Prírodná alternatíva proti burine: Zbavte sa chemikálií pomocou týchto ekologických metód

Prirodzené riešenie problému buriny: zbavte sa chemikálií a vyskúšajte tieto ekologické metódy!

Burina napáda vašu záhradu, ale nechcete používať chemické prostriedky na ničenie buriny na ochranu životného prostredia? Mas celkom pravdu ! Existuje niekoľko ekologických alternatív, ktoré vám pomôžu zbaviť sa buriny bez poškodenia planéty. V tomto článku uvádzame rôzne spôsoby, ako sa rozlúčiť s chemikáliami.

Použite vriacu vodu

Jednou z najjednoduchších metód likvidácie buriny je použitie vriacou vodou. V skutočnosti zaliatie vriacou vodou na nechcené rastliny ich spáli a zastaví ich rast. Postup:

 1. Zahrejte vodu až do varu;
 2. Opatrne nalejte vriacu vodu na burinu, dávajte pozor, aby sa nedostala na rastliny, ktoré si chcete ponechať;
 3. Počkajte niekoľko hodín alebo dní (v závislosti od veľkosti a odolnosti buriny), kým postupne odumiera.
Prečítajte si tiež:   Ako amazonskí Indiáni využívali maslo Murumuru: Výnimočný prírodný prostriedok proti komárom!

Dávajte však pozor, aby ste nepreliali vriacou vodou, pretože by to mohlo poškodiť pôdu alebo poškodiť vaše okolité rastliny.

Prírodný prostriedok proti burine: rozlúčte sa s chemikáliami s týmito ekologickými metódami
Prírodný prostriedok proti burine: rozlúčte sa s chemikáliami s týmito ekologickými metódami

Uprednostňujte mulčovanie

Mulčovanie je ekologická a ekonomická metóda na obmedzenie premnoženia buriny vo vašej záhrade. Ide o pokrytie pôdy vrstvou organického alebo minerálneho materiálu, ktorý bráni svetlu dostať sa k burine, čím bráni jej rastu. Na mulčovanie je možné použiť niekoľko druhov materiálov:

 • Borovicová kôra;
 • Ľanové alebo konopné flitre;
 • Kokosový mulč;
 • Mŕtve listy alebo kúsky rastlín;
 • Štrk, bridlica alebo iné kamene.

Okrem toho, že je účinný prírodný prostriedok proti burine, má mulčovanie niekoľko výhod: obmedzuje vyparovanie vody z pôdy, podporuje pôdny život a užitočný hmyz a vďaka rozkladu postupne poskytuje rastlinám živiny.

Biely ocot a soľ ako prírodné repelenty

Biely ocot a soľ sú vynikajúcimi prírodnými ničiteľmi buriny a veľmi ľahko sa používajú. Tu je návod, ako postupovať s týmito dvoma produktmi bežne dostupnými vo vašej kuchyni:

Prečítajte si tiež:   TikTok šíri techniku odbúravania tuku, ale odborník upozorňuje na jej riziká. Existuje iný spôsob, ako schudnúť bez tukov?

biely ocot

Zmiešajte jeden diel bieleho octu s dvoma dielmi vody a zmesou nalejte burinu. Možno to budete musieť zopakovať niekoľkokrát, aby ste burinu úplne zničili, pretože ocot nezabije korene.

Soľ

Soľ je možné použiť na ničenie buriny na spevnených plochách alebo príjazdových cestách. Jednoducho posypte burinu niekoľkými gramami soli a počkajte, kým odumrie. Dávajte pozor, aby ste ju nedali príliš blízko k požadovaným rastlinám, pretože soľ môže poškodiť ich rast.

Upozorňujeme však, že použitie bieleho octu a soli sa neodporúča v zeleninových záhradách, kde je vhodnejšie použiť mulčovanie alebo iné metódy, ktoré sú šetrnejšie k pôde a zelenine.

Rozhodnite sa pre manuálnu metódu

Najjednoduchšou a najekologickejšou metódou na odstraňovanie buriny je ručná metóda: vytrhávanie buriny ručne alebo pomocou špeciálnych nástrojov, ako je motyka alebo plečka. Táto operácia si určite vyžaduje trochu času a úsilia, ale vyhýba sa použitiu chemikálií. Tu je niekoľko tipov, ako sa vysporiadať s burinou:

 • Trávte čas pravidelne ručným odstraňovaním buriny, kým burina príliš nenapadne vašu záhradu;
 • Motyka alebo motyka medzi radmi vašich plodín, aby ste zničili mladé výhonky buriny;
 • Nezabudnite vytrhnúť burinu skôr, ako vytvorí semená a rozmnoží sa;
 • Buďte ostražití a vytrvalí: niektoré buriny majú schopnosť rýchlo dorásť.
Prečítajte si tiež:   TikTok šíri techniku odbúravania tuku, ale odborník upozorňuje na jej riziká. Existuje iný spôsob, ako schudnúť bez tukov?

Domáci recept na prírodný prostriedok proti burine

Nakoniec na prírodnú liečbu proti burine si môžete pripraviť a domáci recept jednoduché a ekonomické:

 1. Zmiešajte 1 liter horúcej vody s 200 ml bieleho octu a 30 g soli;
 2. Pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu, aby sa zmes prilepila na listy buriny;
 3. Zmes nalejte do rozprašovača a za slnečného dňa aplikujte na burinu.

Tento prírodný liek proti burine zvyčajne účinkuje už za pár dní. Buďte však opatrní: tento produkt je neselektívny, môže tiež ovplyvniť požadované rastliny, ak sú náhodne vystavené zmesi.

Vďaka týmto rôznym ekologickým metódam máte teraz všetky kľúče v rukách, aby ste sa rozlúčili s chemikáliami a osvojili si ekologickejší prístup k zbavovaniu sa buriny vo vašej záhrade.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Prírodná alternatíva proti burine: Zbavte sa chemikálií pomocou týchto ekologických metód