Zbavte sa nechcených múch a hmyzu: Odhaľte prirodzené riešenie, ako ich účinne odohnať

Preč s muchami a hmyzom: Odhaľte účinné prírodné riešenie na ich odstránenie

S príchodom slnečných dní trávime viac času užívaním si našich záhrad či terás. Toto obdobie relaxu však môže rýchlo pokaziť invázia komárov, múch a iného nežiaduceho hmyzu, ktorý narúša pokoj náš i ľudí okolo nás. Našťastie existujú prírodné riešenia, ako týchto škodcov odpudzovať a zároveň rešpektovať životné prostredie.

Znížte atraktivitu svojho prostredia pre hmyz

Aby ste sa vyhli napadnutiu muchami, komármi a iným nežiaducim hmyzom, je nevyhnutné prijať určité preventívne opatrenia, aby bolo vaše prostredie pre tieto zvieratá menej atraktívne. Tu je niekoľko tipov:

 • Dbajte na to, aby ste vždy riadne zakryli odpadkové koše a nádoby na potraviny. V skutočnosti hmyz priťahuje najmä vôňa hnijúceho jedla.
 • Odstráňte všetku stojacu vodu vo vašej záhrade (misky s kvetináčmi, nefiltrované jazierka atď.), pretože poskytujú ideálne miesto na rozmnožovanie komárov.
 • Zakryte svoje nádoby pitnou vodou, aby ste zabránili utopeniu hmyzu alebo kladeniu vajíčok.
 • Uprednostnite LED osvetlenie pred žiarovkami, pretože tie lákajú hmyz viac.
Prečítajte si tiež:   Prekvapivé dôvody, prečo by ste mali pri umývaní jahôd používať jedlú sódu: odborný názor
Zbohom nechceným muchám a hmyzu: objavte prirodzené riešenie, ako ich udržať preč
Zbohom nechceným muchám a hmyzu: objavte prirodzené riešenie, ako ich udržať preč

Voľte radšej prírodné repelenty ako chemické insekticídy

Namiesto používania chemických insekticídov, ktoré môžu poškodiť ekosystém a predstavovať riziká pre ľudské zdravie (najmä tým, že spôsobujú alergie alebo podráždenie), mnohé ekologické alternatívy umožňujú odpudzovať komáre, muchy a iné nežiaduce látky. Tu je niekoľko:

Repelentné rastliny

Niektoré rastliny sú známe svojou schopnosťou prirodzene odpudzovať hmyz vďaka svojim čuchovým vlastnostiam. Medzi najúčinnejšie nájdeme:

 • Citrónová tráva: táto rastlina je vynikajúci prírodný repelent proti komárom. Môžete napríklad vysadiť na terase niekoľko kvetináčov citrónovej trávy alebo použiť jej éterický olej v difúzii, aby ste týchto škodcov udržali.
 • Bazalka: je to obzvlášť účinná rastlina na odpudzovanie múch a vošiek. Bazalku jednoducho umiestnite do blízkosti svojich zeleninových alebo ovocných plánov, aby ste ich ochránili.
 • Levanduľa: nielenže príjemne vonia, ale je aj veľmi účinným repelentom proti komárom a muchám.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Esenciálne oleje

Okrem toho, že niektoré éterické oleje sa používajú pri difúzii na parfumovanie vzduchu, majú odpudzujúce vlastnosti proti hmyzu. Medzi nimi :

 • Ružová pelargónia: tento esenciálny olej je výborným repelentom proti komárom, ktorý môžete rozptýliť na terase alebo naniesť na pokožku (zmiešaný s rastlinným olejom).
 • Citrónový eukalyptus: je to silný repelent, ktorý sa používa najmä na odpudzovanie tigrích komárov.
 • Tansy: po stáročia známa svojimi repelentnými vlastnosťami, táto rastlina dokázala odpudzovať aj muchy.

Babské rady na odpudzovanie nežiaduceho hmyzu

Ak ste fanúšikom tradičných metód, tu je niekoľko babských tipov, ako prirodzene držať hmyz preč:

 1. Pridajte hovädzie prsia. Muchy nenávidia tento mastný materiál, ktorý môžete rozložiť na visiaci list novín, aby ste zachytili a odstránili týchto škodcov.
 2. Ako repelent používajte citrusové šupky. Silná vôňa citrusových plodov (citróny, pomaranče) pôsobí odpudivo na muchy. Kôru jednoducho umiestnite do blízkosti napadnutých oblastí.
 3. Zaveste priehľadné plastové vrecko naplnené vodou. Táto metóda funguje tak, že odráža svetlo, ktoré oslepuje a ruší hmyz. Jednoducho zaveste vrecko naplnené vodou v blízkosti oblastí, kde sa vyskytujú muchy.
 4. Použite mletú kávu ako prírodný repelent proti komárom. Umiestnite otvorené kávové kapsuly na tanierik v zamorených oblastiach alebo spáľte mletú kávu, aby ste vytvorili dym, ktorý týchto škodcov udrží preč.
Prečítajte si tiež:   Ako účinne odplašiť mravce z vášho domova: Overené babské rady!

Je možné pokojne si užívať naše vonkajšie priestory bez toho, aby nás obťažovali komáre, muchy a iný neželaný hmyz, a to osvojením si prírodných a ekologických metód. Vďaka týmto tipom môžete lepšie chrániť svoje zdravie a zdravie našej planéty.

Photo of author
O autorovi, Kamila Vargová
Zaujímam sa o psychológiu a svoj čas trávim hľadaním nových intelektuálnych výziev, aby som si precvičil myseľ a zároveň si oddýchol.
Úvodná stránka » Novinky » Zbavte sa nechcených múch a hmyzu: Odhaľte prirodzené riešenie, ako ich účinne odohnať