Poznáte tieto 5 vôní, ktoré mačky absolútne neznášajú?

5 nepopulárnych vôní, ktoré mačky nemôžu vystáť

Čuchový vesmír našich verných mačacích spoločníkov je veľmi odlišný od nášho. V skutočnosti má mačka v nose asi 200 miliónov čuchových receptorov v porovnaní s asi 5 miliónmi u človeka. V dôsledku toho môže byť obzvlášť citlivý na niektoré pachy, ktoré považujeme za príjemné alebo neškodné. A poznať tieto pachy môže byť užitočné pri zabezpečovaní pohody vašej mačky. V tomto článku vám predstavujeme 5 vôní, ktoré mačky zvyknú nenávidieť.

1. Citrusové plody: medzi citrónom a horkým pomarančom, pre mačkovité šelmy niet úniku

Hlavným dôvodom, prečo sú mačky tak odolné voči citrusové vône je to spôsobené ich chemickým zložením. Tento druh ovocia často spája niekoľko druhov prchavých zlúčenín, z ktorých niektoré sú známe tým, že dráždia dýchacie cesty zvierat. Patria sem terpény, ktoré sú vo veľkom množstve prítomné v citrónovej alebo pomarančovej kôre. Zdá sa, že mačkovité šelmy sú obzvlášť citlivé na základné zmesi pachových molekúl, aj keď sú pre náš vlastný čuchový systém nepostrehnuteľné.

Prečítajte si tiež:   Poznajte Stott Pilates: unikátnu verziu klasického pilatesu pre tvarovanie vašej postavy snov

2. Aromatické bylinky: dážď na ich parádu

Niektoré rastliny široko používané pri varení môžu byť tiež zdrojom nepohodlia pre našich spoločníkov. Napríklad mnohým mačkám prekážajú niektoré aromatické bylinky, ako je mäta alebo rozmarín. Reakcia, ktorá by bola čiastočne spôsobená silne zapáchajúce chemické zlúčeniny uvoľňované týmto typom rastlín. Skrátka, ak ste fanúšikom malých interiérových výsadieb, je lepšie uprednostniť tie, ktoré vaše prostredie príliš neochutia.

Poznáte týchto 5 vôní, ktoré mačky nadovšetko nenávidia?
Poznáte týchto 5 vôní, ktoré mačky nadovšetko nenávidia?

Mäta: silný zápach, obmedzená príťažlivosť

Existuje všeobecný názor, že všetky mačkovité šelmy bezpodmienečne milujú túto zelenú a voňavú rastlinu. Skutočnosť je však úplne iná: ak niektorí skutočne oceňujú tieto vône, zďaleka nepredstavujú väčšinu. Mnoho zvierat, ktoré sa často obávajú pocitu brnenia vyvolaného pachovými molekulami prítomnými v mäte, sa od nej inštinktívne vzďaľuje.

Prečítajte si tiež:   Odborník na výživu odhaľuje: Tento šport je najefektívnejší pre chudnutie po 60-tke!

Tymián a eukalyptus: príliš silná vôňa pre citlivé mačacie sliznice

Je iróniou, že to platí aj pre niektoré bylinky známe svojim terapeutickým využitím u ľudí. Esenciálne oleje z tymiánu a eukalyptu, obzvlášť cenené pre svoje dekongestačné vlastnosti, môžu v skutočnosti spôsobiť značné podráždenie horných dýchacích ciest u mačiek. Preto, aby sme nepoškodili pohodlie našich mačacích priateľov, musíme dbať na to, aby sme tieto produkty používali s mierou.

3. Kvety a voňavé rastliny

Rovnako ako u ľudí, niektoré kvety a rastliny môžu u mačiek spôsobiť nepríjemné reakcie alebo dokonca neznášanlivosť. Medzi druhy známe pre svoje omamná vôňanájdeme najmä:

  • jazmín,
  • levanduľa,
  • pelargónie,
  • ylang-ylang,
  • ruža.

A predsa jemná a príjemná pre naše vlastné nosy, vôňa vyžarovaná týmito rastlinami sa môže ukázať ako neznesiteľná v mierke zvieraťa s čuchovými schopnosťami výrazne vyvinutejšími ako my. Aj keby to znamenalo vybrať si medzi zabezpečením pomalej a bolestivej otravy alebo uprednostňovaním menej zapáchajúcich druhov, je isté, že váš spoločník sa rýchlo rozhodne!

4. Ocot a iné kyslé látky

Posledný prvok, ktorý stojí za obchádzku: ocot! Kyslé a prchavé tekuté krmivo uvoľňuje do okolitého vzduchu množstvo zapáchajúcich organických molekúl. Tie pri vdýchnutí mačkou okamžite spôsobia nepríjemné stiahnutie nosových slizníc. Ak je táto reakcia normálna, na druhej strane bolesť, ktorá sa k nej u mačky pridá, rýchlo premení túto situáciu na utrpenie.

Prečítajte si tiež:   Poznajte Stott Pilates: unikátnu verziu klasického pilatesu pre tvarovanie vašej postavy snov

5. Parfumy a osviežovače vzduchu

Na záver posledná nástraha, ktorej sa treba vyhnúť: chemické produkty určené na maskovanie alebo neutralizáciu určitých pachov. Obzvlášť užitočné sa tak môžu osvedčiť interiérové ​​parfumy, dezodoračné spreje alebo dokonca dezinfekčné prostriedky škodlivé pre pohodu vášho zvieraťa. Toto je však zásadný aspekt, ktorý treba vziať do úvahy pri zdieľaní životného priestoru s mačkou: rešpektovanie jej čuchovej citlivosti, čo nie je pre kvalitu jej života vôbec triviálne.

Stručne povedané, ak sú určité kritériá nevyhnutné na zabezpečenie harmonického spolužitia medzi mačkami a ľuďmi, nemali by sme týchto pár pachových aspektov zanedbávať pri každodennej starostlivosti o našich verných mačacích spoločníkov.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Poznáte tieto 5 vôní, ktoré mačky absolútne neznášajú?