Ktoré izbové rastliny sú pre mačky jedovaté? Niektoré môžu byť pre naše mačkovité šelmy smrteľné!

Les plantes d’intérieur toxiques pour les chats _ comment les identifier et les éviter (2)

Všetci majitelia mačiek vedia, ako veľmi tieto zvieratá milujú okusovať listy rastlín. však niektoré izbové rastliny môžu byť pre naše mačkovité šelmy toxické alebo dokonca smrteľné. V tomto článku vám predstavíme niektoré z najbežnejších rastlín, na ktoré si treba dať pozor.

Azalky: krása a nebezpečenstvo

THE azalky sú krásne kvitnúce rastliny, ktoré dodajú nášmu interiéru farebný nádych. Bohužiaľ sú veľmi nebezpečné aj pre našich štvornohých priateľov. V skutočnosti obsahujú látky nazývané grayanotoxíny, ktoré sú zodpovedné za vážne otravy mačiek.

Symptómy zahŕňajú vracanie, hnačku, hypersaliváciu, svalovú slabosť, srdcové a neurologické poruchy a môžu dokonca viesť k smrti v priebehu niekoľkých hodín, ak sa zviera rýchlo neodvezie k veterinárnemu lekárovi.

Prečítajte si tiež:   Zbavte sa tohto škodcu navždy: Odpudzujte ho bielym octom na postrek okien
Izbové rastliny toxické pre mačky – ako ich identifikovať a ako sa im vyhnúť (2)
Ktoré izbové rastliny sú pre mačky jedovaté?

Plačúce figovníky: pozor na listy

THE plačúci figovník, tiež nazývaný Ficus benjamina, je veľmi obľúbenou izbovou rastlinou vďaka svojmu dekoratívnemu vzhľadu a ľahkej údržbe. Jeho listy však obsahujú šťavu, ktorá mačkám dráždi kožu a sliznice.

Ich požitie môže spôsobiť alergické reakcie, podráždenie úst a hrdla, zvracanie a dýchacie ťažkosti. Preto je lepšie nemať túto rastlinu, keď máte doma mačku.

Dračí strom: riziko pre naše mačkovité šelmy

THE dračí strom (Dracaena spp.) je ďalšou izbovou rastlinou vysoko cenenou pre svoje vždyzelené listy a vlastnosti odstraňovania znečistenia. Obsahuje však saponíny, ktoré môžu byť pre mačky toxické.

Medzi príznaky otravy dračím stromom patrí zvracanie (často sprevádzané krvou), hnačka, anorexia, depresia a hypersalivácia. Hoci je táto otrava zriedka smrteľná, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vášho domáceho maznáčika a vyžaduje si veterinárny zásah.

Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom
Izbové rastliny toxické pre mačky – ako ich identifikovať a ako sa im vyhnúť (4)
Rastliny jedovaté pre mačky

Adenium: krásne, ale nebezpečné

Adenium, tiež známy ako „púštna ruža“, je sukulentná rastlina pôvodom z Afriky a Arábie. Jeho exotický vzhľad a pekné kvety z neho robia veľmi obľúbenú izbovú rastlinu. Všetky časti adénia sú však pre mačky toxické kvôli prítomnosti srdcových glykozidov.

Tieto látky môžu spôsobiť vážne až smrteľné srdcové problémy, ako aj zvracanie, svalovú slabosť a nervové poruchy. Je preto kľúčové, aby ste túto rastlinu uchovávali mimo dosahu vašich zvierat.

Amaryllis: významné riziko otravy

ja‘amaryllis je cibuľová rastlina, ktorá je veľmi cenená pre svoje veľké farebné kvety. Pre naše mačky však predstavuje veľké nebezpečenstvo, pretože všetky jeho časti vrátane cibule sú jedovaté. Medzi hlavné príznaky otravy amaryllis patrí vracanie, hnačka, bolesti brucha, hypersalivácia, nechutenstvo a tras. V závažných prípadoch môže požitie tejto rastliny viesť k záchvatom, akútnemu zlyhaniu obličiek a dokonca k smrti.

Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom
Izbové rastliny jedovaté pre mačky _ Ako ich identifikovať a vyhnúť sa im
Ktoré rastliny sa neodporúčajú, keď máte mačky?

Iné rastliny potenciálne nebezpečné pre mačky

Existuje mnoho ďalších izbových rastlín, ktoré môžu predstavovať riziko pre naše mačkovité šelmy. Tu je niekoľko príkladov:

  • Dieffenbachia : Môže spôsobiť podráždenie úst, poruchy dýchania a trávenia.
  • Monstera deliciosa : Spôsobuje podráždenie úst a tráviaceho traktu, ako aj zvracanie.
  • Pothos (Epipremnum aureum) : zodpovedný za podráždenie úst a zvracanie.
  • filodendron : Môže spôsobiť podráždenie úst a poruchy trávenia.
  • Croton (Codiaeum variegatum) : Po požití spôsobuje podráždenie pokožky a zažívacie ťažkosti.

Je nevyhnutné byť dobre informovaný o rastlinách, ktoré chceme mať doma, aby sme predišli akémukoľvek riziku otravy našich štvornohých priateľov. Ak máte akékoľvek pochybnosti o rastline, neváhajte sa poradiť so svojím veterinárom alebo vyhľadajte informácie od organizácií špecializujúcich sa na toxikológiu rastlín.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Ktoré izbové rastliny sú pre mačky jedovaté? Niektoré môžu byť pre naše mačkovité šelmy smrteľné!