Objavte 5 fascinujúcich faktov o zimnom slnovrate, ktoré by ste mali poznať

Odkryte tajomstvá zimného slnovratu: Päť fascinujúcich faktov, ktoré vám prinesú nové pochopenie tejto zimnej astronomickej udalosti.

Zimný slnovrat je fascinujúca udalosť, ktorá sa vyskytuje každý rok a predstavuje oficiálny začiatok zimnej sezóny. Aj keď máme tendenciu spájať toto obdobie s kratšími dňami a dlhšími nocami, o tomto prírodnom fenoméne sa dá dozvedieť oveľa viac. Tu je päť úžasných vecí, ktoré ste možno nevedeli o zimnom slnovrate.

1. Zimný slnovrat nie je deň, ale konkrétny okamih

Na rozdiel od toho, čo by si niekto myslel, zimný slnovrat netrvá celý deň, ale zodpovedá konkrétnemu okamihu. V realite, slnovrat je presný okamih, keď Zem dosiahne svoju najvzdialenejšiu polohu od Slnka na jednej z dvoch naklonených osí. To má za následok vytvorenie najkratšieho dňa a najdlhšej noci v roku na príslušnej pologuli, v tomto prípade na severnej pologuli pre zimný slnovrat. Presný dátum a čas závisí od geografickej polohy. Napríklad zimný slnovrat v roku 2021 nastal 21. decembra o 16:59 (francúzskeho času).

Prečítajte si tiež:   Prekvapivé dôvody, prečo by ste mali pri umývaní jahôd používať jedlú sódu: odborný názor

2. Rituály a oslavy zimného slnovratu siahajú do dávnych čias

Zimný slnovrat je udalosť, ktorú od úsvitu vekov oslavuje mnoho kultúr po celom svete. Starí ľudia si boli vedomí meniacich sa ročných období a pripisovali týmto astronomickým javom veľký význam. Rituály a sviatky spojené so zimným slnovratom vo všeobecnosti slúžili na počesť Slnka, symbolu tepla a svetla.

Kamenný kruh Stonehenge

Jedným z najznámejších príkladov starovekých miest spojených so zimným slnovratom je kamenný kruh Stonehenge v Anglicku. Predpokladá sa, že tento monumentálny súbor bol postavený v rokoch -3000 až -2000 pred naším letopočtom. pred Kristom a jeho umiestnenie a usporiadanie boli starostlivo vybrané tak, aby zodpovedali východu a západu slnka počas zimného a letného slnovratu. Každý rok sa v Stonehenge aj dnes zhromažďujú tisíce ľudí, aby oslávili zimný slnovrat a sledovali východ slnka.

Festival Yalda v Iráne

Festival Yalda sa oslavuje v Iráne a niekoľkých ďalších krajinách Blízkeho východu v najdlhšiu noc v roku, deň pred zimným slnovratom. Táto tradícia siaha až do čias starovekej Perzie a spočíva v prenocovaní s rodinou alebo priateľmi pri slávnostnom jedle. Účelom tejto oslavy je stretnúť sa a zdieľať teplo a svetlo pri čakaní na návrat dlhších dní.

Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

3. Zimný slnovrat ovplyvňuje vianočné zvyky

Mnohé symboly a tradície spojené s Vianocami majú svoj pôvod v dávnych oslavách zimného slnovratu. Napríklad používanie jedľových alebo smrekových konárov na zdobenie príbytkov sa praktizovalo už počas sviatkov pohanského slnovratu, ako symbol večného života a prostriedok na ochranu domu pred zlými duchmi.

podobne, sviečky a svetlá zavesené na vianočných stromčekoch sú spomienkou na vatry zapálené počas rituálov zimného slnovratu, určený na zahriatie a osvetlenie najdlhších nocí v roku. Aj postava Santa Clausa má svoje korene v božstvách a mytologických postavách spojených so slnovratom, ako je severský boh Odin alebo slovanský starec Winter.

4. Dni sa po zimnom slnovrate začínajú predlžovať

Po prechode zimného slnovratu sa dni postupne začínajú predlžovať, až dosiahnu svoj vrchol počas letného slnovratu, približne o šesť mesiacov neskôr. To znamená, že od 22. decembra môžete pozorovať postupný nárast počtu hodín a minút denného svetla, až sa dostanete približne 16 hodín denného svetla počas letného slnovratu.

Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Táto zmena sa vysvetľuje eliptickou trajektóriou Zeme okolo Slnka, ktorá spôsobuje, že uhol sklonu našej planéty sa v priebehu roka mení. Keď je Zem naklonená k Slnku, slnečné lúče dopadajú priamejšie, čo spôsobuje dlhšie dni a kratšie noci.

5. Zimný slnovrat ovplyvňuje počasie

Nakoniec stojí za zmienku, že zimný slnovrat môže ovplyvniť aj počasie. Naozaj, zníženie denného svetla a zvýšený počet nocí môžu v niektorých oblastiach ovplyvniť teploty a zrážky. Napríklad na severnej pologuli sú zimné mesiace vo všeobecnosti chladnejšie a vlhšie v dôsledku nedostatku tepla zo Slnka a atmosférických prúdov špecifických pre toto ročné obdobie.

Treba si však uvedomiť, že zimný slnovrat nemusí nutne znamenať extrémne poveternostné podmienky. Niektoré regióny zažívajú relatívne mierne zimy, zatiaľ čo iné zasiahnu snehové búrky a mrazy dlho pred slnovratom.

Zimný slnovrat je fascinujúca udalosť, bohatá na históriu, tradície a prírodné dôsledky. Poskytuje jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac o našej planéte a jej pohybe okolo Slnka a zároveň oslavovať plynutie ročných období a neustály vývoj života na Zemi.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Objavte 5 fascinujúcich faktov o zimnom slnovrate, ktoré by ste mali poznať