V spoločnosti, kde sú romantické vzťahy a manželstvo často vnímané ako nevyhnutné úspechy, sa strach zo zotrvania single môže pre niektoré ženy stať skutočnou záťažou. Tento iracionálny a pretrvávajúci strach je známy akoanuptafóbia. Ako sa táto fóbia prejavuje, aké sú jej možné príčiny a ako sa s ňou vysporiadať, sa dozviete v tomto článku.
Pochopenie Anuptafobie
Termín anuptafóbia, ktorý pochádza z gréckeho „anup(tos)“, čo znamená slobodný, a „phobos“, čo znamená strach, teda doslova označuje strach zostať sám bez partnera. Hoci je táto sociálna fóbia z veľkej časti neznáma, nie je taká zriedkavá, ako by ste si mysleli a postihuje najmä ženy, hoci ňou môžu trpieť aj niektorí muži.
Anuptafóbia sa vo všeobecnosti prejavuje ako úzkostná posadnutosť hľadaním spriaznenej duše, ktorá zachádza až tak ďaleko, že u tých, ktorí ňou trpia, spôsobuje psychické problémy a dokonca aj poruchy správania. Symptómy môžu zahŕňať:
- Neustály pocit osamelosti a nespokojnosti
- Nadmerný záujem o fyzický vzhľad
- Kompulzívna starosť o prítomnosť alebo neprítomnosť partnera
- Kritériá výberu partnera sú často nereálne a nezakladajú sa na realite
- Sklon ponáhľať sa do romantických vzťahov bez skutočného alebo trvalého zaviazania
Aké sú príčiny anuptafóbie?
Počiatkyanuptafóbia môžu byť viacnásobné a rôznorodé, ale vo všeobecnosti sú spojené s minulými skúsenosťami, získanými presvedčeniami alebo špecifickým rodinným a sociálnym prostredím. Medzi možné príčiny môžeme spomenúť:
- Sklamanie alebo bolestivé milostné zážitky (rozchody, podvody atď.)
- Pocit osobného zlyhania tvárou v tvár spoločenským očakávaniam na romantický úspech
- Rodinný a/alebo kultúrny tlak, ktorý obhajuje manželstvo a založenie rodiny ako hlavné životné poslanie, ale tento strach sa s pribúdajúcim vekom zvýrazňuje.
- Odmietnutie, ktoré zažil človek, keď bol slobodný
Ako sa vysporiadať s anuptafóbiou?
Nie je vždy ľahké rozpoznať a priznať, že trpíte anuptafóbiou, najmä ak sa táto fóbia uchytila postupne a potichu v priebehu času. Je však nevyhnutné si problém uvedomiť, aby ste ho mohli začať liečiť a zlepšiť si tak kvalitu života. Tu je niekoľko návrhov, ktoré ženám pomôžu vyrovnať sa s touto fóbiou:
Prehodnoťte svoje priority a kritériá výberu
Na prekonanie anuptafóbie je dôležité spochybňovať niekedy nereálne ideály a očakávania, ktoré máme v súvislosti s láskou, vzťahmi a predstavou spriaznenej duše. Môže byť tiež potrebné prehodnotiť svoje výberové kritériá pre potenciálnych partnerov a položiť si otázku, či sú skutočne relevantné, alebo či pochádzajú z nepodložených presvedčení.
Pracujte na svojej sebaúcte a osobnej nezávislosti
Jedným z kľúčov k prekonaniu anuptafóbie je naučiť sa byť šťastný sám a rozvíjať dobrú sebaúctu bez závislosti na úsudku alebo prítomnosti partnera. Čím viac si pestujeme sebadôveru, talenty a vášne, tým menej budeme cítiť nutkavú potrebu byť neustále vo vzťahu, aby sme sa cítili naplnení alebo legitimizovaní.
Získajte podporu od profesionála
V niektorých prípadoch môže byť použitie terapeuta (psychológa, kouča atď.) veľmi prospešné pri identifikácii a liečbe základných príčin anuptafóbie. Psychoterapia, kognitívno-behaviorálna terapia alebo dokonca hypnoterapia môžu ženám pomôcť lepšie pochopiť ich strach, dekonštruovať ich chybné presvedčenia a upraviť svoje myšlienkové vzorce, aby žili svoj slobodný život pokojnejším spôsobom.
Obklopte sa starostlivými a podpornými ľuďmi
Keď trpíte anuptafóbiou, je nevyhnutné mať naplnený spoločenský život a prosperovať z výmeny názorov s pozitívnymi, chápavými a otvorenými ľuďmi. Podpora ľudí okolo nás nám môže umožniť uvedomiť si svoje kvality, dať svoje obavy na pravú mieru a povzbudiť nás v procese liečenia.
L‘anuptafóbia je fóbia, ktorá môže medzi postihnutými spôsobiť veľa utrpenia a nepochopenia. Je však možné tomu čeliť a prekonať túto pohromu prácou na sebe, spochybňovaním svojich presvedčení a obklopovaním sa milujúcimi a súcitnými ľuďmi. Nedovoľme, aby tento strach diktoval naše milostné rozhodnutia a naše životy: všetci si zaslúžime zažiť lásku a šťastie v úplnej slobode.