V kontexte environmentálneho povedomia, niektoré krajiny sa rozhodli zakázať používanie opaľovacích krémov na svojich plážach. Toto rozhodnutie má za cieľ zachovať morské ekosystémy, najmä koraly. Tu sa dozviete, ktoré destinácie uplatňujú toto nariadenie a dôvody, prečo tak robia.
Destinácie ovplyvnené zákazom opaľovacích krémov
Niekoľko turistických destinácií sa rozhodlo prijať prísne opatrenia týkajúce sa používania opaľovacích krémov na svojich plážach:
- Palau : Toto malé súostrovie nachádzajúce sa v Tichom oceáne ako prvé zakázalo opaľovacie krémy v roku 2018.
- Ostrov Bonaire : Tento ostrov na Holandských Antilách nasledoval od januára 2021 zákaz opaľovacích krémov obsahujúcich určité chemické zložky.
- Havaj : Tento americký štát implementoval podobný zákon v januári 2021, zameraný na ochranu svojich koralových útesov.
- Americké Panenské ostrovy : Tieto karibské ostrovy tiež v marci 2020 prijali legislatívu zakazujúcu opaľovacie krémy škodlivé pre morské prostredie.
- Ostrov Zanzibar : Súostrovie Zanzibar v Tanzánii tiež zakázalo opaľovacie krémy obsahujúce zložky škodlivé pre koraly.
Tieto destinácie zvyčajne ukladajú previnilcom pokuty. Potápači a dovolenkári sa preto vyzývajú, aby sa pred cestou oboznámili s platnými predpismi.
Aké sú problematické zložky?
Opaľovacie krémy obsahujúce určité typy chemických zložiek sa považujú za škodlivé pre morské prostredie. Tieto látky zahŕňajú:
- Oxybenzón
- Benzofenón-3
- oktinoxát
- Oktokrylén
- 4-metylbenzylidín gáfor
- benzofenón
Tieto látky boli identifikované ako obzvlášť toxické pre koraly a iné morské organizmy.
Prečo zakazovať niektoré opaľovacie krémy na plážach?
Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú vlády k zavedeniu legislatívy na obmedzenie používania opaľovacích krémov obsahujúcich nebezpečné chemikálie:
Ochrana koralových útesov
Koralové útesy sú zložité a krehké ekosystémy, ktoré podporujú veľkú rozmanitosť morského života. Chemikálie nachádzajúce sa v niektorých opaľovacích krémoch môžu spôsobiť smrť koralov a narúšajú ich reprodukčný proces, čo vedie k ich poklesu.
Vplyv na morský potravinový reťazec
Koraly nie sú jedinou obeťou chemikálií v opaľovacích krémoch. Iné morské organizmy, ako sú ryby a planktón, môžu byť tiež ovplyvnené týmito látkami. To môže mať negatívny vplyv na celý morský potravinový reťazec a narušiť ekologickú rovnováhu.
Sociálno-ekonomická úloha koralových útesov
Okrem ich ekologického významu, koralové útesy tiež zohrávajú významnú hospodársku úlohu pre mnohé regióny sveta. Priťahujú turistov, vytvárajú príjmy z rybolovu a sú zdrojom potravy pre miestne obyvateľstvo. Postupné miznutie koralov má preto škodlivé sociálno-ekonomické dôsledky.
Aké sú alternatívy k škodlivým opaľovacím krémom?
Tvárou v tvár tomuto problému je vhodné uprednostniť riešenia, ktoré rešpektujú životné prostredie, aby ste sa chránili pred slnkom:
- Používajte opaľovací krém „bezpečný pre koraly“. : Mnoho výrobcov teraz ponúka opaľovacie krémy bez škodlivých chemických zložiek. Tieto produkty sú vo všeobecnosti označené ako „bezpečné pre koraly“ alebo „priateľské k útesom“.
- Noste ochranný odev pred slnkom : Pred slnkom sa môžete chrániť vhodným oblečením, ako sú anti-UV tričká a klobúky so širokým okrajom.
- Choďte do tieňa : Slnečníky a iná ochrana pred slnkom môže znížiť vystavenie UV žiareniu a obmedziť používanie opaľovacích krémov.
Osvojením si tohto zodpovedného správania dovolenkári prispievajú k zachovaniu morských ekosystémov a zaručeniu trvalej udržateľnosti turistických destinácií ovplyvnených zákazom škodlivých opaľovacích krémov.