Prečo by ste šváby nemali drviť doma?

Pourquoi il ne faut surtout pas écraser les cafards à la maison ?

THE šváby je hmyz, ktorý často napáda naše domovy a byty a spôsobuje mnohým domácnostiam skutočnú nočnú moru. Sú nielen nechutné, ale môžu prenášať aj choroby. Tvárou v tvár týmto škodcom je normálne prijať reflex: chcieť ich rozdrviť. Vedeli ste však, že drvenie švábov u vás doma nie je najlepší spôsob, ako sa ich zbaviť? Tu je dôvod.

Feromóny švábov: varovný signál pre švábov

Šváby vylučujú feromóny, chemikálie, ktoré im umožňujú vzájomnú komunikáciu. Tieto feromóny hrajú rôzne úlohy, napríklad priťahujú sexuálneho partnera alebo označujú miesto na kŕmenie. Keď je však šváb rozdrvený, uvoľňuje aj poplašné feromóny. Používajú sa na upozornenie ostatných švábov na nebezpečenstvo.

Prečítajte si tiež:   Ako sa zbaviť komárov natrvalo? Potrebujete len jeden drink!
Prečo by ste šváby nemali drviť doma?
Prečo by ste šváby nemali drviť doma?

Výzva k rýchlej reprodukcii

Keď šváb deteguje poplašné feromóny, môže spustiť rýchle správanie pri rozmnožovaní. V skutočnosti, ak je vnímané nebezpečenstvo, šváby majú tendenciu reprodukovať sa rýchlejšie, aby kompenzovali stratu členov svojej kolónie. Rozdrvením švábov teda v konečnom dôsledku riskujeme, že podporíme premnoženie tohto hmyzu.

Rozptýlenie vajíčok a baktérií

Šváby nesú veľa vajcia a baktérie, ktoré sa pri rozdrvení môžu šíriť. Rozdrvením švába teda riskujete, že sa u vás doma rozšíria jeho vajíčka, a tak budete môcť priviesť na svet nových jedincov. navyše baktérie na tele švábov sa môžu preniesť na povrchy s ktorými prišlo do kontaktu pri svojom náraze. Môžete tak nevedomky šíriť potenciálne patogénne zárodky a baktérie na vás a vašu rodinu.

Vážny hygienický problém

Okrem šírenia vajíčok a baktérií môže rozdrvenie švábov predstavovať aj hygienický problém. V skutočnosti, mŕtvoly švábov môžu prilákať iný hmyz, ako sú mravce alebo muchy, ktoré sa budú živiť týmito zvyškami. To potom môže vytvoriť skutočný potravinový reťazec vo vašej domácnosti so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú z hľadiska čistoty a hygieny.

Prečítajte si tiež:   Prekvapujúci trik na odstránenie škvŕn z okna rúry, ktorý očarí aj celý váš dom!

Alternatívne riešenia na boj proti švábom

Teraz, keď sme videli, prečo sa roztláčanie švábov neodporúča, je čas zvážiť alternatívne metódy ich eliminácie. Tu sú nejaké návrhy:

  • Používajte pasce na šváby, ktoré vám umožnia ich chytiť bez toho, aby ste ich rozdrvili. Môžete si tiež vyrobiť svoj vlastný pomocou plastových fliaš a návnady (napr. med zmiešaný s múkou).
  • Aplikujte špecifické insekticídy: existujú chemikálie určené na ničenie švábov bez ich rozdrvenia. Bezpodmienečne však dodržujte návod na použitie a urobte potrebné opatrenia na ochranu vášho zdravia a zdravia vašich domácich miláčikov.
  • Zavolajte odborníka: ak je zamorenie významné alebo sa nemôžete švábov zbaviť napriek vášmu úsiliu, môže byť rozumné zavolať spoločnosť špecializujúcu sa na kontrolu škodcov. To vám umožní nastaviť liečbu prispôsobenú vašej situácii.
Prečítajte si tiež:   Prekvapujúci trik na odstránenie škvŕn z okna rúry, ktorý očarí aj celý váš dom!

Prevencia, kľúč k domovu bez švábov

Nakoniec, aby sa zabránilo návratu švábov, je nevyhnutné zaviesť preventívne opatrenia. Tu je niekoľko tipov:

  1. Udržujte svoj domov čistý a uprataný. Šváby priťahuje jedlo a voda, takže povrchy pravidelne čistite a nenechávajte zvyšky jedla voľne ležať.
  2. Odstráňte zdroje vlhkosti, pretože šváby potrebujú vodu na prežitie. Opravte netesnosti, vyvetrajte vlhké miestnosti a utrite stojacu vodu.
  3. Utesnite trhliny a diery, ktoré by mohli slúžiť ako vstupné body pre šváby. Na vyplnenie týchto medzier použite tmel, expandujúcu penu alebo dokonca zátky z nehrdzavejúcej ocele.
  4. Pravidelne udržiavajte odtoky, pretože môžu byť útočiskom pre šváby. Nezabudnite použiť vhodné odblokovacie prípravky a v prípade potreby neváhajte zavolať odborníka.

Aplikovaním týchto tipov môžete výrazne znížiť riziko napadnutia švábmi vo vašej domácnosti a vyhnúť sa tomu, aby ste sa museli uchyľovať k menej účinným metódam eliminácie, ako je ich rozdrvenie.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Prečo by ste šváby nemali drviť doma?