Preukázané: Hudba má vplyv na vaše emócie a duševné zdravie!

Ako hudba ovplyvňuje naše emócie: vedecké dôkazy, ktoré potvrdzujú jej silný vplyv na naše duševné zdravie.

V posledných rokoch sa duševné zdravie a štúdium hudby sa naďalej množili, aby sme lepšie pochopili vplyv melódie na našu náladu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vás niektoré piesne robia šťastnými, zatiaľ čo iné vo vás vyvolávajú hlboký smútok? Je to preto, že hudba má schopnosť priamo ovplyvňovať naše emócie.

Intímny vzťah medzi hudbou a našimi emóciami

Hudbu ľudia už dlho používajú ako prostriedok komunikácie a vyjadrenia emócií. Odborníci sa zhodujú, že táto prevládajúca prítomnosť v srdci našej histórie nachádza mimoriadnu rezonanciu

Neurologické väzby medzi zvukmi, myšlienkami a pocitmi

Niekoľko štúdií ukázalo, že hudba stimuluje rôzne oblasti mozgu, najmä tie, ktoré sa podieľajú na regulácii emócií. Niektoré výskumy to teda ukázali počúvanie veselých a chytľavých piesní podporuje produkciu dopamínu, molekula zapojená do pocitu potešenia a pohody. Naopak, hranie smutnej hudby môže zvýrazniť negatívne emócie alebo nostalgiu.

Prečítajte si tiež:   7 prekvapivých charakteristík žien, ktoré vyrástli bez otca - objavte ich!

Úloha tempa, intenzity a tónu

Niekoľko prvkov špecifických pre každú hudbu, ako je rytmus, intenzita a tón, ovplyvňuje našu emocionálnu reakciu na ňu. Pomalé tempo s nízkymi alebo melancholickými tónmi teda môže vyvolať pocit smútku, kým živý rytmus s nahlas hranými vysokými tónmi nás môže rozveseliť a nabiť energiou. Výsledkom je, že tieto hudobné zložky skladatelia pravidelne využívajú na vzbudenie, zosilnenie alebo obohatenie určitých vnemov u svojich poslucháčov.

Hudba a duševné zdravie: hmatateľné výsledky

Okrem vedeckých štúdií sa niektorí výskumníci zaoberali vzťahmi medzi patologickými stavmi Mentálne zdravie a cvičiť alebo počúvať hudbu. Výsledky, aj keď sú rôzne, poukazujú na množstvo hmatateľných výhod.

Znížte stres a úzkosť s upokojujúcimi účinkami hudby

Početné štúdie ukázali, že počúvanie upokojujúcej hudby – najmä klasickej a relaxačnej – môže výrazne znížiť stres a úzkosť. Toto zníženie nervového napätia je tiež sprevádzané zlepšením kvality spánku a znížením chronickej bolesti u niektorých ľudí.

Prečítajte si tiež:   Prečo ľudia, ktorí vás priťahujú, odrážajú vaše vnútorné rany? Objavte príčiny!

Rozvíjajte svoje emocionálne schopnosti

Vytváranie hudby v skupinách alebo individuálne môže jednotlivcom poskytnúť lepšie pochopenie ich vlastných emócií a emócií iných. Toto oboznámenie sa s jemným jazykom pocitov tak podporuje emocionálnu inteligenciu, medziľudskú komunikáciu, ako aj odolnosť voči každodenným ťažkostiam.

Podporovať liečbu špecifických duševných chorôb

Výsledky sa však líšia v závislosti od každej osoby a porúch, ktorými trpí. V niektorých prípadoch, ako je autizmus, môže hudba pôsobiť ako mimoriadne prospešný terapeutický nástroj – znižuje úzkosť, uľahčuje sociálne učenie a pomáha stimulovať motorické zručnosti. Pri iných patológiách (depresia, bipolárne poruchy) je príspevok hudby zmiešanejší, čím sa zdôrazňuje potreba starostlivo vyberať skladby a situácie podľa každého človeka.

Praktické každodenné aplikácie

Aby sme naplno využili prednosti hudby na naše duševné zdravie, môžeme dodržať niekoľko tipov:

  1. Urobte si „hudobné prestávky“: bez ohľadu na váš obľúbený žáner je vhodné uprednostniť chvíle, keď si môžete naplno vychutnať svoje obľúbené tituly, bez vonkajšej stimulácie (televízia, rozhovory). Toto úplné ponorenie umožňuje vašej mysli uniknúť a vašim emóciám utiecť.
  2. Počúvajte podľa svojho duševného rozpoloženia: v závislosti od vašej aktuálnej nálady neváhajte prispôsobiť svoj playlist emóciám, ktoré chcete zažiť. Ak teda máte obzvlášť stresujúci deň, vyberte si pokojné a upokojujúce piesne. Naopak, ak cítite nedostatok energie alebo motivácie, stavte na rytmickejšie a chytľavejšie skladby.
  3. Hra na hudobnom nástroji: naučiť sa hrať na nástroj ponúka úžasný prostriedok osobného vyjadrenia a tiež vám umožňuje rozvíjať svoje schopnosti aktívneho počúvania. Prednosti tejto praxe sú viaceré a ovplyvňujú pamäť, koncentráciu a mnemotechnické schopnosti.
Prečítajte si tiež:   Prečo ľudia, ktorí vás priťahujú, odrážajú vaše vnútorné rany? Objavte príčiny!

Treba mať na pamäti, že napriek všetkým jeho priaznivým účinkom, hudbu treba používať rozumne a nemôže nahradiť primerané lekárske sledovanie v prípade vážnych problémov duševného zdravia. Neváhajte a poraďte sa s odborníkom, ak si myslíte, že čelíte takýmto problémom.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Preukázané: Hudba má vplyv na vaše emócie a duševné zdravie!