Najlepší trik, ako udržať vaše banány dlhšie čerstvé: tajomstvo babičky konečne odhalené!

Kto nikdy nebol frustrovaný vidieť jeho banány dozrievajú príliš rýchlo a nakoniec sa premrhajú? Našťastie sú tu naše staré mamy, aby nám dali svoje vzácne rady a tipy. Objavte tedababský tip aby si banány udržali dlhšie a užili si ich výhody a zároveň sa vyhli plytvaniu potravinami.

Problém banánov, ktoré dozrievajú príliš rýchlo

Banány sú veľmi obľúbené ovocie pre svoju lahodnú a sladkú chuť, ako aj pre mnohé zdravotné benefity. Ich udržiavanie však môže byť skutočným bolehlavom. Po zakúpení totiž zvyknú veľmi rýchlo dozrieť, čo robí ich konzumáciu menej príjemnou a pre niektorých dokonca nepríjemnou.

Navyše, prezreté banány môžu prilákať nechcený hmyz a spôsobiť nepríjemný zápach vo vašej kuchyni alebo špajzi. Je preto nevyhnutné nájsť riešenia, ako predĺžiť ich životnosť a využiť tak naplno výhody tohto exotického ovocia.

Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť much a komárov: overené domáce rady pre domácnosť bez škodcov
držte banány dlhšie
Ako dlhšie skladovať banány?

Babičkin trik, ako udržať banány dlhšie

Riešenie, ako udržať vaše banány dlhšie, spočíva v jednoduchej a efektívnej metóde: pomocou celofán. Tento plastový materiál skutočne umožňuje zachytávať etylén, plyn produkovaný banánmi počas procesu dozrievania. Obklopením plodov etylénom teda značne spomalíme ich dozrievanie a predĺžime ich životnosť.

Kroky na zabalenie banánov do celofánu

Tu je návod, ako udržať banány dlhšie pomocou tohto babského triku:

 1. Banány oddeľte od trsu tak, že ich oddelíte od seba.
 2. Odrežte kúsky celofánu dlhé asi 10 cm.
 3. Každý koniec (stopku a špičku) každého banánu obaľte kúskom celofánu.
 4. Uistite sa, že celofán pokrýva celý povrch koncov a správne priľne k banánom.
 5. Zabalené banány umiestnite na chladné a suché miesto mimo priameho slnečného žiarenia.

Vďaka tejto metóde by ste mali zistiť, že vaše banány zostanú čerstvé a voňavé oveľa dlhšie, ako keby len ležali na vašom pulte nechránené.

Prečítajte si tiež:   Ako odstrániť žltkasté stopy od opaľovacieho krému a chlóru na bielych plavkách? Objavte spoľahlivý trik na obnovenie ich pôvodnej belosti!
skladovanie banánov - tip
skladovanie banánov – tip

Ďalšie tipy, ako udržať banány dlhšie

Okrem triku s celofánom je tu niekoľko ďalších tipov, ako predĺžiť životnosť vašich banánov:

 • Banány skladujte oddelene od ostatného ovocia : banány produkujú etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie iného ovocia. Ak ich budete uchovávať oddelene, zabránite tomu, aby sa vaše ostatné ovocie príliš rýchlo pokazilo.
 • Zaveste si banány : pomocou držiaka na banány alebo jednoduchého lana zaveste banány, aby ste znížili kontaktné body s inými povrchmi a spomalili tak ich dozrievanie.
 • Vložte banány do chladničky : Ak sú vaše banány už celkom zrelé, vložte ich do zásuvky na zeleninu v chladničke. Chlad proces dozrievania spomalí, ale pozor, môže mierne zmeniť aj textúru ovocia.
 • Zmrazte si prezreté banány : Ak sú napriek všetkým týmto tipom vaše banány príliš zrelé na to, aby ste ich zjedli tak, ako sú, neváhajte ich zmraziť. Neskôr ich teda môžete použiť na prípravu smoothies, mliečnych kokteilov alebo dokonca koláčov.
Prečítajte si tiež:   Ako odstrániť žltkasté stopy od opaľovacieho krému a chlóru na bielych plavkách? Objavte spoľahlivý trik na obnovenie ich pôvodnej belosti!
Banány dobre skladujte
Banány dobre skladujte

Zdravotné prínosy banánov

Je dôležité si uvedomiť, že banány sú veľmi prospešné ovocie pre naše zdravie. Sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, čo z nich robí výborného spojenca pre naše telo. Tu sú niektoré z ich výhod:

 • Dodávka energie : vďaka obsahu sacharidov poskytujú banány rýchly a trvalý zdroj energie, ideálny pre športovcov alebo aktívnych ľudí.
 • Udržiavanie kardiovaskulárneho zdravia : Banány sú bohaté na draslík, minerál nevyhnutný pre správne fungovanie srdca a krvného tlaku.
 • Uľahčiť trávenie : vláknina obsiahnutá v banánoch pomáha regulovať črevný tranzit a zabraňuje zápche.
 • regulácia nálady : banány obsahujú aj tryptofán, aminokyselinu, ktorá sa podieľa na tvorbe serotonínu, hormónu pohody a dobrej nálady.

S týmto babským tipom a ďalšími tipmi na dlhšie skladovanie banánov môžete naplno využiť tieto lahodné plody a ich mnohé zdravotné benefity. Tak už nečakaj a vyber to celofán a predĺžite si tak životnosť banány !

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Najlepší trik, ako udržať vaše banány dlhšie čerstvé: tajomstvo babičky konečne odhalené!