Udržujte zeleninu dlhšie sviežu s týmto účinným a tradičným ekologickým trikom

Zelenina vždy čerstvá: Objavte ekologický a tradičný spôsob, ako udržať svoju zeleninu dlhšie čerstvú!

Konzervovanie zeleniny je hlavnou otázkou znižovania plytvania potravinami a maximálneho využitia výhod, ktoré prináša pre naše zdravie. Našťastie existuje ekologický a tradičný spôsob, ako udržať zeleninu dlhšie čerstvú: skladovanie v silách. V tomto článku sa dozviete, ako pripraviť tento typ konzervácie a aké výhody ponúka.

Zásady skladovania zeleniny v silách

Skladovanie v sile zahŕňa použitie prepraviek, zvyčajne vyrobených z dreva alebo perforovaného plastu, na skladovanie zeleniny. Priepustné steny týchto boxov umožňujú optimálnu cirkuláciu vzduchu, čo pomáha zachovať kvalitu a čerstvosť skladovaných produktov. Okrem toho táto metóda ponúka vynikajúcu ochranu proti škodcom, ako sú hlodavce alebo hmyz.

Ideálne skladovacie podmienky

Na zabezpečenie dobrej konzervácie zeleniny je nevyhnutné dodržiavať určité podmienky:

  • Teplota: odporúča sa chladný priestor (medzi 10 a 15 stupňami Celzia) a chránený pred teplotnými výkyvmi. Môže ísť o pivnicu, sklad, garáž alebo prístrešok.
  • vlhkosť: vlhkosť medzi 75 a 95 % je ideálna pre väčšinu zeleniny. Túto vlhkú atmosféru oceňujú najmä korene a hľuzy.
  • Vetranie: ako už bolo spomenuté, dobrá cirkulácia vzduchu je nevyhnutná na zabránenie vzniku plesní alebo iných škodcov, ktorí by mohli ovplyvniť kvalitu zeleniny.
Prečítajte si tiež:   Ako amazonskí Indiáni využívali maslo Murumuru: Výnimočný prírodný prostriedok proti komárom!
Udržujte zeleninu dlhšie čerstvú s týmto ekologickým a tradičným tipom
Udržujte zeleninu dlhšie čerstvú s týmto ekologickým a tradičným tipom

Rôzne fázy zakladania zeleninového sila

Postupujte podľa týchto jednoduchých krokov a vytvorte úložný priestor prispôsobený vašim potrebám zeleniny:

1. Zvoľte umiestnenie sila

Ako už bolo spomenuté vyššie, vyberte si chladné, tmavé a dobre vetrané miesto. Musíte tiež zabezpečiť, aby toto miesto nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo blízko zdroja tepla (kotol, radiátor a pod.).

2. Vyberte príslušné prepravky

Rozhodnite sa pre perforované, ľahké a stohovateľné boxy. Ak je to možné, zvoľte prírodný materiál, napríklad neošetrené drevo alebo drevo s certifikátom FSC. Vyhnite sa prepravkám so známkami plesne alebo poškodenia a pred použitím ich dôkladne vyčistite.

3. Pripravte zeleninu na uskladnenie

Dôkladne umyte zeleninu, aby ste odstránili všetky stopy pôdy alebo nečistôt. Starostlivo ich skontrolujte a zlikvidujte tie, ktoré vykazujú známky poškodenia (škvrny, rezy, mäkkosť atď.). Je lepšie túto zeleninu rýchlo skonzumovať, ako ju skladovať.

Prečítajte si tiež:   TikTok šíri techniku odbúravania tuku, ale odborník upozorňuje na jej riziká. Existuje iný spôsob, ako schudnúť bez tukov?

4. Umiestnite zeleninu do prepraviek

Dbajte na to, aby sa zelenina navzájom nedotýkala, aby ste obmedzili šírenie prípadnej plesne. Úroveň vlhkosti sa bude ľahšie regulovať, ak medzi jednotlivými druhmi zeleniny ponecháte malý priestor. Nezabudnite tiež ovocie pravidelne otáčať, aby ste podporili rovnomerné vetranie.

Výhody skladovania zeleniny v sile

Táto tradičná metóda má niekoľko výhod na konzervovanie zeleniny:

  • Podporte ich zdravie: prirodzený cyklus dozrievania a rozkladu zeleniny sa spomaľuje vďaka podmienkam, ktoré silo vytvára. Živiny, ktoré obsahujú, sú preto dlhšie zachované.
  • Znížte množstvo odpadu: tým, že čo najlepšie zachováte ich chuť a nutričné ​​vlastnosti, budete povzbudzovaní, aby ste menej plytvali a naplno využívali výhody týchto zdravých potravín.
  • Šetrite energiu: Na rozdiel od chladničky alebo mrazničky silo na svoju prevádzku nevyžaduje žiadny zdroj energie. Ďalší ekologický argument pre prijatie tohto riešenia!
  • Propagácia miestnej výroby: tým, že si dlhšie ponecháte zeleninu zakúpenú od miestnych výrobcov, prispejete udržateľným spôsobom k podpore ekonomiky, ktorá je blízka a rešpektuje ekosystémy.
Prečítajte si tiež:   Ako amazonskí Indiáni využívali maslo Murumuru: Výnimočný prírodný prostriedok proti komárom!

Praktické tipy na skladovanie jabĺk a hrušiek

Obavy na ochranu prírody sa týkajú aj jabĺk a hrušiek. Tu je niekoľko tipov, ako predĺžiť ich čerstvosť:

  • Toto ovocie skladujte oddelene: uvoľňujú etylén, plyn, ktorý urýchľuje dozrievanie iného ovocia a zeleniny. Uložte ich teda oddelene v sile, alebo ešte lepšie v susednej miestnosti.
  • Zabaliť jednotlivo: zabaľte každé jablko alebo hrušku do novín, aby sa nedotýkali.
  • Pravidelne sa vracajte: Rovnako ako u zeleniny, nezabudnite pravidelne meniť polohu tohto ovocia, aby ste podporili rovnomerné vetranie.

Zeleninové silo je tradičná a ekologická metóda, ako ich udržať dlhšie čerstvé. Prečo to teda neskúsiť doma a nepomôcť znížiť svoju ekologickú stopu?

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Udržujte zeleninu dlhšie sviežu s týmto účinným a tradičným ekologickým trikom