Oživte svoje izbové rastliny s pomocou overených trikov našich babičiek

Oživte svoje rastliny doma: Overené a jednoduché metódy našich starých mám, ktoré prinášajú úžasné výsledky

Mať izbové rastliny prináša mnoho výhod: čistia vzduch, dodávajú našej výzdobe estetický nádych a prispievajú k našej pohode. Medzi útokmi škodcov, nedostatkom svetla či vody však môžu naše rastliny niekedy trpieť. Ako ich teda zachrániť osvedčenými metódami našich babičiek? Postupujte podľa týchto tipov a trikov, aby ste svojim rastlinám dodali nový impulz.

Prírodné prostriedky na boj proti chorobám

Izbové rastliny môžu postihnúť rôzne infekcie spôsobené baktériami, hubami alebo vírusmi. Pred použitím chemikálií ich otestujte prírodné a účinné prostriedky :

 • Prášok na pečenie : Zmiešajte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy s jedným litrom vody a nastriekajte na listy napadnuté plesňovou infekciou.
 • Biely ocot : Na boj proti bodavému saciemu hmyzu, ako sú vošky alebo múčniky, zmiešajte 10 cl bieleho octu s 90 cl vody a nastriekajte na napadnuté časti.
 • Drevený popol: Umiestnite ich na základňu rastlín, aby ste zabránili slimákom a slimákom a zároveň poskytli živiny do pôdy.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Reflexy na prispôsobenie zavlažovania vašich rastlín

Zalievanie je nevyhnutné na zabezpečenie správneho vývoja vašich izbových rastlín. Avšak a prebytok alebo nedostatok vody môže spôsobiť ich pád. Tu je niekoľko tipov na správne nastavenie zavlažovania:

 • Všimnite si: Spoznajte potreby každej rastliny a pravidelne kontrolujte stav pôdy tak, že do nej zapichnete ukazovák. Ak sa vám pôda prilepí na prst, pred opätovným zalievaním počkajte.
 • Zozbierajte vodu na varenie: Na zalievanie rastlín použite vlažnú vodu používanú na varenie zeleniny (nesolenú). Obsahuje minerály, ktoré podporujú rast.
 • Zavlažovanie v zime: Počas chladného obdobia majú rastliny tendenciu spotrebovať menej vody. Zvážte odstup od zalievania, aby ste predišli hnilobe koreňov.
Prečítajte si tiež:   Prekvapivé dôvody, prečo by ste mali pri umývaní jahôd používať jedlú sódu: odborný názor

Niekoľko tipov, ako bojovať proti nedostatku vody

Ak si všimnete, že vaše rastliny trpia nedostatkom vody, najmä v letnom období, tu je niekoľko riešení, ako ich zachrániť:

 1. Vodný kúpeľ: Umiestnite svoju rastlinu do misky s vodou, aby jej korene mohli vysať vodu, ktorú potrebujú, a potom ju pred výmenou dobre vypustite.
 2. Mulčovanie: Umiestnite mulč (kôra, vaječné škrupiny, slama) okolo základne vašich rastlín, aby ste obmedzili odparovanie a udržali pôdu sviežu dlhšie.
 3. Vrátená fľaša: Naplňte plastovú fľašu vodou, uzáver prepichnite malými otvormi a zatlačte do pôdy pri koreňoch. Voda tak bude pomaly a pravidelne difundovať do zeme.

Techniky na podporu rastu vašich rastlín

Aby ste svojim rastlinám zabezpečili dobrý vývoj, zabezpečte im optimálne prostredie pomocou týchto babských rád:

 • Vezmite odrezky: Vezmite stonku s niekoľkými listami zo zdravej rastliny. Ponorte základňu do vody, aby mala korene, a potom ju znovu zasaďte.
 • Zmeniť hrniec: Ak korene trčia z drenážnych otvorov, je čas vymeniť nádoby! Vyberte si o niečo väčší črepník, aby vaša rastlina netrpela príliš malým priestorom.
 • Pravidelne prerezávajte: Odstráňte odumreté alebo choré konáre a zredukujte konáre, ktoré sú príliš dlhé na to, aby podporili rozvetvenie a rovnováhu vo vašich rastlinách.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Bonusový tip: doprajte im svetlo!

Izbové rastliny potrebujú svetlo, aby mohli vykonávať fotosyntézu, čo je proces nevyhnutný na ich prežitie. Ak vášmu domu chýba prirodzené svetlo, tu je geniálny nápad, ako to napraviť:

 • zrkadlá: Umiestnite zrkadlá v blízkosti okien, aby odrážali denné svetlo na vaše rastliny. To im umožní využívať maximálne osvetlenie bez toho, aby sa museli neustále presúvať.

Vďaka tipom našich babičiek máte teraz všetky kľúče, ako pomôcť svojim izbovým rastlinám v núdzi. Takto získajú späť všetku svoju nádheru a budú naďalej skrášľovať váš každodenný život.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Oživte svoje izbové rastliny s pomocou overených trikov našich babičiek