Anuptafóbia: V akom momente sa strach žien zo samoty môže stať skutočným nešťastím?

Anuptafóbia: Ako sa obavy zo samoty môžu zmeniť na nočnú moru pre mnohé ženy a ako sa s tým vyrovnať.

V spoločnosti, kde sú romantické vzťahy a manželstvo často vnímané ako nevyhnutné úspechy, sa strach zo zotrvania single môže pre niektoré ženy stať skutočnou záťažou. Tento iracionálny a pretrvávajúci strach je známy akoanuptafóbia. Ako sa táto fóbia prejavuje, aké sú jej možné príčiny a ako sa s ňou vysporiadať, sa dozviete v tomto článku.

Pochopenie Anuptafobie

Termín anuptafóbia, ktorý pochádza z gréckeho „anup(tos)“, čo znamená slobodný, a „phobos“, čo znamená strach, teda doslova označuje strach zostať sám bez partnera. Hoci je táto sociálna fóbia z veľkej časti neznáma, nie je taká zriedkavá, ako by ste si mysleli a postihuje najmä ženy, hoci ňou môžu trpieť aj niektorí muži.

Prečítajte si tiež:   Odhalte svoju dominujúcu stránku: Ste skôr kreatívny alebo logický? Zistite to podľa toho, čo si všimnete ako prvé!

Anuptafóbia sa vo všeobecnosti prejavuje ako úzkostná posadnutosť hľadaním spriaznenej duše, ktorá zachádza až tak ďaleko, že u tých, ktorí ňou trpia, spôsobuje psychické problémy a dokonca aj poruchy správania. Symptómy môžu zahŕňať:

  • Neustály pocit osamelosti a nespokojnosti
  • Nadmerný záujem o fyzický vzhľad
  • Kompulzívna starosť o prítomnosť alebo neprítomnosť partnera
  • Kritériá výberu partnera sú často nereálne a nezakladajú sa na realite
  • Sklon ponáhľať sa do romantických vzťahov bez skutočného alebo trvalého zaviazania

Aké sú príčiny anuptafóbie?

Počiatkyanuptafóbia môžu byť viacnásobné a rôznorodé, ale vo všeobecnosti sú spojené s minulými skúsenosťami, získanými presvedčeniami alebo špecifickým rodinným a sociálnym prostredím. Medzi možné príčiny môžeme spomenúť:

  • Sklamanie alebo bolestivé milostné zážitky (rozchody, podvody atď.)
  • Pocit osobného zlyhania tvárou v tvár spoločenským očakávaniam na romantický úspech
  • Rodinný a/alebo kultúrny tlak, ktorý obhajuje manželstvo a založenie rodiny ako hlavné životné poslanie, ale tento strach sa s pribúdajúcim vekom zvýrazňuje.
  • Odmietnutie, ktoré zažil človek, keď bol slobodný
Prečítajte si tiež:   Psychológia odhaluje: 8 tajných znakov, že vás vaši svokrovia nenávidia

Ako sa vysporiadať s anuptafóbiou?

Nie je vždy ľahké rozpoznať a priznať, že trpíte anuptafóbiou, najmä ak sa táto fóbia uchytila ​​postupne a potichu v priebehu času. Je však nevyhnutné si problém uvedomiť, aby ste ho mohli začať liečiť a zlepšiť si tak kvalitu života. Tu je niekoľko návrhov, ktoré ženám pomôžu vyrovnať sa s touto fóbiou:

Prehodnoťte svoje priority a kritériá výberu

Na prekonanie anuptafóbie je dôležité spochybňovať niekedy nereálne ideály a očakávania, ktoré máme v súvislosti s láskou, vzťahmi a predstavou spriaznenej duše. Môže byť tiež potrebné prehodnotiť svoje výberové kritériá pre potenciálnych partnerov a položiť si otázku, či sú skutočne relevantné, alebo či pochádzajú z nepodložených presvedčení.

Pracujte na svojej sebaúcte a osobnej nezávislosti

Jedným z kľúčov k prekonaniu anuptafóbie je naučiť sa byť šťastný sám a rozvíjať dobrú sebaúctu bez závislosti na úsudku alebo prítomnosti partnera. Čím viac si pestujeme sebadôveru, talenty a vášne, tým menej budeme cítiť nutkavú potrebu byť neustále vo vzťahu, aby sme sa cítili naplnení alebo legitimizovaní.

Prečítajte si tiež:   Psychológia odhaluje: 8 tajných znakov, že vás vaši svokrovia nenávidia

Získajte podporu od profesionála

V niektorých prípadoch môže byť použitie terapeuta (psychológa, kouča atď.) veľmi prospešné pri identifikácii a liečbe základných príčin anuptafóbie. Psychoterapia, kognitívno-behaviorálna terapia alebo dokonca hypnoterapia môžu ženám pomôcť lepšie pochopiť ich strach, dekonštruovať ich chybné presvedčenia a upraviť svoje myšlienkové vzorce, aby žili svoj slobodný život pokojnejším spôsobom.

Obklopte sa starostlivými a podpornými ľuďmi

Keď trpíte anuptafóbiou, je nevyhnutné mať naplnený spoločenský život a prosperovať z výmeny názorov s pozitívnymi, chápavými a otvorenými ľuďmi. Podpora ľudí okolo nás nám môže umožniť uvedomiť si svoje kvality, dať svoje obavy na pravú mieru a povzbudiť nás v procese liečenia.

L‘anuptafóbia je fóbia, ktorá môže medzi postihnutými spôsobiť veľa utrpenia a nepochopenia. Je však možné tomu čeliť a prekonať túto pohromu prácou na sebe, spochybňovaním svojich presvedčení a obklopovaním sa milujúcimi a súcitnými ľuďmi. Nedovoľme, aby tento strach diktoval naše milostné rozhodnutia a naše životy: všetci si zaslúžime zažiť lásku a šťastie v úplnej slobode.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Anuptafóbia: V akom momente sa strach žien zo samoty môže stať skutočným nešťastím?