoré sa môžu zdať nevyužité. Štúdia tak zdôrazňuje potrebu vymaniť sa z našej tradičnej rodinnej kukly a rozšíriť náš sociálny kruh, aby sme mohli naplno využívať výhody ľudských interakcií.

THE spoločenských vzťahov sú kľúčom k plnohodnotnej existencii? Dôkazy z Harvardského výskumu silne podporujú túto myšlienku. Teraz je jasné, že ak chceme žiť šťastný život, musíme si vážiť a udržiavať putá, ktoré nás spájajú s ostatnými. Takže ak si osvojíme tento jednoduchý, každodenný zvyk budovania a udržiavania kvalitných vzťahov, všetci by sme mohli otvoriť dvere k väčšiemu a hlbšiemu šťastiu.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Ako zvýšiť svoje šťastie? Vyskúšajte túto každodennú rutinu odporúčanú prestížnou Harvardovou univerzitou!