Najúčinnejšie prírodné riešenia na boj s húsenicami procesiovými

Procesné húsenice sú škodcovia, ktorí spôsobujú značné škody na vegetácii a môžu spôsobiť alergické reakcie u ľudí, ale častejšie poškodzujú naše zvieratá. Ak chcete zachovať svoju záhradu alebo zeleň, je nevyhnutné nájsť prirodzené metódy, ako sa zbaviť tohto hmyzu bez poškodenia životného prostredia. V tomto článku ponúkame niekoľko ekologických alternatív boja proti húseniciam procesiovým.

Uprednostňujte prirodzených predátorov procesiových húseníc

Namiesto používania chemických pesticídov je lepšie uprednostňovať prirodzených predátorov húseníc, aby sa regulovala ich populácia. Medzi úhlavných nepriateľov húseníc patria hmyzožravé vtáky, ako sú sýkorky, lastovičky, vrabce či kukučky.

Prečítajte si tiež:   Zbavte sa tohto škodcu navždy: Odpudzujte ho bielym octom na postrek okien
ako sa zbaviť procesiových húseníc
ako sa zbaviť procesiových húseníc?

Nainštalujte hniezdne búdky, aby ste prilákali sýkorky

Cícery obľubujú najmä húsenice procesie a denne ich skonzumujú až niekoľko stoviek. Inštalácia hniezdnych búdok vo vašej záhrade priláka tieto vtáky a tým zníži počet prítomných húseníc.

  • Vyberte si miesto chránené pred vetrom a počasím, vo výške asi 2 až 4 metre od zeme.
  • Dbajte na to, aby letový otvor vtáčej búdky smeroval na sever alebo na východ, aby ste sa vyhli vysokej teplote a priamemu slnečnému žiareniu.
  • Uprednostňujte prírodné materiály, ako je surové drevo, aby ste podporili integráciu hniezdnej búdky do prostredia a poskytli vtákom pohodlný úkryt.
sýkorka požierajúca húsenicu
sýkorka požierajúca húsenicu

Vysaďte stromy vhodné na hniezdenie hmyzožravých vtákov

Dôležitú úlohu v boji proti húseniciam procesiovým môže zohrať aj výber drevín vo vašej záhrade. Hmyzožravé vtáky potrebujú rozmanité zdroje potravy a vhodné prostredie na hniezdenie a rozmnožovanie.

Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom

Napríklad brezy sú obzvlášť obľúbené u sýkoriek, pretože sú hostiteľmi širokého spektra hmyzu a ponúkajú veľa možností na hniezdenie.. Zvážte aj výsadbu kríkov s bobuľovitými plodmi, ako je baza čierna alebo drieň krvavý, ktoré poskytnú vtákom doplnkový zdroj potravy počas migrácie.

Na odstránenie húseníc z procesu použite mechanické metódy

Okrem prirodzených predátorov je možné realizovať mechanické metódy na zníženie populácie húseníc procesiových. Tieto techniky pozostávajú najmä z ničenia hniezd húseníc a zabránenia ich postupu na stromoch.

Odstráňte hniezda húseníc ručne

Na odstránenie húseníc procesiových je možné ich hniezda ručne odstrániť, keď sú ešte mladé a ich počet je malý. Noste rukavice a ochranný odev, aby ste sa vyhli kontaktu s bodavými chĺpkami húseníc, a pred zničením hniezda ich spálením umiestnite do vzduchotesného vrecka.

bojujúce s húsenicami sprievodu
bojujúce s húsenicami sprievodu

Nachystajte pasce na procesné húsenice

Špecifické pasce môžu byť inštalované okolo kmeňov stromov napadnutých procesiovými húsenicami. Tieto zariadenia pozostávajú z pruhu látky impregnovaného lepidlom, ktoré zachytáva húsenice, keď sa pokúšajú pohybovať pozdĺž stromu. Akonáhle sú húsenice zachytené, mali by byť odstránené a bezpečne zničené.

Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom

Prírodné ošetrenie proti húseniciam procesiovým

Napokon existujú aj prírodné liečby, ktoré dokážu účinne bojovať proti húseniciam procesiových bez použitia chemikálií, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a ľudské zdravie.

procesiové húsenice
procesiové húsenice

Použitie entomopatogénnych nematód

Entomopatogénne háďatká sú mikroskopické červy, ktoré parazitujú na hmyzích škodcoch, ako sú napríklad húsenice. Dostanú sa do ich tela a uvoľnia baktériu, ktorá spôsobí ich rýchlu smrť. Háďatká sú dostupné vo forme prášku, ktorý sa riedi vodou a môže sa nastriekať na zamorené miesta.

entomopatogénne nematódy
entomopatogénne nematódy

Bacillus thuringiensis, prírodná baktéria

Bacillus thuringiensis je baktéria prirodzene sa vyskytujúca v pôde, ktorá produkuje špecifické toxíny pre určitý škodlivý hmyz, vrátane húseníc. Táto baktéria sa môže použiť vo forme postreku alebo granúl, ktoré sa aplikujú na listy napadnutých stromov.

Prijatím týchto rôznych ekologických metód a preventívnym konaním pomôžete chrániť svoje životné prostredie a zároveň účinne bojovať s húsenicami z procesu.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Najúčinnejšie prírodné riešenia na boj s húsenicami procesiovými