Batch Cooking : nový trendový trik na šetrenie času a peňazí

Moderný život je čoraz hektickejší, čo sťažuje organizáciu jedla na týždeň. To je dôvod, prečo Dávkové varenie sa stal skutočným trendom pre tých, ktorí chcú v každodennom živote ušetriť čas a peniaze. Objavte všetko, čo potrebujete vedieť o tejto metóde, ktorá priťahuje čoraz viac priaznivcov.

Čo je Batch Cooking?

Pojem „batch Cooking“ pochádza z angličtiny a doslova znamená „varenie v dávkach“. Ide o metódu, ktorá pozostáva z prípravy jedál na týždeň naraz a ich následného uloženia, aby ste si ich mohli vychutnať deň čo deň. Myšlienkou je preto stráviť cez víkend 2 alebo 3 hodiny v kuchyni, aby ste uvarili všetky jedlá potrebné na obedy a večere na budúci týždeň.

Prečítajte si tiež:   Ako chrániť vašu mikroflóru v horúcom počasí: Prečo je hydratácia kľúčová pre vaše zdravie
Dávkové varenie
Dávkové varenie

Výhody Batch Cooking

Ušetrite čas počas týždňa

Jednou z hlavných výhod dávkového varenia je nepochybne úspora času. Venovať niekoľko hodín cez víkend príprave jedla na týždeň znamená, že nemusíte variť každý deň, a tak si večer uvoľníte voľný čas na oddych, šport alebo zábavu s rodinou a priateľmi.

Realizujte úspory

Príprava jedál vopred ponúka aj možnosť ušetriť peniaze tým, že sa vyhnete impulzívnym nákupom a obmedzíte plytvanie potravinami. Plánovanie vašich receptov a zostavenie presného nákupného zoznamu vám skutočne umožní kúpiť len to, čo potrebujete, ani viac, ani menej, a tak kontrolovať svoj rozpočet.

špička batch cooking
špička batch cooking

Jedzte zdravo a vyvážene

Batch Cooking tiež podporuje určitú disciplínu v jedle: prípravou jedla vopred ste viac v pokušení dodržiavať kompletný a dobre vyvážený jedálny lístok. Ľahšie tak odoláte lákadlám rýchleho občerstvenia či hotových jedál, keď viete, že na vás doma už čaká dobré jedlo.

Prečítajte si tiež:   Ako prilákať komáre? Konzumáciou týchto potravín to dosiahnete veľmi pravdepodobne!

Ako sa zorganizovať, aby ste si osvojili Batch Cooking bez stresu?

Naplánujte si týždenné menu

Prvým krokom pri dávkovom varení je určiť si recepty, ktoré chcete počas týždňa variť. Túto fázu plánovania je možné uľahčiť použitím tabuľky alebo mobilnej aplikácie špeciálne určenej na tento účel. Ideálom je voliť pestré recepty, jednoduché a rýchle na prípravu a pokiaľ možno s bežnými surovinami, aby sa obmedzil počet nákupov.

Urobte si presný nákupný zoznam

Po definovaní jedálneho lístka by sa mal zostaviť nákupný zoznam obsahujúci všetky ingrediencie potrebné na realizáciu zvolených receptov. Nezabudnite kontrolovať množstvá a berte do úvahy, čo už máte vo svojich skriniach, aby ste predišli preťaženiu vašej chladničky alebo mrazničky.

Prečítajte si tiež:   Ako chrániť vašu mikroflóru v horúcom počasí: Prečo je hydratácia kľúčová pre vaše zdravie
Varte dopredu s batch cooking
Varte dopredu s batch cooking

Zorganizujte stretnutie o varení

Na optimalizáciu času venovaného dávkovému vareniu je dôležité mať dobrú organizáciu. Skôr ako začnete, uistite sa, že je váš pult jasný a čistý, a zhromaždite všetky potrebné pomôcky a prísady. Potom začnite s receptami, ktoré sa varia najdlhšie (napríklad mäso alebo kastróly), potom prejdite na ďalšie prípravy.

Niekoľko tipov pre úspešné Batch Cooking

  • Používajte vhodné nádoby: Na uskladnenie vašich prípravkov uprednostňujte vzduchotesné sklenené alebo nerezové dózy, udržia sa tak nedotknuté chute a uľahčí sa distribúcia porcií.
  • Zmrazovanie určitých prípravkov: Aby sa váš riad časom neznehodnotil, neváhajte ho zmraziť, najmä ak varíte vo veľkom množstve. Takto ich môžete rozmrazovať podľa potreby počas celého týždňa.
  • Obmieňajte textúry a príchute: Aby vás jedlo neomrzelo, nezabudnite obmieňať pôžitky striedaním teplých a studených, slaných a sladkých receptov a hrou na textúry (chrumkavé, rozplývajúce sa, mäkké atď.).

Batch Cooking je skrátka praktická a ekonomická metóda, ako čo najlepšie zvládnuť týždeň a zdravo sa stravovať bez trávenia hodín v kuchyni. Takže, presvedčený? Neváhajte a pustite sa do dobrodružstva o dávkové varenie, a objavte množstvo možností, ktoré ponúka tento kulinársky trend!

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Batch Cooking : nový trendový trik na šetrenie času a peňazí