Tajomstvo dlhovekosti: Čo majú spoločné ľudia, ktorí sa dožijú 100 rokov?

Tajomstvá dlhovekosti: Pozrite sa na spoločné znaky a návyky storočných dôchodcov, ktoré môžu pomôcť aj vám žiť dlhšie a zdravšie.

Vedci pokračujú v skúmaní vlastností a životného štýlu ľudí, ktorí dosiahnu vek sto rokov. Prostredníctvom výskumu si uvedomujú, že títo jedinci majú určité spoločné črty. V tomto článku vám odhalíme tieto tajomstvá dlhovekosti, ktoré vám možno umožnia prekonať hranicu 100 rokov.

Zdravá a vyvážená strava

Prvým faktorom, ktorý vedci zdôrazňujú, je strava. Storoční ľudia vo všeobecnosti jedli málo mäsa a boli zbehlejší v miestnej, sezónnej kuchyni bohatej na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a fermentované potraviny. Ich spotreba tukov bola relatívne nízka, uprednostňovali dobré tuky (napríklad extra panenský olivový olej), zatiaľ čo ich kalorický príjem zostal skromný.

Uprednostňujte rastlinné potraviny

 • Jedzte širokú škálu farebnej zeleniny a čerstvého ovocia
 • Jedzte strukoviny, ako je šošovica, cícer a čierna fazuľa
 • Zahrňte do svojej každodennej stravy viac celozrnných výrobkov, semien a orechov
Prečítajte si tiež:   Objavte túto magickú ingredienciu, ktorá v marci 2024 priláka do vašej záhrady obrovské množstvo vtákov

Mierna konzumácia živočíšnych bielkovín

Odporúča sa obmedziť konzumáciu červeného mäsa a uprednostniť chudé bielkoviny, ako sú ryby, hydina alebo dokonca vajcia. Okrem toho sa odporúča vyhýbať sa spracovaným a priemyselným výrobkom v prospech výrobkov z trvalo udržateľných a miestnych výrobných metód.

Denná fyzická aktivita

Storoční ľudia majú spoločnú ešte jednu vec: ich aktívny životný štýl. Títo jedinci, ďaleko od kultu výkonu, praktizujú pravidelnú fyzickú aktivitu, ale vždy vlastným tempom. Nejde teda o to, aby ste sa vyčerpali, ale aby ste zostali aktívny počas dňa jemnými aktivitami, ako je pomalá chôdza, záhradkárčenie, bicyklovanie alebo dokonca plávanie.

Osvojte si vhodnú športovú rutinu

 • Nájdite šport, ktorý vás baví, aby ste podporili návštevnosť
 • Uprednostňujte skôr vytrvalostné cvičenia ako cvičenia zamerané na silu a silu
 • Vyhýbajte sa rizikovým športom, ktoré môžu viesť k zraneniu
 • Začleňte do svojej rutiny relaxačné aktivity, ako je joga alebo meditácia
Prečítajte si tiež:   Od marca 2024 bude WhatsApp čeliť konkurencii v zasielaní správ: Dozviete sa viac!

Zdravý životný štýl

Dobre sa vyspať, oddýchnuť si a vychutnať si jednoduché chvíle sú tiež cenné rady, ako sa dožiť vysokého veku. Skutočne, a regeneračný spánok je nevyhnutný pre regeneráciu nášho tela a našu psychickú pohodu. Je preto nevyhnutné vytvoriť optimálne podmienky pre pokojnú noc.

Tipy na podporu spánku

 • V miestnosti udržujte tmu a príjemnú teplotu (ideálne medzi 18 a 20 °C)
 • Pred spaním sa vyhýbajte obrazovkám a nadmernej stimulácii
 • Usporiadanie upokojujúceho večerného rituálu (čítanie, horúci kúpeľ, jemná hudba)

Ďalším základným aspektom je, ako sa zbaviť každodenného stresu. Aby ste to dosiahli, naučte sa relaxovať pomocou techník, ako je brušné dýchanie, pozitívna vizualizácia alebo meditácia všímavosti.

Bohatý spoločenský a rodinný život

Dôležitú úlohu v dlhovekosti zohrávajú aj medziľudské vzťahy. Storoční ľudia vo všeobecnosti uprednostňujú kontakty so svojou rodinou alebo priateľmi, a tak si udržiavajú pevnú sociálnu sieť. Niekoľko štúdií ukázalo, že ľudia s plnohodnotným spoločenským životom sú menej náchylní na kardiovaskulárne ochorenia a iné patologické stavy spojené so starnutím.

Prečítajte si tiež:   Objavte túto magickú ingredienciu, ktorá v marci 2024 priláka do vašej záhrady obrovské množstvo vtákov

Udržujte cenné spojenia

 • Zostaňte v kontakte s blízkymi a pravidelne sa s nimi stretávajte
 • Zapojte sa do komunitných alebo spolkových aktivít
 • Naučte sa počúvať ostatných a zdieľať svoje emócie

Pozitívne myslenie

V neposlednom rade: dôležitosť optimizmu. Storoční ľudia majú vo všeobecnosti pozitívny pohľad na život a vedia dať každodenné problémy na pravú mieru. Ak to chcete urobiť, práca na pozitívnom myslení a vďačnosti je vynikajúci spôsob, ako zlepšiť svoju pohodu a dĺžku života.

Vytvorte si pozitívne návyky

 • Veďte si denník vďačnosti, v ktorom nájdete veci, ktoré vás robia šťastnými každý deň
 • Preformulujte negatívne myšlienky a vnímajte ich ako príležitosti na učenie
 • Nájdite si čas pre seba a pravidelne praktizujte omladzujúce aktivity

Zdá sa, že tajomstvá dlhého života spočívajú v zdravej strave, aktívnom životnom štýle, silnej sociálnej sieti a optimistickom myslení. Osvojenie si týchto každodenných návykov môže výrazne zlepšiť kvalitu nášho života, ale predovšetkým nám dá šancu dožiť sa 100 rokov.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Tajomstvo dlhovekosti: Čo majú spoločné ľudia, ktorí sa dožijú 100 rokov?