Prečo sa dôrazne neodporúča pestovať paradajky a cibuľu na rovnakom mieste?

Existuje mnoho tipov a rád pre úspešnú zeleninovú záhradu, najmä pokiaľ ide o asociáciu rastlín a striedanie plodín. Medzi týmito odporúčaniami často nájdeme odporúčanie vyhnúť sa výsadbe paradajok a cibule na rovnakom mieste. Aké sú dôvody tohto opatrenia? Tento článok vás pozýva, aby ste objavili hlavné argumenty v prospech oddelenia týchto dvoch obľúbených druhov zeleniny.

Problémy súvisiace so spolužitím medzi paradajkami a cibuľou

Hlavným problémom výsadby paradajok a cibule vedľa seba je, že tieto dve rastliny majú rozdielne potreby, pokiaľ ide o pôdu, vodu a priestor.

Prečo by nemali byť paradajky a cibuľa vysadené na rovnakom mieste?
Prečo by nemali byť paradajky a cibuľa vysadené na rovnakom mieste?

Rozdiely v potrebe vody

V prvom rade, paradajky vyžadujú veľa vody, najmä pri tvorbe plodov. Ocenia preto pravidelnú a výdatnú zálievku. Cibuľa na druhej strane potrebuje menej vody a pomerne dobre priepustnú pôdu. Príliš vysoká vlhkosť môže podporovať rozvoj hubových chorôb cibule.

Požiadavky na priestor a svetlo

Paradajky navyše tvoria pomerne objemné rastliny a môžu vytvárať tieň na susedných plodinách. Cibuľa však potrebuje na správny rast veľa svetla. Blízkosť paradajok preto môže poškodiť rast cibule.

Problémy súťaže o živiny

Napokon, paradajky a cibuľa majú rôzne potreby živín. Paradajky majú vysoký obsah dusíka, draslíka a fosforu, zatiaľ čo cibuľa potrebuje predovšetkým draslík a fosfor. Medzi týmito dvoma rastlinami preto môže existovať súťaž o absorpciu živín prítomných v pôde.

rastlina paradajky
rastlina paradajky

Riziko prenosu choroby

Ďalší argument v prospech oddelenia plodín paradajok a cibule sa týka rizika prenosu chorôb medzi týmito dvoma rastlinami.

plesňové ochorenia

Jednou z hlavných hubových chorôb postihujúcich cibuľu je cibuľová muška. Táto mucha kladie vajíčka na úpätie rastlín cibule a larvy sa potom živia cibuľkami. Bolo však pozorované, že túto muchu priťahujú aj rastliny paradajok. Výsadba paradajok v blízkosti cibule preto zvyšuje riziko šírenia tejto choroby.

Bakteriálne ochorenia

Rovnako sa medzi paradajkami a cibuľou môžu prenášať niektoré bakteriálne ochorenia. Toto je najmä prípad bakteriálna rakovina, čo spôsobuje vädnutie a odumieranie rastlín. Oddelením týchto dvoch druhov zeleniny sa obmedzí riziko krížovej kontaminácie.

Výhody striedania plodín a sprievodnej výsadby

Okrem špecifických problémov spojených s paradajkovo-cibuľovou asociáciou sa vo všeobecnosti odporúča praktizovať striedanie plodín a spoločnosť v zeleninovej záhrade na podporu zdravia a produktivity rastlín.

cibuľová rastlina
cibuľová rastlina

Striedanie plodín

Striedanie plodín spočíva v nepresádzaní rovnakej zeleniny na rovnaké miesto niekoľko rokov po sebe. Táto prax má niekoľko výhod:

  • Znížte prenos chorôb : tým, že sa vyhneme inštalácii rastlín citlivých na rovnaké patogény vedľa seba, zníži sa riziko šírenia chorôb.
  • Obmedzte množenie parazitov : pravidelná zmena umiestnenia plodín narúša životný cyklus škodcov, ktorí sa živia rastlinami.
  • Udržujte úrodnosť pôdy : striedaním druhov zeleniny sa vyhneme čerpaniu stále rovnakých živín z pôdy, čo pomáha zachovať jej bohatosť a štruktúru.

spoločnosť

Spoločnosť označuje spojenie rastlín, ktoré medzi sebou predstavujú prospešné synergie. Táto prax umožňuje najmä:

  • Zlepšiť zdravie rastlín : niektoré asociácie podporujú odolnosť voči chorobám a parazitom.
  • Optimalizujte využitie priestoru : spojením rastlín s doplnkovými potrebami sa vyhneme plytvaniu priestorom a zdrojmi.
  • Podporovať opeľovanie : zmiešaním druhov prilákame viac opeľujúceho hmyzu, čím sa zlepší produkcia ovocia a zeleniny.

Aby som to zhrnul, je najlepšie vyhnúť sa výsadbe paradajok a cibule na rovnakom mieste kvôli rozdielom v potrebách týchto dvoch druhov zeleniny a riziku prenosu chorôb. Odporúča sa tiež praktizovať striedanie plodín a sprievodnú výsadbu na podporu zdravia a produktivity zeleninovej záhrady. Napríklad, kombinujte mrkvu s cibuľou je skvelý nápad, pretože majú doplnkové potreby a cibuľa chráni hmyzích škodcov od mrkvy.

Prečítajte si tiež:   Poznajte Stott Pilates: unikátnu verziu klasického pilatesu pre tvarovanie vašej postavy snov
Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Prečo sa dôrazne neodporúča pestovať paradajky a cibuľu na rovnakom mieste?