Po čistení zubov by ste si nemali vyplachovať ústa, tu je dôvod!

Čistenie zubov je nevyhnutným každodenným rituálom na udržanie dobrej ústnej hygieny. Existuje však krok, ktorý sa často robí reflexívne a ktorý by mohol poškodiť naše zdravie zubov: vyplachovanie úst po umytí zubov. Poďme spolu odhaliť dôvody, prečo by bolo lepšie sa tejto praktike vyhnúť.

Ochranná úloha fluoridu prítomného v zubnej paste

Väčšina zubných pást obsahuje fluorid, minerálnu zlúčeninu známu pre svoje prospešné vlastnosti pri prevencii zubného kazu a ochrane zubnej skloviny. Dôkladným vypláchnutím úst po čistení zubov odstránite veľkú časť fluoridu usadeného na zuboch., čím sa znižuje jeho ochranný a obnovujúci účinok. Namiesto úplného vyplachovania úst je lepšie prebytočnú penu jednoducho vypľuť a nechať tenkú vrstvu zubnej pasty, aby fluorid chvíľu pôsobil.

Prečítajte si tiež:   Prekvapujúci trik na odstránenie škvŕn z okna rúry, ktorý očarí aj celý váš dom!

Antibakteriálny účinok zubnej pasty je narušený

Okrem fluoridu obsahujú niektoré zubné pasty antibakteriálne látky ako triclosan, cetylpyridíniumchlorid alebo dokonca hexetidín. Tieto zlúčeniny prispievajú k znižuje množstvo baktérií v ústach a tým predchádza vzniku ochorení ústnej dutiny a zubov, ako sú kazy, zápal ďasien či dokonca paradentóza. Vyplachovanie úst po čistení zubov eliminuje tieto antibakteriálne látky, čím sa znižuje ich účinnosť v boji proti baktériám zodpovedným za problémy so zubami.

Po čistení zubov by ste si nemali vyplachovať ústa, tu je dôvod!
Po čistení zubov by ste si nemali vyplachovať ústa, tu je dôvod!

Riziko zubnej erózie sa zvýšilo príliš intenzívnym oplachovaním

Po konzumácii kyslých potravín (ako sú citrusové plody, limonády alebo energetické nápoje) sa zubná sklovina dočasne stáva citlivejšou a náchylnejšou na opotrebovanie. Remineralizačné vodné kúpele sa dôrazne odporúčajú na zabezpečenie zdravia vašich úst. Pri intenzívnom a dlhom oplachovaní po čistení zubov, erózia tejto oslabenej skloviny je uľahčená mechanickým pôsobením prúdu vody na zubné povrchy.

Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť komárov natrvalo? Potrebujete len jeden drink!

Sliny, náš spojenec proti kyselinám a baktériám

Je dôležité si uvedomiť, že naše sliny zohrávajú podstatnú úlohu v rovnováhe našej ústnej dutiny. Pomáha neutralizovať kyseliny produkované baktériami a vďaka svojmu chemickému zloženiu a svojim enzýmom tvorí prvú bariéru proti ich množeniu. Keď si dôkladne vypláchneme ústa, riedime sliny a znižujeme ich ochranné vlastnosti..

Alternatívy k opláchnutiu po umytí zubov

Ak stále cítite túžbu alebo potrebu vypláchnuť si ústa po vyčistení zubov, tu je niekoľko alternatív, ktoré neohrozia výhody zubnej pasty:

  • Vypláchnite si ústa ústnou vodou špeciálne formulovanou na použitie po vyčistení zubov: tento typ produktu vo všeobecnosti obsahuje fluorid, antibakteriálne látky a zložky, ktoré podporujú remineralizáciu zubnej skloviny. Je tak možné zachovať ochranu získanú pri kefovaní bez toho, aby sa rušila nadmerným oplachovaním.
  • Žuvanie žuvačiek na báze xylitolu bez cukru: početné štúdie ukázali, že táto látka pomáha bojovať proti baktériám spôsobujúcim dutiny a zároveň stimuluje tvorbu slín, čím posilňuje našu prirodzenú bariéru proti týmto škodlivým mikroorganizmom a kyselinám, ktoré produkujú.
Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť komárov natrvalo? Potrebujete len jeden drink!

Je dôležité si uvedomiť, že vyplachovanie úst po čistení zubov môže poškodiť naše zdravie ústnej dutiny tým, že odstráni prospešné zložky, ktoré zubná pasta ukladá na našich zuboch, alebo poškodí našu oslabenú zubnú sklovinu. Existujú však alternatívy, ktoré vám umožnia zachovať výhody poskytované kefkou a zároveň zabezpečiť optimálnu ústnu hygienu.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Po čistení zubov by ste si nemali vyplachovať ústa, tu je dôvod!