Unikajú vám? Toto sú príznaky, že sa boja k vám pripútať!

Rozpoznávanie signálov strachu z blízkosti: Ako pochopiť, či sa váš partner bojí zaviazať sa vo vzťahu.

Začiatok romantického vzťahu je často plný vzrušenia a neistoty, najmä keď sa snažíme zistiť, či ten druhý zdieľa naše pocity. Môže byť ťažké jasne vidieť znaky, ktoré nám ten druhý posiela, najmä ak má tento človek obavy alebo neistotu súvisiace s pripútanosťou. V tomto článku preskúmame niekoľko zjavných znakov, ktoré môžu naznačovať, že muž sa bojí pripútať sa k vám.

1. Jeho správanie je rozporuplné.

Jedným z prvých príznakov, že sa muž bojí pripútať sa k vám, je jeho nekonzistentné a protichodné správanie. Jeden deň sa o vás môže veľmi zaujímať a na druhý deň úplne vzdialený. Tento postoj môže ženu v takejto situácii viesť k veľkému zmätku.

Prečítajte si tiež:   Jednotlivci, ktorí sa cítia neschopní uspieť v živote, často prejavujú týchto 8 spôsobov správania

Fúka teplo a zima

Typickým príkladom takéhoto správania je muž, ktorý na začiatku vzťahu venuje svojej partnerke veľa pozornosti a náklonnosti, ale potom sa vypne ako ustrice, len čo naňho začne reagovať priaznivo. V skutočnosti je to veľmi bežné medzi ľuďmi, ktorí sa obávajú pripútanosti: sú veľmi ambivalentní, pokiaľ ide o ich vlastné túžby a emócie, a to sa odráža v spôsobe, akým komunikujú so svojím partnerom.

2. Vyhýba sa vážnym rozhovorom

Ďalším znakom, ktorý môže naznačovať, že sa muž bojí k vám pripútať, je skutočnosť, že on systematicky sa vyhýba alebo odkladá dôležité rozhovory, ktoré sa dotýkajú tém ako záväzok, dôvera, exkluzivita alebo dokonca plány do budúcnosti. Môže to byť preto, že je mu jednoducho nepríjemné hovoriť o týchto problémoch, ale aj preto, že sa obáva, že ho to privedie k rozhodnutiam, ktoré by zahŕňali väčšiu mieru pripútanosti.

Vyhýba sa diskusiám o vašich pocitoch

Ak sa teda zdá, že sa váš partner vždy vyhýba zakaždým, keď sa chcete porozprávať o svojich pocitoch a o tom, ako váš vzťah prebieha, je isté, že sa bojí zaviazať sa k hlbokému a trvalému vzťahu s vami. Toto správanie môže byť motivované túžbou zachovať si emocionálny odstup, aby sa minimalizovalo riziko utrpenia.

Prečítajte si tiež:   Jednotlivci, ktorí sa cítia neschopní uspieť v živote, často prejavujú týchto 8 spôsobov správania

3. Uteká hneď, ako cíti, že vzťah začína byť vážny

Útek je pravdepodobne jedným z najzreteľnejších a najfrustrujúcejších znakov toho, že sa váš partner bojí pripútať sa k vám. V skutočnosti to znamená, že áno sa fyzicky alebo emocionálne stiahne zo vzťahu, len čo začne naberať na dôležitosti.

Neustále hľadá nové dobrodružstvá

Muž, ktorý sa bojí pripútanosti, môže mať teda tendenciu mať viac vzťahov na jednu noc, aby sa vyhol tomu, aby sa zaplietol do hlbšieho vzťahu, alebo sa dokonca rozíde s partnerkou, len čo cíti, že vzťah začína byť vážny. Je dôležité poznamenať, že to nie je preto, že k vám nič necíti, ale jednoducho preto, že nevie, ako zvládnuť svoje emócie a potrebu nezávislosti.

4. Odmieta si s vami robiť plány do budúcnosti

Tento posledný znak ide ruka v ruke s predchádzajúcim: okrem vyhýbania sa vážnym rozhovorom môže muž, ktorý sa bojí pripútania, rozhodne odmietnite plánovať svoju spoločnú budúcnosť. Môže sa to prejaviť odmietaním baviť sa o partnerskom spolužití, manželstve, deťoch či inej dôležitej etape v živote páru.

Prečítajte si tiež:   Jednotlivci, ktorí sa cítia neschopní uspieť v živote, často prejavujú týchto 8 spôsobov správania

Jeho záväzok je časovo obmedzený.

Rovnako aj váš partner môže súhlasiť s niektorými formami záväzku, ale len na obmedzený čas (napríklad bude ochotný stráviť spolu pár dovoleniek, ale nebude chcieť organizovať dlhú cestu do zahraničia). Tento typ správania prezrádza túžbu zachovať si určitý emocionálny odstup, aby si človek zachoval slobodu a nezávislosť.

5 jasných signálov, ktoré odhalia nezrelý vzťah

5. Jeho celkový postoj prezrádza jeho obavy

Napriek jeho maximálnemu úsiliu skryť svoj strach z pripútanosti, môžete túto neistotu často odhaliť v ich reč tela, reakcie a celkový postoj. Môže sa napríklad zdráhať prejavovať alebo prijímať prejavy náklonnosti pred ostatnými, prejavovať určitú nedôveru k manželskému šťastiu alebo dokonca nevedome sabotovať vzťah.

Vyhýbanie sa je obranný mechanizmus

Je dôležité pochopiť, že všetky tieto postoje nie sú nevyhnutne znakom nezáujmu o vás, ale skôr obranných mechanizmov, ktoré zaviedol váš partner, aby sa chránili pred vlastným strachom. Napriek tomu je dôležité brať tieto znamenia vážne a rozhodnúť sa, či ste ochotní investovať čas a energiu do pomoci svojmu partnerovi prekonať jeho obavy.

Keď porozumiete týmto rôznym znakom toho, že sa k vám muž bojí pripútať, budete lepšie pripravení orientovať sa v zložitosti romantických vzťahov a robiť tie najinformovanejšie rozhodnutia pre seba a váš vzťah.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Psychológia » Unikajú vám? Toto sú príznaky, že sa boja k vám pripútať!