Objavte jednoduchý a dostupný recept na chutné Chili con Carne: Kulinárny výlet plný chutí!

"Krok za krokom: Ako pripraviť lahodné Chili con Carne s jednoduchými surovinami priamo z vašej kuchyne"

Recept na chili con carne, toto tradičné jedlo mexického pôvodu, ktoré dobylo stoly po celom svete, má za sebou dlhú cestu od svojich skromných začiatkov. Dnes existuje množstvo variácií a úprav tohto ikonického receptu. Má pre vás pripravené veľké prekvapenia s horkými a korenistými príchuťami, ktoré zahrejú vaše chuťové poháriky a chuťové poháriky vašich hostí. V tomto článku vám ponúkame jednoduchý recept na chilli con carne, ktorý poteší každého, dokonca aj tých, ktorí nie sú odborníkmi na varenie!

Trochu histórie chili con carne

Chili con carne má svoje korene v tradičnej mexickej a texaskej kuchyni, kde sa v priebehu storočí miešajú pôvodné a dovážané ingrediencie. Hoci o presnom pôvode jedla možno polemizovať, všeobecne sa uznáva, že chilli con carne sa zrodilo z potreby vytvoriť výživné a lacné jedlo pre cestovateľov a miestnych ľudí. Španieli tak vďaka objaveniu Nového sveta priviezli do Ameriky prvé hovädzie mäso a poskytli tak možnosť autorom pôvodného receptu využiť tento zdroj na prípravu výdatného jedla.

Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom

Kulinárske dedičstvo

Dnes je chilli con carne (doslova „chili s mäsom“) skutočným kulinárskym symbolom v Amerike, a najmä v Texase, kde je považované za oficiálne štátne jedlo. Tento rustikálny recept založený na hovädzom mäse, koreninách a zelenine má viacero variácií, aby sa prispôsobil chutiam a stravovacím návykom rôznych oblastí sveta.

Kľúčové ingrediencie dobrého chilli con carne

Existuje mnoho variácií receptu chili con carne, niektoré pridávajú alebo nahrádzajú určité ingrediencie inými, aby obmenili chuťové potešenie. Na prípravu tohto chutného jedla je však potrebných niekoľko základných prvkov:

Mäso

Pre tradičnú verziu chili con carne je mleté ​​hovädzie mäso nevyhnutnosťou. Môžete sa však rozhodnúť aj pre alternatívy, ako je bravčové alebo kuracie mäso, alebo dokonca rastlinné bielkoviny pre verziu bez mäsa.

Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom
Jednoduchý recept Chili con Carne: Chutný a dostupný kulinársky výlet
Jednoduchý recept Chili con Carne: Chutný a dostupný kulinársky výlet

Korenie

Kombinácia korenia predstavuje samotnú esenciu chilli con carne – práve to mu dodáva jedinečný charakter a vyhľadávané chute. Základom tohto receptu je rasca, paprika a samozrejme čili paprička. Množstvo si môžete upraviť podľa chuti, v závislosti od tolerancie štipľavých jedál.

Zelenina

Dobré chilli con carne by malo obsahovať zeleninu, aby vyvážila jeho chuť a dodala textúru. Tradične sa uprednostňuje cibuľa a paprika, zatiaľ čo niektoré recepty pridávajú aj mrkvu pre nádych sladkosti.

Fazuľa

Aj keď je pridávanie fazule v kulinárskom svete (najmä v Texase) kontroverznou témou, napriek tomu sú obľúbenou a chutnou ingredienciou v chili con carne. Môžete si vybrať, či do prípravy zaradíte červenú, čiernu alebo dokonca bielu fazuľu podľa vašich preferencií.

Easy Chili con Carne Recipe: Zjednodušená verzia pre všetkých gurmánov

Ak chcete pripraviť tento jednoduchý a lahodný recept na chilli con carne, budete potrebovať:

 • 500 g mletého mäsa
 • 2 cibule
 • 1 červená paprika
 • asi 8 paradajok
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 400 g varenej červenej fazule (z konzervy)
 • 2 polievkové lyžice olivového oleja
 • 1 polievková lyžica rascového prášku
 • 1 polievková lyžica mletej papriky
 • 1 čajová lyžička čili prášku (alebo viac, podľa chuti)
 • Soľ a korenie, podľa chuti
Prečítajte si tiež:   Ako optimalizovať naberanie svalov a chudnutie: Najlepšie potraviny na konzumáciu pred športom

Príprava v niekoľkých jednoduchých krokoch

 1. Začnite ošúpaním a nadrobno nakrájanou cibuľou a cesnakom. Papriku po odstránení stopky a semienok nakrájame na malé kocky. Paradajky tiež zbavíme semienok a nakrájame na malé kúsky.
 2. Na panvici alebo veľkej panvici s hrubým dnom rozohrejeme olivový olej a pridáme cibuľu a cesnak. Nechajte 2 až 3 minúty zhnednúť a potom pridajte mleté ​​mäso. Varte, kým už nie je ružová.
 3. Potom do prípravku pridajte papriku a koreniny (kmín, papriku a čili), potom dobre premiešajte, aby sa mäso obalilo.
 4. Pridáme nakrájané paradajky a scedenú červenú fazuľu, potom znížime teplotu a prikryté dusíme asi 30 minút.
 5. Dochuťte soľou a korením, potom podávajte horúce spolu s ryžou, kukuričnými tortillami alebo chlebom.

Nakoniec, tento jednoduchý recept na chilli con carne vám umožní objaviť dostupnú a chutnú kuchyňu bez toho, aby ste v kuchyni trávili hodiny. Neváhajte si ho upraviť podľa svojich predstáv a vytvorte si tak vlastnú verziu tohto univerzálne oceňovaného jedla.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Objavte jednoduchý a dostupný recept na chutné Chili con Carne: Kulinárny výlet plný chutí!